Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach XEOMIN proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 100 jedn. LD50

Znajdź informacje na temat leku

XEOMIN proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 100 jedn. LD50 pokaż opinie (0)

Wskazania: › Kurcz powiek › Kurczowy kręcz szyi › Wzrost napięcia mięśniowego

0.0
XEOMIN proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 100 jedn. LD50
Postać leku: proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań    
Substancja czynna: Toxinum botulinicum typum A ad iniectabile    
Lek dostępny na receptę

XEOMIN jest lekiem o właściwościach zwiotczających mięśnie. Zawiera neorutoksynę botulinową typu A. Lek w postaci zastrzyku. XEOMIN stosowany jest w leczeniu skurczu powiek, skrętu szyi i wzrostu napięcia i sztywności ręki.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku XEOMIN
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na neurotoksynę botulinową typu A lub którykolwiek z pozostałych składników leku
- jeśli u pacjenta występuje uogólnione zaburzenie czynności mięśniowej (np. miastenia gravis, zespół Lamberta-Eatona),
- jeśli u pacjenta występuje zakażenie w miejscu wstrzyknięcia.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Działania niepożądane

Działania niepożądane mogą być wynikiem nieprecyzyjnego wstrzyknięcia leku XEOMIN, co powoduje przemijające porażenie położonych w pobliżu grup mięśniowych. Duże dawki leku mogą wywołać porażenie mięśni odległych od miejsca wstrzyknięcia. Działania niepożądane obserwowane są zazwyczaj w pierwszym tygodniu po leczeniu i mają przemijający charakter. Mogą one być ograniczone do okolicy wokół miejsca ...

Działania niepożądane mogą być wynikiem nieprecyzyjnego wstrzyknięcia leku XEOMIN, co powoduje przemijające porażenie położonych w pobliżu grup mięśniowych. Duże dawki leku mogą wywołać porażenie mięśni odległych od miejsca wstrzyknięcia. Działania niepożądane obserwowane są zazwyczaj w pierwszym tygodniu po leczeniu i mają przemijający charakter. Mogą one być ograniczone do okolicy wokół miejsca wstrzyknięcia (np. ból, tkliwość uciskowa i krwawienie w miejscu wstrzyknięcia).

Jeśli pojawią się trudności z połykaniem, zaburzenia mowy lub oddychania, należy niezwłocznie skontaktować się z pogotowiem lub poprosić o to kogoś z bliskich.

Tak jak przy zastosowaniu każdego innego leku, może wystąpić reakcja alergiczna na lek XEOMIN. Reakcja alergiczna może wywoływać następujące objawy:
- trudności z oddychaniem,
- obrzęk dłoni, stóp, kostek, twarzy, warg, jamy ustnej lub gardła.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów należy niezwłocznie powiadomić o tym swojego lekarza lub zgłosić się na izbę przyjęć najbliższego szpitala.

Skurcz powiek (kurcz powiek)
Opisane zostały następujące działania niepożądane podczas stosowania leku XEOMIN:

Często (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
opadanie powieki, zespół suchego oka

Niezbyt często (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 100 pacjentów):
zmniejszenie siły mięśniowej, uczucie mrowienia i kłucia (parestezje), ból głowy, zapalenie spojówek, uczucie suchości w jamie ustnej, wysypka skórna, możliwość wystąpienia urazu

Skręt szyi (kurczowy kręcz szyi)
Opisane zostały następujące działania niepożądane podczas stosowania leku XEOMIN:

Często (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów): zaburzenia połykania, zmniejszenie siły mięśniowej, ból pleców

Niezbyt często (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 100 pacjentów):
zaburzenia mowy, osłabienie, ból mięśni, ból głowy, drżenie, ból oka, biegunka, uczucie suchości w jamie ustnej, wymioty, zapalenie okrężnicy, wysypka skórna, zaczerwienienie skóry (rumień), świąd, nadmierna potliwość, ból kostny, stan zapalny w miejscu wstrzyknięcia, tkliwość uciskowa w miejscu wstrzyknięcia.

Leczenie kurczowego kręczu szyi może spowodować zaburzenia połykania o różnym stopniu ciężkości.
To może prowadzić do dostania do płuc ciała obcego, co może wymagać interwencji lekarza. Zaburzenia połykania mogą utrzymywać się przez dwa do trzech tygodni po wstrzyknięciu, ale opisano jeden przypadek utrzymywania się zaburzeń przez pięć miesięcy. Występowanie zaburzeń połykania wydaje się być zależne od dawki leku. W badaniach klinicznych nad kompleksem toksyny botulinowej typu A opisano mniejszą częstotliwość występowania zaburzeń połykania przy zastosowaniu małych dawek.

Zwiększone napięcie mięśni/niekontrolowana sztywność mięśni ramienia i ręki po udarze mózgu (poudarowa spastyczność kończyny górnej)

Opisane zostały następujące działania niepożądane podczas stosowania leku XEOMIN:

Częste (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
reakcje w miejscu wstrzyknięcia, w tym ból i krwiak, osłabienie mięśni

Niezbyt częste (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 100 pacjentów):
obniżone lub nieprawidłowe czucie skórne, w tym częściowa utrata odczuwania ciepła, ból głowy, ogólne osłabienie, obrzęk kończyn lub stawów, ból kończyn, ból mięśni, trudności z połykaniem, nudności, suchość w ustach, kaszel, krwiak i zaczerwienienie skóry
Niektóre z tych działań niepożądanych mogą być związane z chorobą podstawową.

Działania niepożądane po wprowadzeniu produktu do obrotu
Istnieją doniesienia o objawach grypopodobnych i reakcjach nadwrażliwości, takich jak opuchlizna, obrzęk tkanek miękkich (obrzęk), zaczerwienienie, swędzenie, wysypka (lokalna i uogólniona) i duszności.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość