Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Piramil 2,5 mg tabletki 2 5 mg

Znajdź informacje na temat leku

Piramil 2,5 mg tabletki 2 5 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Nadciśnienie › Niewydolność serca › Pogorszenie czynności nerek › Profilaktyka zawału mięśnia sercowego

0.0
Piramil 2,5 mg tabletki 2 5 mg
Postać leku: tabletki    
Substancja czynna: Ramiprilum    
Lek dostępny na receptę

Lek Piramil ma postać tabletek. Lek ten rozszerza naczynia krwionośne, co obniża ciśnienie krwi i ułatwia sercu jej pompowanie. lek ten stosuje się w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi, w celu zmniejszenia ryzyka zawału czy zmniejszenia ryzyka pogorszenia stanu nerek.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku Piramil
- Jeśli pacjent poddawany jest dializie lub innym rodzajom filtracji krwi. Zależnie od stosowanej
- leki zwiększające stężenie potasu we krwi, takie jak spironolakton, triamteren, amiloryd, sole potasu i heparyna (lek przeciwzakrzepowy);
- steroidowe leki przeciwzapalne, takie jak prednizolon;
- allopurynol (lek stosowany w celu zmniejszenia stężenia kwasu moczoweg...

Kiedy nie stosować leku Piramil
- Jeśli pacjent poddawany jest dializie lub innym rodzajom filtracji krwi. Zależnie od stosowanej
- leki zwiększające stężenie potasu we krwi, takie jak spironolakton, triamteren, amiloryd, sole potasu i heparyna (lek przeciwzakrzepowy);
- steroidowe leki przeciwzapalne, takie jak prednizolon;
- allopurynol (lek stosowany w celu zmniejszenia stężenia kwasu moczowego we krwi);
- prokainamid (lek stosowany w zaburzeniach czynności serca). Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu któregokolwiek z wymienionych leków, gdyż lek Piramil może zaburzać ich działanie:
- leki przeciwcukrzycowe (doustne i insulina). Piramil może zmniejszać stężenie cukru we krwi
Podczas stosowania leku Piramil należy regularnie kontrolować stężenie cukru we krwi.
- lit (stosowany w chorobach psychicznych). Piramil może zwiększyć stężenie litu we krwi. Lekarz zaleci ścisłe kontrolowanie stężenia litu we krwi. Jeśli którakolwiek z opisanych sytuacji dotyczy pacjenta lub pacjent nie jest tego pewien, przed przyjęciem leku Piramil należy zwrócić się do lekarza. Piramil z jedzeniem i piciem oraz z alkoholem
- Picie alkoholu podczas stosowania leku Piramil może spowodować zawroty głowy lub oszołomienie. Osoby zainteresowane dopuszczalną ilością alkoholu podczas leczenia powinny omówić to z lekarzem, gdyż działania leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi i alkoholu mogą się sumować.
- Piramil można przyjmować niezależnie od posiłków. Ciąża i karmienie piersią Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży (lub podejrzewa zajście w ciążę)
Leku Piramil nie należy przyjmować w czasie pierwszych 12 tygodni ciąży i nie wolno go stosować po 13. tygodniu ciąży, gdyż lek przyjmowany w tym czasie może poważnie zaszkodzić dziecku. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Piramil, powinna niezwłocznie poinformować o tym lekarza. Lekarz zaproponuje zmianę na inny lek przed planowaną ciążą. Nie należy stosować leku Piramil w okresie karmienia piersią. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn Piramil może powodować zawroty głowy, zwłaszcza na początku leczenia lub podczas zwiększania dawki. W takim przypadku nie należy prowadzić pojazdów, obsługiwać narzędzi lub maszyn. aparatury, lek Piramil może nie być dla niego odpowiedni.
- Jeśli u pacjenta stwierdzono zaburzenia czynności nerek, w których zmniejszony jest dopływ do nich krwi (zwężenie tętnicy nerkowej).
- W ostatnich 6 miesiącach ciąży.
- Jeśli ciśnienie tętnicze krwi pacjenta jest nieprawidłowo niskie lub niestabilne. Konieczne jest zbadanie tego przez lekarza. Jeśli którakolwiek z opisanych sytuacji dotyczy pacjenta, nie powinien przyjmować leku Piramil
W razie wątpliwości należy przed przyjęciem leku Piramil zwrócić się do lekarza. Ostrzeżenia i środki ostrożności Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli:
- u pacjenta stwierdzono zaburzenia czynności serca, wątroby lub nerek;
- pacjent utracił dużo elektrolitów lub płynów (na skutek wymiotów, biegunki, obfitego pocenia się, stosowania diety z małą ilością soli, przyjmowania przez długi czas leków moczopędnych lub stosowania dializ);
- pacjent ma się poddać leczeniu w celu zmniejszenia uczulenia na jad pszczół lub os (odczulanie);
- pacjent ma się poddać znieczuleniu (do operacji lub zabiegu dentystycznego). Może być konieczne odstawienie leku Piramil na dzień przed zabiegiem, dlatego należy poradzić się w tej sprawie lekarza.
- badanie wykazało u pacjenta duże stężenie potasu we krwi;
- u pacjenta stwierdzono kolagenozę, taką jak twardzina lub układowy toczeń rumieniowaty;
- jeśli pacjentka jest w ciąży (lub planuje ciążę), musi poinformować o tym lekarza. Stosowanie leku Piramil nie jest zalecane w pierwszych 3 miesiącach ciąży i może być bardzo szkodliwe dla dziecka po 3. miesiącu ciąży. Dzieci i młodzież Nie zaleca się podawania leku Piramil dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat, gdyż nie ustalono jeszcze bezpieczeństwa stosowania i skuteczności ramiprylu u dzieci. Jeśli którakolwiek z opisanych sytuacji dotyczy pacjenta lub pacjent nie jest tego pewien, przed przyjęciem leku Piramil należy zwrócić się do lekarza. Inne leki i Piramil Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Przyczyną jest możliwość wzajemnego wpływu leku Piramil i niektórych innych leków na swoje działanie. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu któregokolwiek z wymienionych leków, gdyż mogą one osłabić działanie leku Piramil:
- leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne, tzw. NLPZ, takie jak ibuprofen lub indometacyna i kwas acetylosalicylowy);
- leki stosowane w leczeniu niskiego ciśnienia tętniczego krwi, wstrząsu, niewydolności serca, astmy oskrzelowej lub alergii, takie jak efedryna, noradrenalina lub adrenalina. Lekarz powinien kontrolować ciśnienie tętnicze krwi pacjenta. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu któregokolwiek z wymienionych leków, gdyż przyjmowane razem z lekiem Piramil mogą zwiększać ryzyko wystąpienia u pacjenta działań niepożądanych:
- leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne, tzw. NLPZ, takie jak ibuprofen lub indometacyna i kwas acetylosalicylowy);
- leki przeciwnowotworowe (chemioterapia);
- leki zapobiegające odrzuceniu przez organizm przeszczepionego narządu, takie jak cyklosporyna;
- leki moczopędne, takie jak furosemid;
- Jeśli pacjent ma uczulenie na ramipryl, na inne inhibitory ACE lub na którykolwiek ze składników tego leku,. Objawami reakcji alergicznej mogą być: wysypka, trudności w połykaniu lub oddychaniu, obrzęk warg, twarzy, gardła lub języka.
- Jeśli u pacjenta wystąpiła kiedykolwiek ciężka reakcja alergiczna nazywana obrzękiem naczynioruchowym. Do jej objawów należą: świąd, pokrzywka, czerwone plamy na rękach, stopach i w gardle, obrzęk gardła i języka, obrzęk wokół oczu i ust, trudności w oddychaniu lub Połykaniu.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Jeśli u pacjenta wystąpi którekolwiek z następujących ciężkich działań niepożądanych, należy
W razie wystąpienia wymienionych objawów należy natychmiast poinformować lekarza:

Rzadko (mogą występować rzadziej niż u 1 na 1000 osób)
- Uczucie rozkojarzenia lub splątania.
- Zaczerwienienie i obrzęk języka.
- Ciężkie łuszczenie się skóry, swędząca, grudkowa wysypka.
- Choroby paznokci (np. rozlu...

Jeśli u pacjenta wystąpi którekolwiek z następujących ciężkich działań niepożądanych, należy
W razie wystąpienia wymienionych objawów należy natychmiast poinformować lekarza:

Rzadko (mogą występować rzadziej niż u 1 na 1000 osób)
- Uczucie rozkojarzenia lub splątania.
- Zaczerwienienie i obrzęk języka.
- Ciężkie łuszczenie się skóry, swędząca, grudkowa wysypka.
- Choroby paznokci (np. rozluźnienie lub oddzielenie paznokcia od łożyska).
- Wysypka skórna lub powstawanie siniaków.
- Plamy na skórze i ziębnięcie kończyn.
- Zaczerwienienie, świąd, obrzęk lub łzawienie oczu.
- Zaburzenia słuchu i dzwonienie w uszach.
- Uczucie osłabienia.
- Zmniejszenie liczby krwinek czerwonych, białych lub płytek krwi albo stężenia hemoglobiny w badaniach krwi

Bardzo rzadko (mogą występować rzadziej niż u 1 na 10 000 osób)
- Nadwrażliwość na światło słoneczne
Inne zgłaszane działania niepożądane: Należy poinformować lekarza, jeśli któryś z poniższych objawów znacznie się nasili lub utrzymuje się dłużej niż kilka dni.
- Trudności w koncentracji.
- Obrzęk jamy ustnej.
- Zbyt mała liczba krwinek wykryta w badaniach krwi.
- Mniejsze niż zwykle stężenie sodu w badaniach krwi.
- Zmiana koloru palców rąk i nóg po wychłodzeniu oraz uczucie mrowienia lub ból po rozgrzaniu (objaw Raynauda).
- Powiększenie piersi u mężczyzn.
- Spowolnione lub upośledzone reakcje.
- Uczucie pieczenia.
- Zaburzenia węchu.
- Wypadanie włosów
Jeśli występują jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Przyspieszona czynność serca, nierówne lub silne bicie serca (kołatanie serca), ból w klatce piersiowej, ucisk w klatce piersiowej lub cięższe zaburzenia, w tym zawał mięśnia sercowego i udar mózgu.
- Duszność lub kaszel. Mogą one wskazywać na choroby płuc.
- Łatwe powstawanie siniaków, dłuższy niż zwykle czas krwawienia, jakiekolwiek objawy krwawienia (np. krwawienie z dziąseł), purpurowe plamki na skórze lub częstsze zakażenia, ból gardła i gorączka, uczucie zmęczenia, omdlenie, zawroty głowy lub bladość skóry. Mogą to być objawy choroby krwi lub szpiku kostnego.
- Silny ból żołądka, który może promieniować do pleców. Może on być objawem zapalenia trzustki.
- Gorączka, dreszcze, zmęczenie, utrata apetytu, ból żołądka, nudności, zażółcenie skóry lub oczu (żółtaczka). Mogą to być objawy zaburzeń wątroby, takich jak zapalenie lub uszkodzenie wątroby
Inne działania niepożądane Należy poinformować lekarza, jeśli którykolwiek z poniższych objawów nasili się lub utrzymuje się dłużej niż kilka dni



Często (mogą występować rzadziej niż u 1 na 10 osób)
- Ból głowy lub uczucie zmęczenia.
- Zawroty głowy. Mogą występować częściej na początku stosowania leku Piramil lub po zwiększeniu jego dawki.
- Omdlenie, niedociśnienie tętnicze (nieprawidłowo niskie ciśnienie tętnicze), zwłaszcza podczas szybkiego podnoszenia się do pozycji stojącej lub siedzącej.
- Suchy, męczący kaszel, zapalenie zatok lub oskrzeli, duszność.
- Ból brzucha, biegunka, niestrawność, nudności lub wymioty.
- Wysypka skórna ze wzniesionymi grudkami lub bez nich.
- Ból w klatce piersiowej.
- Skurcze lub bóle mięśni.
- Większe niż zwykle stężenie potasu we krwi, wykazane w badaniach laboratoryjnych


Niezbyt często (mogą występować rzadziej niż u 1 na 100 osób)
- Zaburzenia równowagi (zawroty głowy pochodzenia błędnikowego).
- Świąd skóry i zaburzenia czucia w obrębie skóry, takie jak drętwienie, mrowienie, kłucie, pieczenie lub uczucie pełzania po skórze (parestezje).
- Utrata lub zaburzenia smaku.
- Zaburzenia snu.
- Depresja, lęk, większa niż zwykle nerwowość lub niepokój.
- Uczucie zatkania nosa, trudności w oddychaniu lub pogorszenie astmy.
- Obrzęk jelit (tzw. obrzęk naczynioruchowy jelit), którego objawami są bóle brzucha, wymioty i biegunka.
- Zgaga, zaparcie lub suchość w jamie ustnej.
- Większe niż zwykle wydalanie moczu w ciągu dnia.
- Nasilone pocenie się.
- Utrata bądź zmniejszenie apetytu (jadłowstręt).
- Przyspieszone bądź nieregularne bicie serca.
- Obrzęki rąk i nóg. Mogą być objawem zatrzymywania większych niż zwykle ilości wody.
- Uderzenia gorąca.
- Niewyraźne widzenie.
- Bóle stawów.
- Gorączka.
- Impotencja, zmniejszenie popędu płciowego u mężczyzn i kobiet.
- Zwiększona liczba pewnych krwinek białych (eozynofilia) wykrywana w badaniach krwi.
- Wyniki badań krwi wskazujące na zaburzenia czynności wątroby, trzustki lub nerek. przerwać stosowanie leku Piramil i natychmiast skontaktować się z lekarzem - może być konieczne szybkie leczenie:
- Obrzęk twarzy, warg lub gardła utrudniający połykanie lub oddychanie, a także świąd i wysypka
Mogą to być objawy ciężkiej reakcji alergicznej na Piramil.
- Ciężkie reakcje skórne, w tym wysypka, owrzodzenie błony śluzowej jamy ustnej, nasilenie wcześniej istniejącej choroby skóry, zaczerwienienie, pęcherze lub odwarstwienie skóry (takie jak zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie naskórka lub rumień wielopostaciowy).

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość