Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Oculamid krople do oczu, roztwór (20 mg + 5 mg)/ml

Znajdź informacje na temat leku

Oculamid krople do oczu, roztwór (20 mg + 5 mg)/ml pokaż opinie (0)

Wskazania: › Jaskra › Nadciśnienie wewnątrzgałkowe

0.0
Oculamid krople do oczu, roztwĂłr (20 mg + 5 mg)/ml
Postać leku: krople do oczu, roztwór    
Substancja czynna: Dorzolamidum + Timololum    
Lek dostępny na receptę

Lek złożony w postaci kropli do oczu, zawiera dwie substancje czynne: dorzolamid oraz tymolol. Dorzolamid należy do grupy substancji nazywanych: inhibitorami anhydrazy węglanowej, tymolol to lek z do grupy substancji zwanych beta-adrenolitykami. Lek stosuje się w celu zmniejszenia podwyższonego ciśnienia w oku.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku
- Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na którykolwiek ze składników leku.
- Jeśli pacjent choruje na choroby układu oddechowego, takie jak: astma występująca obecnie lub w przeszłości, ciężka przewlekła obturacyjna choroba płuc.
- Jeśli u pacjenta występuje obecnie ciężka choroba nerek lub w przeszłości występowały kamienie w nerkach.
- U pacjentów z zaburzeniami...

Kiedy nie stosować leku
- Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na którykolwiek ze składników leku.
- Jeśli pacjent choruje na choroby układu oddechowego, takie jak: astma występująca obecnie lub w przeszłości, ciężka przewlekła obturacyjna choroba płuc.
- Jeśli u pacjenta występuje obecnie ciężka choroba nerek lub w przeszłości występowały kamienie w nerkach.
- U pacjentów z zaburzeniami równowagi kwasowo-zasadowej we krwi.
- Jeśli pacjent choruje na niektóre choroby serca, w tym niektóre zaburzenia pracy serca skutkujące zbyt wolną czynnością serca lub ostrą niewydolnością serca.

Jeżeli u pacjenta występuje którakolwiek z wyżej wymienionych chorób należy skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek
Jeśli u pacjenta występowały w przeszłości choroby serca, w trakcie stosowania leku lekarz może zalecić kontrolowanie rytmu serca oraz innych objawów mogących wskazywać na takie zaburzenia.

Należy poinformować lekarza o aktualnych dolegliwościach i przebytych chorobach, zwłaszcza o: chorobach nerek, osłabieniu mięśni oraz o stwierdzonej miastenii rzekomoporaźnej.

Należy również poinformować lekarza o aktualnych dolegliwościach i przebytych chorobach, zwłaszcza o astmie lub innych chorobach dróg oddechowych, dławicy Prinzmetala (ból w klatce piersiowej w stanie spoczynku), innych chorobach serca (łącznie z niektórymi zaburzeniami rytmu serca skutkującymi zbyt wolną czynnością serca lub ostrą niewydolnością serca), zaburzeniach układu krążenia, niskim ciśnieniu krwi, cukrzycy, hipoglikemii (małe stężenie cukru we krwi), chorobach tarczycy oraz o uczuleniu na jakiekolwiek leki.

W przypadku wystąpienia zapalenia spojówek (zaczerwienienia i podrażnienia oka lub oczu), opuchnięcia powiek, wysypki skórnej lub swędzenia w okolicy oczu należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Objawy te mogą być wynikiem reakcji alergicznej lub mogą być działaniem niepożądanym związanym ze stosowaniem leku.

Należy poinformować lekarza o przebytych zakażeniach oka, uszkodzeniach oka, zabiegach chirurgicznych na oku, pojawieniu się innych reakcji lub zaostrzeniu objawów.

Należy unikać kontaktu leku z miękkimi soczewkami kontaktowymi. Należy usunąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem. Substancja pomocnicza benzalkoniowy chlorek może zmieniać zabarwienie soczewek kontaktowych.

Przed operacją i podaniem znieczulenia (nawet u lekarza stomatologa), należy powiedzieć lekarzowi o stosowaniu leku, ponieważ podanie leku znieczulającego może spowodować nagły spadek ciśnienia krwi.

Stosowanie leku u dzieci
Istnieją ograniczone dane dotyczące stosowania leku u niemowląt i dzieci.

Stosowanie u osób w podeszłym wieku
W badaniach klinicznych skuteczność leku była podobna u młodszych i starszych pacjentów.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

W przypadku wystąpienia reakcji alergicznych, takich jak pokrzywka, obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła, który może powodować trudności w oddychaniu i przełykaniu należy przerwać stosowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem.

W trakcie stosowania leku mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

Bardzo często (występuje u więcej niż u 1 na 10 pacjentów): uczucie paleni...

W przypadku wystąpienia reakcji alergicznych, takich jak pokrzywka, obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła, który może powodować trudności w oddychaniu i przełykaniu należy przerwać stosowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem.

W trakcie stosowania leku mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

Bardzo często (występuje u więcej niż u 1 na 10 pacjentów): uczucie palenia i kłucia w oku, zmiana odczuwania smaku.

Często (występuje u 1 do 10 na 100 pacjentów): zaczerwienienie oka i w okolicach oka, łzawienie i swędzenie oka oddziałujące na powierzchnię oka, obrzęk i (lub) podrażnienie oka i okolic oka, uczucie ciała obcego w oku, zmniejszenie wrażliwości rogówki (zaburzenia odczuwania ciała obcego w oku, brak odczuwania bólu), ból oczu, suchość oczu, niewyraźne widzenie, bóle głowy, zapalenie zatok (uczucie napięcia i pełności w nosie), nudności, zmęczenie.

Niezbyt często (występuje u 1 do 10 na 1000 pacjentów): zawroty głowy, depresja, zapalenie tęczówki, niewyraźne widzenie (w niektórych przypadkach z powodu wycofania leku w leczeniu nadmiernego zwężenia źrenicy oka), zwolnienie akcji serca, omdlenie, niestrawność i kamica moczowa (często charakteryzuje się nagłym, ostrym, skurczowym bólem w dolnej lub bocznej części pleców, pachwiny lub brzucha).

Rzadko (występuje u 1 do 10 na 10000 pacjentów): toczeń rumieniowaty układowy (choroba układu odpornościowego, która może spowodować zapalenie narządów wewnętrznych), mrowienie i drętwienie rąk i nóg, problemy ze snem, koszmary senne, utrata pamięci, osłabienie mięśni, obniżony popęd seksualny, udar, tymczasowa krótkowzroczność, przemijająca po odstawieniu leku, powstawanie płynu pod siatkówką (odwarstwienie naczyniówki po zabiegach filtracyjnych), opadanie powiek, podwójne widzenie, sklejanie powiek, obrzęk rogówki (z objawami zaburzenia widzenia), niskie ciśnienie w oku, dzwonienie w uszach, niskie ciśnienie krwi, nieregularne tętno, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca (szybsze i (lub) nieregularne bicie serca), zawał mięśnia sercowego, zmniejszony dopływ krwi do mózgu, obrzęk lub uczucie zimna w dłoniach i stopach, zmniejszenie krążenia krwi w rękach i nogach, skurcze mięśni nóg i (lub) ból nóg podczas chodzenia (chromanie), duszność, uczucie utraty tchu, katar lub zatkany nos, krwawienie z nosa, trudności w oddychaniu, kaszel, podrażnienie gardła, suchość w jamie ustnej, biegunka, kontaktowe zapalenie skóry, wypadanie włosów, łuszczyca lub nasilenie się łuszczycy, choroba Peyroniego (co może powodować skrzywienie prącia), osłabienie/zmęczenie, reakcje alergiczne, takie jak wysypka, pokrzywka, świąd, w rzadkich przypadkach możliwy obrzęk warg, oczu i ust, świszczący oddech.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość