Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Ventilastin Novolizer proszek do inhalacji 100 mcg/dawkę inh.

Znajdź informacje na temat leku

Ventilastin Novolizer proszek do inhalacji 100 mcg/dawkę inh. pokaż opinie (0)

Wskazania: › Astma › POChP

0.0
Ventilastin Novolizer proszek do inhalacji 100 mcg/dawkę inh.
Postać leku: proszek do inhalacji    
Substancja czynna: Salbutamolum    
Lek dostępny na receptę

Lek w postaci proszku do inhalacji, zawiera substancję czynną salbutamol - środek przeciwastmatyczny powodujący rozszerzenie oskrzeli zwany także lekiem beta-sympatykomimetycznym). Stosowany w objawowym leczeniu schorzeń przebiegających z odwracalnym zwężeniem dróg oddechowych, takich jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) z wyraźną odwracalnością oraz przy zapobieganiu napadom astmy wywoływanym przez wysiłek fizyczny lub alergeny.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku Ventilastin Novolizer
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na salbutamol lub na laktozę i (lub) na białko mleka w niej zawarte.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Działania niepożądane

Jeśli zaburzenia oddychania nasilą się bezpośrednio po inhalacji, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
W pewnych okolicznościach niektóre z niżej wymienionych działań niepożądanych mogą stanowić poważne zagrożenie życia (tak jak na przykład zagrażająca życiu tachykardia). Dlatego należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli takie działanie wystąpi nagle i (lub) będzie ono mia...

Jeśli zaburzenia oddychania nasilą się bezpośrednio po inhalacji, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
W pewnych okolicznościach niektóre z niżej wymienionych działań niepożądanych mogą stanowić poważne zagrożenie życia (tak jak na przykład zagrażająca życiu tachykardia). Dlatego należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli takie działanie wystąpi nagle i (lub) będzie ono miało niespodziewane nasilenie.
Częste (występują rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów) działania niepożądane to: zaburzenia smaku (nieprzyjemny, nietypowy smak) oraz podrażnienie jamy ustnej i gardła, jak również uczucie pieczenia języka, kaszel, drżenie palców lub rąk (drżenie), zawroty głowy, nudności, pocenie się, niepokój oraz ból głowy. Wspomniane działania niepożądane mogą ustąpić w okresie jednego do dwóch tygodni, w przypadku kontynuowania leczenia.
W rzadkich przypadkach (częściej niż u 1 na 10 000, ale rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów) mogą wystąpić:
Zaburzenia serca i zaburzenia naczyniowe:
Przyspieszona akcja serca (tachykardia), zaburzenia rytmu serca (arytmia - w tym migotanie przedsionków), dodatkowe skurcze mięśnia sercowego (skurcze dodatkowe), kołatanie serca, wpływ na ciśnienie krwi (obniżenie lub podwyższenie) oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych (rozszerzenie naczyń obwodowych).
Przemiana materii, elektrolity:
Zmniejszenie stężenia potasu we krwi (hipokaliemia), zwiększenie stężenia glukozy we krwi (hiperglikemia), zwiększenie stężenia insuliny, wolnych kwasów tłuszczowych, glicerolu i ciał ketonowych.
Zaburzenia układu nerwowego oraz zaburzenia psychiczne:
Nieprawidłowo zwiększona aktywność (nadmierna aktywność), szczególnie u dzieci w wieku do 12 lat.
Układ mięśniowo-szkieletowy: Ból mięśni i skurcze mięśni.
Układ oddechowy:
Napady duszności podczas lub po inhalacji (paradoksalny skurcz oskrzeli).
W bardzo rzadkich przypadkach (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów, w tym pojedyncze przypadki) może dojść do:
- reakcji nadwrażliwości (obejmującej świąd, pokrzywkę, wysypkę skórną, zaczerwienienie skóry, obniżenie ciśnienia krwi, obrzęk twarzy i gardła). W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
- zmniejszenie liczby płytek krwi (trombocytopenia)
- zapalenie nerek
- zapaść
- nadpobudliwość, zaburzenia snu, omamy (halucynacje) (w szczególności u dzieci w wieku do 12 lat).
Bardzo rzadko mogą wystąpić bóle w klatce piersiowej (z powodu problemów związanych z sercem, takich jak dławica piersiowa). Należy niezwłocznie powiedzieć o tym lekarzowi, ale nie przerywać przyjmowania leku, chyba że tak zaleci lekarz.

Laktoza jednowodna zawiera niewielkie ilości białek mleka i w związku z tym może powodować reakcje alergiczne.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość