Strona głównaZdrowie30-minutowy jogging dziennie odmłodzi cię o dekadę

30-minutowy jogging dziennie odmłodzi cię o dekadę

Codziennie uprawiaj jogging, a znacznie odmłodniejesz, obiecują uczeni.
30-minutowy jogging dziennie odmłodzi cię o dekadę [fot. junki72 from Pixabay]
Ludzie o wysokiej aktywności fizycznej są znacznie młodsi biologicznie od swoich metrykalnych rówieśników, mówią uczeni z Brigham Young University.

Codziennie wybierz się na krótką trzydziesto- czy czterdziestominutową przebieżkę, nie tylko lepiej się poczujesz, ale i odmłodniejesz. Taka aktywność wykonywana przez pięć dni w tygodniu ogranicza skracanie się i ogranicza starzenie się komórek. stałych biegaczy jest o około 9 lat niższy niż u pozostałych.

Telomery to struktury na końcach chromosomów, które chronią je przed zniszczeniem. Niestety, wraz z czasem „zużywają się", ponieważ ulegają skróceniu w związku z różnymi mechanizmami zachodzącymi w komórkach. Ostatecznie zanikają i komórki przestają być chronione, więc również ulegają zniszczeniu. Telomery są zatem wskaźnikami wieku biologicznego.

Skracanie się tych struktur może być dodatkowo przyspieszone różnymi czynnikami zewnętrznymi, czyli m. in. poziomem zanieczyszczeń w środowisku i naszym stylem życia. Nasilanie się tego procesu prowadzi do , czyli niezdolności organizmu do równoważenia uszkodzeń komórek spowodowanych przez wolne rodniki. Wskutego tego znacznie szybciej i jesteśmy narażeni na rozwój różnych chorób.

Okazuje się jednak, że aktywność fizyczna jest skutecznym sposobem na powstrzymanie niszczenia telomerów. W badaniach wzięło udział niemal 6 tysięcy osób. Autorzy zbadali długość telomerów każdego uczestnika a ponadto zebrali informacje na temat poziomu aktywności fizycznej osób biorących udział w badaniu.

Ustalono, że osoby o dużej aktywności mają długości telomerów reprezentujące wiek biologiczny o 9 lat młodszy niż ludzie prowadzący siedzący styl życia i o 7 lat młodszy w porównaniu do ludzi, którzy byli umiarkowanie aktywni.

O badaniach napisano w magazynie Preventative Medicine.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy