Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Oritop tabletki powlekane 50 mg

Znajdź informacje na temat leku

Oritop tabletki powlekane 50 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Migrena › Padaczka

0.0
Oritop tabletki powlekane 50 mg
Postać leku: tabletki powlekane    
Substancja czynna: Topiramatum    
Lek dostępny na receptę

Lek w postaci tabletek, zawiera substancję czynną topiramat, która należy do grupy leków zwanych przeciwdrgawkowymi lub przeciwpadaczkowymi. Stosowany w leczeniu różnych typów padaczki u dorosłych i dzieci w wieku 2 lat i starszych, a także w zapobieganiu często nawracającej migrenie u dorosłych.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku Oritop

- jeśli u pacjenta występuje alergia (nadwrażliwość) na topiramat lub którąkolwiek substancję pomocniczą leku Oritop;
- w zapobieganiu migrenie, jeśli pacjentka jest w ciąży lub w wieku rozrodczym i nie stosuje skutecznej metody zapobiegającej poczęciu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Oritop

- Należy porozumieć się z lekarzem prowadzącym przed...

Kiedy nie stosować leku Oritop

- jeśli u pacjenta występuje alergia (nadwrażliwość) na topiramat lub którąkolwiek substancję pomocniczą leku Oritop;
- w zapobieganiu migrenie, jeśli pacjentka jest w ciąży lub w wieku rozrodczym i nie stosuje skutecznej metody zapobiegającej poczęciu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Oritop

- Należy porozumieć się z lekarzem prowadzącym przed przyjęciem leku Oritop jeśli:
- u pacjenta występują choroby nerek lub wątroby; u pacjenta występują poważne choroby układu oddechowego; u pacjenta występują ciężkie lub chroniczne biegunki; wystąpił napad padaczki trwający ponad 30 minut (stan padaczkowy); pacjent przechodził ostatnio zabieg chirurgiczny; pacjent stosuje dietę bogatą w tłuszcze i białka;
- 1
- u pacjenta lub u członka jego rodziny występują kamienie nerkowe; pacjent ma podwyższone stężenie wapnia w moczu; pacjent ma lub miał zaburzenia nastroju, depresję lub myśli o zrobieniu sobie krzywdy.

Niewielka liczba osób stosujących leki przeciwpadaczkowe zawierające topiramat myślała o tym, aby się skrzywdzić lub zabić. Jeśli kiedykolwiek u pacjenta pojawią się takie myśli, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Kamica nerkowa i jak zapobiegać jej powstawaniu.
Topiramat u pacjentów predysponowanych może zwiększać ryzyko kamicy nerkowej. Aby zapobiegać powstawaniu kamiceni nerkowych, należy pić dużo wody oraz unikać diety tłustej oraz ubogiej w węglany.

Wzrost temperatury ciała
Topiramat może hamować lub redukować potliwość, głównie u dzieci.

Kontrola masy ciała
Topiramat może powodować brak apetytu i obniżać masę ciała. Pacjent przyjmujący topiramat powinien ważyć się regularnie. Jeśli ubytek masy ciała jest znaczny i się utrzymuje, należy poinformować lekarza.

Dzieci i młodzież
Padaczka: Topiramat nie jest zalecany u dzieci poniżej 2 roku życia.
Migrena: Topiramat nie należy stosować do leczenia migreny u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Kiedy natychmiast zgłosić się do lekarza:
- jeżeli odczuwasz ból w dolnej okolicy pleców lub w okolicy narządów płciowych lub zauważyłeś krew w moczu. Te objawy mogą świadczyć o kamicy nerkowej;
- jeżeli wystąpi nagła krótkowzroczność (myopia), nieostre widzenie i/lub ból oka. Te objawy mogą być wynikiem zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego (glaucoma) spowodowanego przez topiramat; jeżeli za...

Kiedy natychmiast zgłosić się do lekarza:
- jeżeli odczuwasz ból w dolnej okolicy pleców lub w okolicy narządów płciowych lub zauważyłeś krew w moczu. Te objawy mogą świadczyć o kamicy nerkowej;
- jeżeli wystąpi nagła krótkowzroczność (myopia), nieostre widzenie i/lub ból oka. Te objawy mogą być wynikiem zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego (glaucoma) spowodowanego przez topiramat; jeżeli zaobserwowałeś zmiany nastroju, czujesz się przybity lub masz myśli o zrobieniu sobie krzywdy lub targnięciu się na własne życie;
- jeżeli masz gorączkę, źle się czujesz lub masz wysypkę skórną, pęcherze na skórze i owrzodzenia ust/oka.

Częstość występowania działań niepożądanych jest określona jako: bardzo częste (dotyczą więcej niż 1 pacjenta na 10) częste (dotyczą od 1 do 10 pacjentów na 100), niezbyt częste (dotyczą od 1 do 10 pacjentów na 1000), rzadkie (dotyczą od 1 do 10 pacjentów na 10 000)

Bardzo częste: bóle głowy, nudności, zawroty głowy, wyczerpanie, zmęczenie, nerwowość, zmniejszenie masy ciała i utrata apetytu, zmiany w myśleniu w tym zaburzenia koncentracji, powolne myślenie i spowolnienie ruchowe, splątanie i zaburzenia pamięci, senność i zaburzenia mowy, depresja, niepokój, nieskoordynowane ruchy, mrowienie i zaburzenia widzenia, w tym zamazane widzenie i podwójne widzenie.

Częste:
bóle kości, reakcje alergiczne, trudności w zasypianiu, zmiany dotyczące krwi (w tym wzrost kwasowości krwi, zmniejszenie liczby czerwonych i białych krwinek, zmniejszenie liczby płytek krwi), krwawienie z nosa, siniaki na skórze, uczucie apatii lub euforii, huśtawka nastroju, osłabienie, pobudzenie, zmniejszenie popędu, zmiany odczuwania smaku, kamienie nerkowe (mogą powodować obecność krwi w moczu, ból w dolnej części pleców lub w obrębie narządów płciowych), nietrzymanie moczu, zaparcia, ból brzucha, łysienie, drżenie i zaburzenia koordynacji w tym nieprawidłowy chód, psychozy lub objawy psychotyczne i agresywne zachowanie, zaburzenia funkcji poznawczych, w tym zmiany w myśleniu i świadomości, mimowolne ruchy gałek ocznych i zaburzenia menstruacji.

Niezbyt częste:
Omamy, zaburzenia osobowości, myśli samobójcze lub próby samobójcze, duszność, biegunka, nudności, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zapalenie mieszków włosowych (infekcja korzeni włosa), świąd, niezdolność do ruchów lub ruchy spontaniczne, utrata reakcji na bodźce.

Rzadkie: Neutropenia (zmniejszenie liczby obojętnochłonnych białych krwinek we krwi), zaburzenia widzenia. w tym ból gałki ocznej i krótkowzroczność (jaskra i ostra krótkowzroczność), wzrost ilości enzymów wątrobowych, zmiany czynności wątroby, które rzadko mogą skutkować zapaleniem lub niewydolnością wątroby.

Zgłaszano również następujące działania niepożądane:
Gorączka, zaburzenia czucia, hiperamonemia (podwyższona ilość amoniaku we krwi) oraz wysypka.

Jak zapobiegać i leczyć podwyższoną temperaturę ciała
Topiramat może czasami hamować lub zmniejszać wydzielanie potu, głównie u dzieci. Temperatura ciała w trakcie wysiłku fizycznego lub podczas przebywania w wysokich temperaturach może wówczas zostać podwyższona bardziej aniżeli zazwyczaj. Aby zapobiegać objawom (bóle głowy, nudności) powodowanym przez podwyższoną temperaturę ciała pacjent powinien pić dużo płynów przed oraz po wysiłku fizycznym i podczas upałów. Jeżeli objawy się pojawią, pacjent powinien odpocząć w chłodnym miejscu i wypić dużo wody.

Poza wymienionymi działaniami niepożądanymi u dzieci w wieku 2 lat i starszych obserwowano: wzmożone ruchy mięśniowe, zaburzenia zachowania, ślinotok.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość

Opinie o Oritop tabletki powlekane 50 mg

Dodaj opinię

Sortuj według daty dodania | oceny

Nikt jeszcze nie dodał opinii dla tego leku