Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Oftensin krople do oczu, roztwór 5 mg/ml

Znajdź informacje na temat leku

Oftensin krople do oczu, roztwór 5 mg/ml pokaż opinie (0)

Wskazania: › Jaskra › Nadciśnienie wewnątrzgałkowe

0.0
Oftensin krople do oczu, roztwĂłr 5 mg/ml
Postać leku: krople do oczu, roztwór    
Substancja czynna: Timololum    
Lek dostępny na receptę

Lek w postaci kropli do oczu, zawiera substancję czynną tymolol, z grupy leków zwanych lekami adrenolitycznymi, który obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez ograniczenie wytwarzania cieczy wodnistej w gałce ocznej i jednoczesne zwiększenie jej odpływu drogą naczyniówkowo-twardówkową.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku:
- jeśli pacjent ma uczulenie na tymolol, beta-adrenolityki lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
- jeśli pacjent ma obecnie lub miał w przeszłości astmę oskrzelową;
- jeśli pacjent ma obecnie lub miał w przeszłości ciężką przewlekłą obturacyjną chorobę płuc
(ciężką chorobę płuc, która może powodować świszczący oddech, trudności w oddychaniu i/lub dług...

Kiedy nie stosować leku:
- jeśli pacjent ma uczulenie na tymolol, beta-adrenolityki lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
- jeśli pacjent ma obecnie lub miał w przeszłości astmę oskrzelową;
- jeśli pacjent ma obecnie lub miał w przeszłości ciężką przewlekłą obturacyjną chorobę płuc
(ciężką chorobę płuc, która może powodować świszczący oddech, trudności w oddychaniu i/lub długotrwały kaszel);
- jeśli pacjent ma bradykardię zatokową;

- jeśli u pacjenta występuje zespół chorego węzła zatokowego;
- jeśli pacjent ma blok przedsionkowo-komorowy II i III stopnia;
- jeśli pacjent ma blok zatokowo-przedsionkowy;
- jeśli pacjent ma wstrząs kardiogenny;
- jeśli pacjent ma jawną niewydolność serca.

Ostrzeżenia i środki ostrożności
W następujących sytuacjach, przed rozpoczęciem stosowania leku należy zwrócić się do lekarza:
- jeśli u pacjenta pojawią się działania niepożądane, jakie obserwuje się po doustnym zastosowaniu leków -adrenolitycznych, gdyż tymolol stosowany miejscowo do worka spojówkowego może przenikać do krwi;
- jeśli pacjent przyjmuje już doustnie lek -adrenolityczny.
Nie zaleca się również jednoczesnego stosowania dwóch leków z tej grupy podawanych miejscowo;
- jeśli pacjent ma chorobę niedokrwienną serca (objawy mogą obejmować uczucie bólu lub ucisku w klatce piersiowej, duszność lub dławienie), niewydolność serca, zmniejszone ciśnienie tętnicze krwi;
- jeśli pacjent ma zaburzenia rytmu serca, takie jak spowolnienie rytmu serca;
- jeśli pacjent ma zaburzenia oddychania, astmę lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc;
- jeśli pacjent ma zaburzenia krążenia obwodowego (np. chorobę Raynauda lub zespół Raynauda);
- jeśli pacjent ma cukrzycę (szczególnie niestabilną) leczoną insuliną lub doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi, gdyż tymolol może maskować objawy zmniejszonego stężenia cukru we krwi;
- jeśli pacjent ma jaskrę z zamkniętym kątem;
- jeśli u pacjenta przeprowadzono zabieg filtracji;
- jeśli pacjent ma nadczynność tarczycy, gdyż tymolol może maskować objawy przedmiotowe i podmiotowe.

Ryzyko związane z reakcją anafilaktyczną
W trakcie leczenia tymololem pacjenci z chorobą atopową lub ciężkimi reakcjami anafilaktycznymi na różne alergeny w wywiadzie mogą wykazywać nasiloną reakcję na wielokrotne zetknięcie się z tymi alergenami, zarówno przypadkowe, jak i w czasie zabiegów diagnostycznych czy leczniczych.
Pacjenci ci mogą nie reagować na dawki adrenaliny zwykle stosowane w leczeniu reakcji anafilaktycznych.

Znieczulenie podczas zabiegów chirurgicznych
Przed znieczuleniem chirurgicznym należy powiedzieć lekarzowi o stosowaniu leku, ponieważ tymolol może zmieniać działanie niektórych leków stosowanych podczas znieczulenia.

Dzieci
Brak danych na temat bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku u dzieci.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Jak inne miejscowo stosowane leki okulistyczne, tymolol jest wchłaniany do krwi. Może spowodować te same rodzaje działań niepożądanych, jak w przypadku podawanych dożylnie i (lub) doustnie leków blokujących receptory -adrenergiczne. Częstość występowania ogólnych działań niepożądanych po podaniu miejscowym do oczu jest mniejsza, niż w podaniu doustnym lub we wstrzyknięciu. Wymienione działania ni...

Jak inne miejscowo stosowane leki okulistyczne, tymolol jest wchłaniany do krwi. Może spowodować te same rodzaje działań niepożądanych, jak w przypadku podawanych dożylnie i (lub) doustnie leków blokujących receptory -adrenergiczne. Częstość występowania ogólnych działań niepożądanych po podaniu miejscowym do oczu jest mniejsza, niż w podaniu doustnym lub we wstrzyknięciu. Wymienione działania niepożądane zawierają również te obserwowane w całej grupie betaadrenolityków stosowanych do oczu.

- Uogólnione reakcje alergiczne, w tym obrzęk tkanek podskórnych, które mogą wystąpić w takich miejscach, jak twarz i kończyny, i mogą blokować drogi oddechowe, co może powodować trudności w połykaniu lub oddychaniu. Pokrzywka lub swędząca wysypka, miejscowa i uogólniona wysypka, swędzenie, ciężkia zagrażająca życiu reakcja alergiczna.
- Niski poziom glukozy we krwi.
- Trudności w zasypianiu (bezsenność), depresja, koszmary senne, utrata pamięci.
- Omdlenia, udar, zmniejszenie dopływu krwi do mózgu, nasilenie objawów przedmiotowych i podmiotowych miastenii (zaburzenia mięśni), zawroty głowy, nieprawidłowe odczucia, takie jak mrowienie i drętwienie, bóle głowy.
- Objawy przedmiotowe i podmiotowe podrażnienia oka (np. pieczenie, kłucie, swędzenie, łzawienie, zaczerwienienie), zapalenie powiek, zapalenie rogówki, niewyraźne widzenie i oderwanie warstwy pod siatkówką, która zawiera naczynia krwionośne, po zabiegach filtracyjnych, które mogą spowodować zaburzenia widzenia, zmniejszenie wrażliwości rogówki, suchość oczu, odwarstwienie rogówki (uszkodzenie przedniej warstwy gałki ocznej), opadanie górnej powieki (oko w połowie jest zamknięte), podwójne widzenie.
- Spowolniona czynność serca, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, obrzęk (gromadzenie płynów), zmiany w rytmie i częstości bicia serca, zastoinowa niewydolność serca (choroba serca z dusznościami i obrzękami stóp i nóg spowodowanymi gromadzeniem płynów), zaburzenia rytmu serca, zawał serca, niewydolność serca.
- Niskie ciśnienie tętnicze krwi, objaw Raynauda, zimne dłonie i stopy.
- Zwężenie dróg oddechowych w płucach (głównie u pacjentów z istniejącymi wcześniej chorobami), trudności w oddychaniu, kaszel.
- Zaburzenia smaku, nudności, niestrawność, biegunka, suchość w ustach, bóle brzucha, wymioty.
- Wypadanie włosów, wysypka skórna o biało-srebrzystym kolorze (wysypka łuszczycopodobna) lub pogorszenie łuszczycy, wysypka skórna.
- Bóle mięśni nie spowodowane aktywnością fizyczną.
- Zaburzenia seksualne, zmniejszenie libido.
- Osłabienie/zmęczenie.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość