Metabolizm zwalnia, zmniejsza się zapotrzebowanie na kalorie. W organizmach seniorów zachodzą przemiany, które wymagają stosowania odpowiedniej diety. Nieprawidłowe odżywianie to niestety jeden z ważnych czynników, które wpływają na pojawienie się większości chorób wieku dojrzałego. Codzienne menu seniorów jednak stosunkowo najłatwiej zmienić – przypominają organizatorzy programu edukacyjnego „Śniadaniowa Klasa”.
Długotrwałe stosowanie antybiotyków sprzyja rozwojowi polipów w jelitach w późniejszych latach, a to stanowi czynnik raka jelita grubego.
Zaćma jest szczególnym stanem zwyrodnieniowym w oku, która następuje w wynika utraty naturalnej przezroczystości soczewki. Bardzo często zmętnienie soczewki jest zjawiskiem związanym ze starzeniem się - stąd szczególnie seniorzy powinni zwracać uwagę na niepokojące objawy.
Badania alarmują, że Polacy są coraz grubsi – znajdujemy się w pierwszej piątce najgrubszych narodów w Europie. WHO od dawna uznaje otyłość za najgroźniejszą chorobę przewlekłą. Jak sobie z nią radzić i jak jej zapobiegać?
Nasza waga jest zależna zarówno od genów, jak i stylu życia, a do tego ostatniego należy nie tylko sposób odżywiania się czy poziom wysportowania, ale także regularność i długość snu. Jakość odpoczynku przekłada się na naszą sylwetkę.
Wielogodzinne przesiadywanie przy biurku czy przed telewizorem zagraża zdrowiu serca i sprzyja utracie kontroli nad wagą.
Międzynarodowy zespół badawczy ostrzega, że otyłość ma ścisły związek z dużym ryzykiem różnych rodzajów raka - oznacza większe zagrożenie jedenastoma nowotworami.
Wytwarzana przez sam nasz mózg fruktoza (rodzaj cukru) może sprzyjać otyłości i cukrzycy.
Jeśli źle się odżywiasz, możesz mieć nadmiar triglicerydów - najpowszechniejszych w organizmie. Ich stężenie we krwi nie powinno przekraczać 150 mg na decylitr krwi, jeśli jest ich za dużo, zagraża to zdrowiu serca i naczyń krwionośnych. Warto jednak pamiętać, że to od stylu życia w najwyższym stopniu zależy ilość wspomnianych związków.
Zarówno osoby z nadwagą jak i te aktywne fizycznie, kobiety i mężczyzn, dzieci, młodych i starszych – każdego mogą dotknąć te dolegliwości. Mimo, że to częste problemy skórne, to nadal nie umiemy im zapobiegać ani szybko z nimi radzić.