Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Quamatel proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 20 mg/5 ml

Znajdź informacje na temat leku

Quamatel proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 20 mg/5 ml pokaż opinie (0)

Wskazania: › Gruczolakowatość wewnątrzwydzielnicza › Wrzody żołądka lub dwunastnicy › Zespół Zollingera-Ellisona

0.0
Quamatel proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 20 mg/5 ml
Postać leku: proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań    
Substancja czynna: Famotidinum    
Lek dostępny na receptę

Lek w postaci proszku i rozpuszczalnika do sporządzania roztworu do wstrzykiwań zawiera substancję czynną famotydynę, która jest silnym, kompetycyjnym inhibitorem receptorów histaminowych H2. Lek działa poprzez hamowanie wydzielania kwasu solnego w żołądku, obniżając zarówno kwaśność, jak i objętość soku żołądkowego. Zmniejszenie wydzielania pepsyny jest proporcjonalne do ilości wydzielonego soku żołądkowego. Stosowany wkrótkotrwałym leczeniu u pacjentów z oporną na leczenie czynną chorobą wrzodowa żołądka i dwunastnicy, oraz u chorych z nadmiernym wydzielaniem kwaśnego soku żołądkowego (np. zespół Zollingera-Ellisona, gruczolakowatość wewnątrzwydzielnicza).

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku Quamatel:
- jeśli pacjent ma uczulenie na famotydynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
- w przypadku znanej nadwrażliwości na inne leki z grupy antagonistów receptora H2, ponieważ w przypadku stosowania antagonistów receptora H2 donoszono o występowaniu nadwrażliwości krzyżowej;
- u dzieci (ze względu na brak doświadczeń klinicznych).

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Działania niepożądane


W kontrolowanych badaniach klinicznych często występowały następujące działania niepożądane, które mogą być związane z podawaniem leku: bóle głowy (4,7%), zawroty głowy (1,3%), zaparcia (1,2%), biegunka (1,7 %).

W badaniach po zarejestrowaniu leku, rzadko i bardzo rzadko występowały następujące działania niepożądane:
- Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: gorączka, astenia (osłabieni...


W kontrolowanych badaniach klinicznych często występowały następujące działania niepożądane, które mogą być związane z podawaniem leku: bóle głowy (4,7%), zawroty głowy (1,3%), zaparcia (1,2%), biegunka (1,7 %).

W badaniach po zarejestrowaniu leku, rzadko i bardzo rzadko występowały następujące działania niepożądane:
- Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: gorączka, astenia (osłabienie), zmęczenie, zaczerwienienie skóry.
- Zaburzenia serca: arytmia, blok przedsionkowo-komorowy, kołatanie serca.
- Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych : żółtaczka cholestatyczna, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.
- Zaburzenia żołądka i jelit: wymioty, nudności, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, brak łaknienia, suchość w jamie ustnej, zaburzenia smaku.
- Zaburzenia krwi i układu chłonnego: agranulocytoza (choroba charakteryzująca się znacznym zmniejszeniem liczby krwinek białych z całkowitym lub prawie całkowitym zanikiem granulocytów z krwi, zmianami wrzodziejącymi w gardle i błonach śluzowych innych narządów, gorączką i różnie wyrażonymi objawami ogólnymi), pancytopenia, leukopenia (zmniejszenie liczby białych krwinek we krwi), małopłytkowość (zmniejszenie liczby płytek krwi).
- Zaburzenia układu immunologicznego: anafilaksja, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, wysypka, obrzęk oczodołu lub twarzy, zapalenie spojówek.
- Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe: kurcze mięśni, bóle stawów, bóle mięśni, bóle mięśniowoszkieletowe.
- Zaburzenia układu nerwowego: drgawki uogólnione.
- Zaburzenia psychiczne: przemijające zaburzenia psychiczne, takie jak omamy, splątanie, pobudzenie nerwowe, depresja, niepokój, obniżone libido, parestezje (wrażenia czuciowe jak mrowienie, kłucie itp.), bezsenność, nadmierna senność.
- Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: skurcz oskrzeli.
- Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: martwica naskórka, łysienie, trądzik, pokrzywka, suchość skóry, zaczerwienienie.
- Zaburzenia ucha i błędnika: szumy w uszach.
- Zaburzenia układu rozrodczego i piersi: impotencja i ginekomastia (nadmierny rozrost sutków u mężczyzn), jednak w kontrolowanych badaniach klinicznych częstość ich występowania nie była większa niż po zastosowaniu placebo.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość

Opinie o Quamatel proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 20 mg/5 ml

Dodaj opinię

Sortuj według daty dodania | oceny

Nikt jeszcze nie dodał opinii dla tego leku