Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Quetiapine Accord tabletki o 200 mg

Znajdź informacje na temat leku

Quetiapine Accord tabletki o 200 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Choroba afektywna dwubiegunowa › Depresja › Mania › Schizofrenia

0.0
Quetiapine Accord tabletki o 200 mg
Postać leku: tabletki o    
Substancja czynna: Quetiapinum    
Lek dostępny na receptę

Lek w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu, zawiera substancję czynną kwetiapinę, należącą grupy leków przeciwpsychotycznych. Leki te pomagają w chorobach, takich jak schizofrenia (słyszenie lub odczuwanie zjawisk nieistniejących w rzeczywistości, wykazywanie przekonań nie zgadzających się z rzeczywistością, nadmierna podejrzliwość, lęki, dezorientacja, poczucie winy, odczuwanie napięcia lub przygnębienia) czy epizody manii z takimi objawami jak ponadnormatywne podekscytowanie, pobudzenie, zmniejszona potrzeba snu, nagłe zmiany w elokwencji (chory mówi szybciej i więcej), silne rozdrażnienie.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku Quetiapine Accord, tabletki o przedłużonym uwalnianiu - Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na kwetiapinę lub którykolwiek z pozostałych składników leku Quetiapine Accord, tabletki o przedłużonym uwalnianiu.
- Jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z następujących leków: o niektóre leki stosowane w zakażeniu wirusem HIV, o leki z grupy azoli (stosowane w zakażeniach g...

Kiedy nie stosować leku Quetiapine Accord, tabletki o przedłużonym uwalnianiu - Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na kwetiapinę lub którykolwiek z pozostałych składników leku Quetiapine Accord, tabletki o przedłużonym uwalnianiu.
- Jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z następujących leków: o niektóre leki stosowane w zakażeniu wirusem HIV, o leki z grupy azoli (stosowane w zakażeniach grzybiczych), o erytromycynę lub klarytromycynę (stosowane w zakażeniach), o nefazodon (stosowany w leczeniu depresji).

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Bardzo często występujące działania niepożądane (występują u więcej niż u 1 na 10 pacjentów):
- zawroty głowy (mogące prowadzić do upadków), ból głowy i suchość w ustach,
- senność (objaw ten ustępuje po pewnym czasie stosowania leku) (może powodować upadki),
- objawy odstawienia (objawy występujące po przerwaniu przyjmowania leku Quetiapine Accord, tabletki o przedłużonym uwalnianiu): bezsenno...

Bardzo często występujące działania niepożądane (występują u więcej niż u 1 na 10 pacjentów):
- zawroty głowy (mogące prowadzić do upadków), ból głowy i suchość w ustach,
- senność (objaw ten ustępuje po pewnym czasie stosowania leku) (może powodować upadki),
- objawy odstawienia (objawy występujące po przerwaniu przyjmowania leku Quetiapine Accord, tabletki o przedłużonym uwalnianiu): bezsenność, nudności, ból głowy, biegunka, wymioty, zawroty głowy i drażliwość; zaleca się stopniowe odstawianie leku przez 1-2 tygodnie
- zwiększenie masy ciała.

Często występujące działania niepożądane (występują u mniej niż u 1 na 10 pacjentów): - przyspieszenie rytmu serca,
- zatkany nos,
- zaparcia, rozstrój żołądka (niestrawność),
- uczucie osłabienia, omdlenia (mogą prowadzić do upadków),
- obrzęk rąk i nóg,
- spadek ciśnienia tętniczego krwi, zwłaszcza po przyjęciu pozycji pionowej. Może to być przyczyną zawrotów głowy i omdleń, co może prowadzić do upadków,
- podwyższony poziom cukru we krwi,
- niewyraźne widzenie,
- nieprawidłowe ruchy mięśni. Należą do nich: trudności w rozpoczęciu ruchu, drżenia, uczucie niepokoju lub sztywność mięśni bez bólu,
- niezwykłe sny i koszmary senne,
- zwiększone uczucie głodu,
- uczucie rozdrażnienia,
- zaburzenia mowy,
- myśli samobójcze i pogłębienie depresji.

Niezbyt często występujące działania niepożądane (występują u mniej niż u 1 na 100 pacjentów):
- drgawki lub napady padaczkowe,
- reakcje alergiczne, w tym powstawanie bąbli skórnych, obrzęków skóry i obrzęków okolicy ust,
- nieprzyjemne odczucia w obrębie kończyn dolnych (nazywane także zespołem niespokojnych nóg),
- trudności z przełykaniem,
- niekontrolowane ruchy, zwłaszcza mięśni twarzy lub języka, - zaburzenia seksualne.

Rzadko występujące działania niepożądane (występują u mniej niż u 1 na 1000 pacjentów): - gorączka, utrzymujący się ból gardła lub owrzodzenie jamy ustnej, przyspieszony oddech, nadmierne pocenie się, sztywność mięśni, uczucie senności lub omdlenia,
- zażółcenie skóry i oczu (żółtaczka),
- długotrwała i bolesna erekcja (priapizm),
- obrzęk piersi oraz nieoczekiwana produkcja mleka (mlekotok),
- zaburzenia miesiączkowania,
- zakrzepy żylne, szczególnie w nogach (objawy obejmują obrzęk, ból i zaczerwienienie nogi), które mogą się przemieszczać naczyniami krwionośnymi do płuc, powodując ból w klatce piersiowej
i trudności z oddychaniem. Jeśli wystąpi którykolwiek z objawów, należy natychmiast poradzić się
lekarza.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (występują u mniej niż u 1 na 10 000 pacjentów):
- nasilenie istniejącej wcześniej cukrzycy,
- stan zapalny wątroby (zapalenie wątroby),
- ciężka wysypka, pęcherze lub czerwone plamy na skórze,
- ciężkie reakcje alergiczne (tzw. wstrząs anafilaktyczny), które mogą powodować trudności w oddychaniu lub szok,
- nagły obrzęk skóry, zwłaszcza w okolicach oczu, warg i gardła (obrzęk naczynioruchowy), - nieprawidłowe wydzielanie hormonu kontrolującego objętość moczu, - rozpad włókien mięśniowych i ból mięśni (rabdomioliza).

Leki, do których należy Quetiapine Accord, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, mogą powodować zaburzenia rytmu serca, które bywają ciężkie, a w niektórych przypadkach mogą powodować zgon.

Niektóre działania niepożądane ujawniają się wyłącznie w wynikach badań krwi. Do działań tych należą: zwiększenie ilości niektórych tłuszczów (trójglicerydów i cholesterolu całkowitego) lub cukru we krwi, zmniejszenie liczby niektórych rodzajów komórek krwi, spadek ilości sodu we krwi oraz wzrost stężenia prolaktyny we krwi.
Wzrost stężenia prolaktyny we krwi może w rzadkich przypadkach prowadzić do: - obrzęku piersi oraz niespodziewanej produkcji mleka u kobiet, jak i mężczyzn, - zaniku lub nieregularnej miesiączki u kobiet.

Lekarz może zalecić okresowe wykonywanie badań krwi.

Dzieci i młodzież
Takie same działania niepożądane, jak u osób dorosłych, mogą również występować u dzieci i młodzieży.

Działania niepożądane obserwowane tylko u dzieci i młodzieży.

Bardzo często występujące działania niepożądane (występują u więcej niż 1 na 10 pacjentów):
- wzrost ciśnienia krwi.


Poniżej wymienione działania niepożądane występowały z większą częstością u dzieci i młodzieży niż u dorosłych:

Bardzo często występujące działania niepożądane (występują u więcej niż 1 na 10 pacjentów):
- wzrost stężenia prolaktyny we krwi może w wyjątkowych przypadkach prowadzić do: obrzęku piersi oraz niespodziewanej produkcji mleka zarówno u chłopców, jak i u dziewczynek; u dziewczynek może dojść do zatrzymania miesiączki lub może ona występować nieregularnie.
- zwiększonego apetytu
- nieprawidłowych ruchów mięśni. Należą do nich: trudności w rozpoczęciu ruchu, drżenia, uczucie niepokoju lub sztywność mięśni bez bólu.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość