Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Visipaque roztwór do wstrzykiwań 652 mg/ml (320 mg jodu/ml)

Znajdź informacje na temat leku

Visipaque roztwór do wstrzykiwań 652 mg/ml (320 mg jodu/ml) pokaż opinie (0)

Wskazania: › Preparat diagnostyczny

0.0
Visipaque roztwór do wstrzykiwań 652 mg/ml (320 mg jodu/ml)
Postać leku: roztwór do wstrzykiwań    
Substancja czynna: Iodixanolum    
Lek dostępny na receptę

Preparat w postaci roztworu do wstrzykiwań, przeznaczony wyłącznie do diagnostyki w badaniach takich jak kardioangiografia, angiografia mózgowa, arteriografia obwodowa, angiografia brzuszna, urografia, flebografia. Lek jest stosowany także w tomografii komputerowej wzmocnionej kontrastowo oraz mielografii lędźwiowej, piersiowej i szyjnej.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku Visipaque
- jeśli pacjent ma uczulenie na jodiksanol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
- jeśli u pacjenta występuje tyreotoksykoza przebiegająca z widocznymi objawami.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Działania niepożądane

Podanie donaczyniowe (dożylne i dotętnicze):
Działania niepożądane po podaniu jodowych środków kontrastowych są zwykle łagodne lub umiarkowane, przejściowe i mniej częste po podaniu środków niejonowych niż po podaniu preparatów jonowych. Ciężkie działania niepożądane, jak również przypadki śmiertelne, są obserwowane bardzo rzadko.

Zaburzenia żołądka i jelit
Rzadko: nudności, wymioty.
Bardzo ...

Podanie donaczyniowe (dożylne i dotętnicze):
Działania niepożądane po podaniu jodowych środków kontrastowych są zwykle łagodne lub umiarkowane, przejściowe i mniej częste po podaniu środków niejonowych niż po podaniu preparatów jonowych. Ciężkie działania niepożądane, jak również przypadki śmiertelne, są obserwowane bardzo rzadko.

Zaburzenia żołądka i jelit
Rzadko: nudności, wymioty.
Bardzo rzadko: uczucie dyskomfortu lub bólu w jamie brzusznej.
Bardzo rzadko: zatrucie jodem lub obrzęk ślinianek po podaniu jodowego środka kontrastowego. Zespół objawia się obrzękiem i wzmożonym napięciem ślinianek, które utrzymuje się do 10 dni po badaniu.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
Bardzo często: łagodne uczucie ciepła i zimna, uczucie gorąca podczas obwodowej angiografii.

Zaburzenia mięśniowo - szkieletowe i tkanki łącznej Rzadko: ból w obwodowym odcinku kończyny. Bardzo rzadko: bóle stawowe.

Zaburzenia nerek i dróg moczowych
Często: przejściowy wzrost wartości S-kreatyniny po zastosowaniu jodowych środków cieniujących, niewykazujący jednak znaczenia klinicznego.
Bardzo rzadko: niewydolność nerek. Aczkolwiek były opisane przypadki śmiertelne u chorych z grupy wysokiego ryzyka.


Zaburzenia układu nerwowego
Bardzo rzadko: reakcje neurologiczne w postaci: bólu głowy, zawrotów głowy, drgawek, przejściowych zaburzeń sensorycznych lub motorycznych.
Bardzo rzadko: amnezja. Kontrast może przekroczyć barierę krew-mózg, powodując wychwyt środka przez korę mózgową, co jest widoczne w obrazie CT do następnego dnia po badaniu. Może to powodować przejściowe splątanie i ślepotę korową.
Nieznana: przejściowe encefalopatie indukowane kontrastem w tym omamy, stan splątania i inne reakcje ze strony układu nerwowego.

Zaburzenia układu sercowo-naczyniowego
Rzadko: zawał mięśnia sercowego.
Bardzo rzadko: zatrzymanie akcji serca, zaburzenia rytmu serca, depresja układu krążenia lub objawy niedokrwienia. Może dojść do spadku ciśnienia tętniczego i bradykardii. Bardzo rzadko: zakrzepica lub zator po badaniu flebograficznym.
Po podaniu środka do tętnic wieńcowych, mózgowych lub nerkowych może dojść do skurczu naczyń oraz przejściowego niedokrwienia.
Nieznana: zatrzymanie akcji układu sercowo-naczyniowego.

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia Rzadko: kaszel.
Bardzo rzadko: duszność.
Nieznana: niekardiogenny obrzęk płucny.

Reakcje typu nadwrażliwości
Rzadko: duszność, wysypka, rumień, pokrzywka, świąd lub obrzęk naczynioruchowy.
Objawy mogą wystąpić natychmiast po podaniu środka lub w kilka dni później. Może dojść do spadku ciśnienia tętniczego i gorączki.
Rzadko: ostre do toksycznych reakcje skórne. Bardzo rzadko: ciężkie reakcje, takie jak obrzęk krtani, skurcz oskrzeli, obrzęk płuc.

Reakcje anafilaktoidalne
Mogą być zależne od dawki i sposobu podania środka. Łagodne objawy mogą być pierwszym sygnałem możliwości wystąpienia ostrej reakcji. Należy natychmiast przerwać podawanie preparatu i rozpocząć leczenie poprzez założoną wcześniej kaniulę dożylną. U pacjentów przyjmujących leki blokujące receptory mogą wystąpić nietypowe objawy anafilaksji, które mogą być mylone z objawami ze strony układu przywspółczulnego.

Podanie do kanału kręgowego:
Działania niepożądane po podaniu dokanałowym mogą występować z opóźnieniem i po upływie godzin lub nawet dni po zakończeniu badania. Częstość ich występowania jest podobna jak po diagnostycznej punkcji lędźwiowej.

Zaburzenia układu nerwowego
Często: bóle głowy, nudności, wymioty oraz zawroty głowy, które można przypisać utracie płynu z przestrzeni podpajęczynówkowej w związku z punkcją lędźwiową. W części przypadków bóle głowy mogą utrzymywać się przez kilka dni. W czasie nakłucia lędźwiowego wykonywanego podczas badania mielograficznego należy unikać utraty płynu mózgowo-rdzeniowego.
Rzadko: po podaniu innych niejonowych jodowych środków kontrastujących obserwowano objawy podrażnienia opon mózgowo rdzeniowych, występujące pod postacią światłowstrętu lub sztywności karku. W przypadku pojawienia się takich objawów należy brać także pod uwagę możliwość infekcyjnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
Bardzo rzadko: po podaniu innych niejonowych, jodowych środków kontrastujących obserwowano przemijające zaburzenia czynnościowe mózgu: drgawki, przejściowe splątanie, zaburzenia czucia lub ruchu. U części tych chorych stwierdzano zmiany w zapisie czynności mózgu (EEG).
Nieznana: przejściowe encefalopatie indukowane kontrastem w tym amnezja, omamy, stan splątania i inne reakcje ze strony układu nerwowego.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
Rzadko: miejscowa bolesność lub ból typu korzeniowego w miejscu nakłucia lędźwiowego.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość

Opinie o Visipaque roztwór do wstrzykiwań 652 mg/ml (320 mg jodu/ml)

Dodaj opinię

Sortuj według daty dodania | oceny

Nikt jeszcze nie dodał opinii dla tego leku