Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Sanza 10 mg tabletka tabletki 10 mg

Znajdź informacje na temat leku

Sanza 10 mg tabletka tabletki 10 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Depresja › Mania › Schizofrenia

0.0
Sanza 10 mg tabletka tabletki 10 mg
Postać leku: tabletki    
Substancja czynna: Olanzapinum    
Lek dostępny na receptę

Sanza jest lekiem stosowanym w pewnych zaburzeniach psychicznych. Stosowany jest do leczenia psychoz. Leku używa się w przypadku chorych słyszących, widzących lub odczuwających rzeczyy nieistniejące w rzeczywistości, mających sprzeczne z rzeczywistością przekonania czy nadmiernie podejrzliwych. Lek Sanza stabilizuje ponadto nastrój, ograniczając występowanie skrajnych stanów nastroju - wzmożonego i obniżonego nastroju (depresja).

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Leku Sanza nie należy stosować gdy u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na olanzapinę lub którykolwiek z pozostałych składników leku Sanza. Reakcja alergiczna może się objawiać wysypką, swędzeniem, obrzękiem twarzy, opuchnięciem warg lub dusznością. Jeżeli wystąpiły takie objawy, należy poinformować o tym lekarza. Leku tego ponadto nie stosuje się, jeśli u pacjenta występuje jaskra z w...

Leku Sanza nie należy stosować gdy u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na olanzapinę lub którykolwiek z pozostałych składników leku Sanza. Reakcja alergiczna może się objawiać wysypką, swędzeniem, obrzękiem twarzy, opuchnięciem warg lub dusznością. Jeżeli wystąpiły takie objawy, należy poinformować o tym lekarza. Leku tego ponadto nie stosuje się, jeśli u pacjenta występuje jaskra z wąskim kątem przesączania.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane



Jeśli działanie niepożądane określone jest jako rzadko występujące oznacza to, że jego występowanie zgłaszane było u więcej niż 1 na 10000 pacjentów, ale mniej niż u 1 na 1000 pacjentów. Jeśli działanie niepożądane określone jest jako bardzo rzadko występujące oznacza to, że jego występowanie zgłaszane było u mniej niż 1 na 10000 pacjentów.

Podczas stosowania leku Sanza mogą wystąpić następ...



Jeśli działanie niepożądane określone jest jako rzadko występujące oznacza to, że jego występowanie zgłaszane było u więcej niż 1 na 10000 pacjentów, ale mniej niż u 1 na 1000 pacjentów. Jeśli działanie niepożądane określone jest jako bardzo rzadko występujące oznacza to, że jego występowanie zgłaszane było u mniej niż 1 na 10000 pacjentów.

Podczas stosowania leku Sanza mogą wystąpić następujące działania niepożądane: senność lub skrajne zmęczenie, zwiększenie masy ciała, zawroty głowy, wzmożone
uczucie głodu, zatrzymywanie wody w organizmie, zaparcia, suchość błony śluzowej jamy ustnej, niepokój ruchowy, nieprawidłowe ruchy (zwłaszcza w obrębie twarzy czy
języka), drżenie, sztywność lub skurcz mięśni, problemy z mową, zmiany w ilości niektórych komórek krwi i stężenia lipidów w krwiobiegu. Bardzo rzadko u niektórych
pacjentów występuje zapalenie trzustki powodujące silny ból brzucha, gorączkę i nudności.

W początkowym okresie leczenia niektórzy pacjenci mogą odczuwać zawroty głowy lub omdlenia (z wolnym rytmem serca), zwłaszcza po wstaniu z pozycji leżącej lub
siedzącej. Ten objaw powinien sam ustąpić, lecz jeżeli się utrzymuje, należy poinformować o tym lekarza. Zgłoszono bardzo rzadkie przypadki występowania u niektórych pacjentów zaburzeń rytmu serca, które mogą być poważne.

Podczas leczenia olanzapiną u pacjentów w podeszłym wieku z rozpoznaniem otępienia mogą wystąpić: udar, zapalenie płuc, nietrzymanie moczu, upadki, znaczne zmęczenie, halucynacje wzrokowe, podwyższona temperatura ciała, zaczerwienienie skóry i problemy z chodzeniem. Kilka śmiertelnych przypadków zostało odnotowanych w tych grupach pacjentów.

U pacjentów z chorobą Parkinsona lek Sanza może nasilać objawy działań niepożądanych.

Rzadko lek Sanza może wywołać reakcję uczuleniową (np. obrzęk w obrębie jamy ustnej i gardła, swędzenie, wysypkę), zwolnienie rytmu serca lub nadwrażliwość na światło słoneczne. Rzadko zgłaszano również choroby wątroby. Bardzo rzadko zgłaszano wystąpienie przedłużającej się i (lub) bolesnej erekcji, trudności w oddawaniu moczu, obniżenie temperatury ciała oraz występowania zakrzepów krwi np. w zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych i choroby mięśni występującej jako bóle i pobolewania niewiadomego pochodzenia. Zakrzepy krwi powstające w żyłach szczególnie w nogach (objawy to obrzęk, ból i zaczerwienienie nóg), mogą przemieszczać w naczyniach krwionośnych do płuc powodując ból w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu. Jeżeli pacjent zauważy u siebie te objawy musi natychmiast udać się po pomoc lekarską.

U niektórych pacjentów stwierdzano zwiększone stężenie cukru we krwi, ujawnienie się cukrzycy lub nasilenie jej przebiegu, z kwasicą ketonową (obecność związków ketonowych we krwi i w moczu) lub bardzo rzadko - śpiączkę.

Jeżeli nagle przerwie się przyjmowanie leku Sanza, mogą wystąpić takie objawy, jak pocenie się, bezsenność, drżenie, niepokój lub nudności i wymioty. Lekarz może zadecydować o stopniowym zmniejszaniu dawki leku przed jego odstawieniem.

Rzadko kobiety stosujące leki tej klasy przez dłuższy czas zaczynają wytwarzać mleko, a miesiączki u nich zanikają lub stają się nieregularne. Jeżeli te objawy utrzymują się, należy skontaktować się z lekarzem. Bardzo rzadko u noworodków matek, które w ostatnim okresie ciąży (w trzecim trymestrze) przyjmowały lek Sanza, może wystąpić drżenie lub senność.

Rzadko mogą wystąpić drgawki. W większości przypadków występują one u pacjentów, u których w wywiadzie stwierdzono napady drgawkowe (padaczkę).

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość