Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Stopress tabletki 4 mg

Znajdź informacje na temat leku

Stopress tabletki 4 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Nadciśnienie › Niewydolność serca › Zawał serca

0.0
Stopress tabletki 4 mg
Postać leku: tabletki    
Substancja czynna: tert-Butylamini perindoprilum    
Lek dostępny na receptę

Lek w postaci tabletek, zawiera peryndopryl, substancję czynną należącą do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE). Substancje te rozszerzają naczynia krwionośne w organizmie, co powoduje zmniejszenie ciśnienia krwi w naczyniach.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku Stopress
- jeśli u pacjenta stwierdzono alergię (nadwrażliwość) na peryndopryl lub jakikolwiek inny inhibitor ACE, lub na którykolwiek z pozostałych składników leku Stopress
- powyżej 3 miesiąca ciąży (Nie zaleca się także stosowania leku Stopress we wczesnym okresie ciąży)
- jeśli u pacjenta kiedykolwiek wystąpił obrzęk dowolnej części ciała (obrzęk naczynioruchowy) o niew...

Kiedy nie stosować leku Stopress
- jeśli u pacjenta stwierdzono alergię (nadwrażliwość) na peryndopryl lub jakikolwiek inny inhibitor ACE, lub na którykolwiek z pozostałych składników leku Stopress
- powyżej 3 miesiąca ciąży (Nie zaleca się także stosowania leku Stopress we wczesnym okresie ciąży)
- jeśli u pacjenta kiedykolwiek wystąpił obrzęk dowolnej części ciała (obrzęk naczynioruchowy) o niewyjaśnionej przyczynie lub w wyniku zastosowania inhibitorów ACE
- jeśli w rodzinie pacjenta wystąpił kiedykolwiek obrzęk naczynioruchowy.
Leku Stopress nie należy podawać dzieciom.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Działania te mogą być poważne i należy natychmiast skontaktować się z lekarzem jeśli wystąpi:
- Neutropenia/agranulocytoza (brak pewnego typu białych krwinek, który może prowadzić do infekcji, bólu gardła lub gorączki). W przypadku wystąpienia tych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Ryzyko takich zaburzeń jest większe w przypadku pacjentów z kolagenozą naczyń (złogi kolagenu w...

Działania te mogą być poważne i należy natychmiast skontaktować się z lekarzem jeśli wystąpi:
- Neutropenia/agranulocytoza (brak pewnego typu białych krwinek, który może prowadzić do infekcji, bólu gardła lub gorączki). W przypadku wystąpienia tych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Ryzyko takich zaburzeń jest większe w przypadku pacjentów z kolagenozą naczyń (złogi kolagenu w naczyniach krwionośnych). U pacjentów z kolagenozą, lekarz może zlecić wykonanie rutynowych badań krwi.
- Niedociśnienie (niskie ciśnienie krwi). Ryzyko jego wystąpienia jest większe w przypadku jednoczesnego przyjmowania z lekiem Stopress leków moczopędnych lub innych leków zmniejszających ciśnienie krwi lub w przypadkach gdy pacjent jest odwodniony lub dializowany. Objawem niedociśnienia może być uczucie pustki w głowie lub omdlenie. W takim przypadku należy położyć się do czasu ustąpienia objawów i natychmiast poinformować o tym lekarza.
- Obrzęk naczynioruchowy (opuchnięcie twarzy, języka i tchawicy, które może spowodować poważne zaburzenia oddychania). W tym samym czasie lub niezależnie obrzęk może objąć żołądek i jelita (obrzęk naczynioruchowy jelit - opuchnięcie jelit), co może spowodować złe samopoczucie, wymioty i bóle brzucha. Objawy te są bardzo rzadkie, ale mogą być bardzo poważne jeśli wystąpią. Należy natychmiast poinformować lekarza w przypadku ich wystąpienia.
Inne działania niepożądane:
Częste działania niepożądane (u więcej niż 1 na 100 pacjentów, ale mniej niż 1 na 10 pacjentów):
- nudności, wymioty, bóle brzucha,
- zaburzenia smaku, niestrawność,
- biegunka, zaparcia,
- bóle głowy, ośrodkowe zawroty głowy,
- zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, uczucie mrowienia, drętwienia,
- zaburzenia widzenia (np. zamazane widzenie),
- szum uszny,
- kaszel, duszność,
- wysypki skórne, świąd,
- kurcze mięśni, osłabienie.
Niezbyt częste działania niepożądane (u więcej niż 1 na 1000 pacjentów, ale mniej niż 1 na 100 pacjentów):
- zaburzenia nastroju lub zaburzenia snu,
- skurcz oskrzeli (uczucie ucisku w klatce piersiowej, świszczący oddech, duszność),
- suchość błony śluzowej jamy ustnej,
- choroby nerek (lekarz może zlecić badania laboratoryjne podczas leczenia, jeśli u pacjenta występuje ryzyko choroby nerek),
- impotencja (obniżenie sprawności seksualnej),
- wzmożone pocenie.
Bardzo rzadkiedziałania niepożądane (u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów):
- dezorientacja,
- zaburzenia rytmu serca, dławica piersiowa, zawał serca i udar (obserwowane podczas stosowania inhibitorów ACE w związku z niskim ciśnieniem krwi),
- eozynofilowe zapalenie płuc (choroba płuc z nadwrażliwości), katar,
- zapalenie trzustki,
- zapalenie wątroby,
- rumień wielopostaciowy (reakcje skórne podobne do alergii; zmiana centralna otoczona koncentrycznymi bladymi i czerwonymi pierścieniami, zwana także tarczą strzelniczą lub tęczówką, usytuowana na nogach, ramionach, dłoniach, rękach lub stopach, mogąca pojawić się także na twarzy lub wargach; może jej towarzyszyć ból stawów, gorączka, świąd skóry lub ogólnie złe samopoczucie),
- ostra niewydolność nerek.
Lek Stopress może spowodować pewne zmiany w obrazie krwi i dlatego lekarz może zalecić przeprowadzanie badań kontrolnych krwi. W czasie leczenia lekiem Stopress lub innymi lekami o podobnym działaniu występowały u niektórych pacjentów następujące zmiany:
- Zwiększenie stężenia kreatyniny lub azotu mocznikowego we krwi (substancje, które wskazują jaka jest czynność nerek).
- Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych i stężenia bilirubiny w surowicy (substancje, które wskazują jaka jest czynność wątroby).
- Zmniejszenie liczby płytek krwi (małopłytkowość), które może wpływać na krzepnięcie. Jeśli wystąpią siniaki lub czerwone/purpurowe plamy na skórze z niewyjaśnionej przyczyny, należy poinformować lekarza.
- Zmniejszenie liczby białych krwinek (leukopenia).
- Zmniejszenie liczby czerwonych i białych krwinek, jak i płytek krwi (pancytopenia).
- Nieprawidłowy czas przeżycia czerwonych krwinek (niedokrwistość hemolityczna) u pacjentów z wrodzonym niedoborem dehydrogenazy glukozo- 6- fosforanowej. Objawy niedokrwistości to uczucie osłabienia oraz w cięższych przypadkach duszności i bladość skóry.
- Zmniejszenie stężenia hemoglobiny (białko znajdujące się w krwinkach czerwonych, które transportuje tlen z płuc do reszty ciała).
- Zmniejszenie wartości hematokrytu (stosunek między objętością czerwonych krwinek a objętością całej krwi).
Zmniejszenie stężenia cukru (glukozy) we krwi u pacjentów z cukrzycą. (Szczególnie na początku leczenia należy często kontrolować stężenie cukru. Należy zapytać lekarza w razie wątpliwości).

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość