Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach NeisVac-C Baxter zawiesina do wstrzykiwań

Znajdź informacje na temat leku

NeisVac-C Baxter zawiesina do wstrzykiwań pokaż opinie (0)

Wskazania: › Szczepionka - meningokoki

0.0
NeisVac-C Baxter zawiesina do wstrzykiwań
Postać leku: zawiesina do wstrzykiwań    
Substancja czynna: Vaccinum meningococcale classis C coniugatum adsorbatum    
Lek dostępny na receptę

Lek w postaci zawiesiny do wstrzykiwań, należy do grupy preparatów zwanych szczepionkami, stosowanych w celu zapobiegania chorobom zakaźnym. Lek, jest szczepionką chroniącą przed zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych wywołanych przez Neisseria meningitidis grupy C.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować szczepionki

- Jeśli u osoby szczepionej kiedykolwiek wystąpiła reakcja alergiczna na poprzednią dawkę tej szczepionki lub na jakikolwiek składnik szczepionki, w tym na toksoid tężcowy. Objawy reakcji alergicznej obejmują wysypkę skórną, obrzęk twarzy i gardła, trudności w oddychaniu, siność języka lub warg, obniżenie ciśnienia krwi i zapaść.
- Jeśli u osoby szczepionej kiedy...

Kiedy nie stosować szczepionki

- Jeśli u osoby szczepionej kiedykolwiek wystąpiła reakcja alergiczna na poprzednią dawkę tej szczepionki lub na jakikolwiek składnik szczepionki, w tym na toksoid tężcowy. Objawy reakcji alergicznej obejmują wysypkę skórną, obrzęk twarzy i gardła, trudności w oddychaniu, siność języka lub warg, obniżenie ciśnienia krwi i zapaść.
- Jeśli u osoby szczepionej kiedykolwiek wystąpiła reakcja alergiczna na inną szczepionkę przeciw zakażeniom wywołanym przez meningokoki grupy C.
Może istnieć konieczność przełożenia podania szczepionki, jeśli pacjent znajduje się w ostrej fazie choroby przebiegającej z gorączką lub bez gorączki. W takim przypadku lekarz może zalecić odłożenie szczepienia do czasu poprawy stanu zdrowia pacjenta.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując szczepionkę

- Jeśli pacjent ma hemofilię, stosuje leki rozrzedzające krew lub cierpi na inną chorobę, która powoduje zaburzenia krzepnięcia krwi.
- Jeśli u pacjenta stwierdzono chorobę autoimmunologiczną lub, gdy z jakiegoś powodu ma osłabiony układ immunologiczny. Na przykład:
- jeśli u pacjenta stwierdzono zaburzenia wytwarzania przeciwciał
- jeśli pacjent przyjmuje leki, które zmniejszają odporność na zakażenia (np. leki przeciwnowotworowe lub wysokie dawki kortykosteroidów)
- Jeśli pacjent ma usuniętą śledzionę lub stwierdzono zaburzenia w jej funkcjonowaniu.
- Jeśli pacjent cierpi na chorobę nerek, w której pojawiają się duże ilości białka w moczu (zwaną zespołem nerczycowym). Istnieją dane mówiące, że ten stan może nawrócić po szczepieniu. Lekarz stwierdzi, czy pacjent w takim przypadku może otrzymać szczepionkę. Opinia lekarza zależeć będzie od rodzaju choroby nerek, na którą cierpi pacjent.
- Jeśli pacjent ma ponad 65 lat.

W takich przypadkach, przed przyjęciem szczepionki należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ może być ona nieodpowiednia dla szczepionej osoby. W niektórych przypadkach podanie szczepionki będzie możliwe, ale może ona nie zapewnić bardzo wysokiej ochrony przed zakażeniami wywołanymi przez meningokoki grupy C.

Ten produkt leczniczy zawiera mniej niż 1 mmol sodu (23 miligramy) na dawkę, tj. jest zasadniczo pozbawiony sodu.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Jak w przypadku wszystkich szczepionek podawanych we wstrzyknięciu mogą wystąpić reakcje alergiczne. Pomimo że są one bardzo rzadkie, mogą być bardzo poważne. Z tego powodu osoby poddane szczepieniu powinny pozostawać pod obserwacją przez odpowiednio długi czas po szczepieniu. Należy zapewnić dostęp i możliwość natychmiastowego zastosowania odpowiednich środków i sprzętu medycznego.

Do objawów ...

Jak w przypadku wszystkich szczepionek podawanych we wstrzyknięciu mogą wystąpić reakcje alergiczne. Pomimo że są one bardzo rzadkie, mogą być bardzo poważne. Z tego powodu osoby poddane szczepieniu powinny pozostawać pod obserwacją przez odpowiednio długi czas po szczepieniu. Należy zapewnić dostęp i możliwość natychmiastowego zastosowania odpowiednich środków i sprzętu medycznego.

Do objawów i oznak poważnych reakcji alergicznych należą:
- obrzęk warg, jamy ustnej i gardła, co może spowodować trudności w połykaniu lub oddychaniu;
- wysypka i obrzęk rąk, stóp i łokci;
- utrata świadomości spowodowana spadkiem ciśnienia krwi.

Te objawy lub oznaki zwykle rozwijają się bezpośrednio po wstrzyknięciu, kiedy dotknięta nimi osoba jest nadal w szpitalu lub przychodni. W razie wystąpienia tych objawów po opuszczeniu miejsca, gdzie podano szczepionkę, należy NATYCHMIAST skontaktować się z lekarzem.

Zgłaszano występowanie następujących działań niepożądanych:

Bardzo częste działania niepożądane (występują u więcej niż 1 na 10 osób) W każdym wieku:
- Zaczerwienienie, obrzęk, wrażliwość na dotyk i ból w miejscu wstrzyknięcia
U niemowląt i(lub) dzieci raczkujących:
- Gorączka, rozdrażnienie, senność, ospałość, płacz, wymioty, zmniejszenie apetytu

U dzieci i dorosłych:
- Ból głowy

Częste działania niepożądane (występują u mniej niż 1 na 10 osób) U niemowląt i (lub) dzieci raczkujących oraz dzieci:
- ból gardła, katar, kaszel, biegunka, wysypka - U niemowląt i (lub) dzieci raczkujących:
- Zaburzenia snu, rozdrażnienie, biegunka, nadmierne pocenie się - U dzieci i dorosłych:
- Gorączka, nudności, wymioty - U dzieci:
- Zmęczenie, senność, ospałość, zawroty głowy, nudności, ból brzucha, ból ramion lub nóg, swędzenie, fioletowe plamy pod skórą, wysypka

Niezbyt częste działania niepożądane (występują u mniej niż 1 na 100 osób) U niemowląt i (lub) dzieci raczkujących i dzieci:
- Miejscowe opuchnięcie, nagłe zaczerwienienie, dreszcze
U niemowląt i(lub) dzieci raczkujących:
- Ból brzucha, niestrawność, nudności, ból ramion lub nóg, zaczerwienienie skóry - U dzieci i dorosłych:
- Powiększenie węzłów chłonnych - U dzieci:
- Rozdrażnianie, osłabienie, sztywność mięśni i stawów, ból karku, ból mięsni i stawów, ból pleców, reakcje alergiczne (włączając trudności w oddychaniu), nieprawidłowe lub zmniejszone czucie, omdlenie, płacz,, napad drgawkowy, zmniejszenie apetytu, opuchnięcie powiek, uczucie zatkanego nosa, wysypka, nadmierne pocenie się
U dorosłych:
- Objawy grypopodobne

Rzadkie działania niepożądane (występują u mniej niż 1 na 1000 osób)
U niemowląt i (lub) dzieci raczkujących
- Reakcje alergiczne (włączając trudności w oddychaniu), opuchnięcie powiek, zasłabnięcie, fioletowe plamy pod skórą, sztywność mięśni i stawów,
U dzieci:
- Objawy grypopodobne

Opisywano ponadto występowanie następujących działań niepożądanych:
- utrata napięcia mięśniowego lub zwiotczenie mięsni u niemowląt
- podrażnienie opon mózgowo-rdzeniowych
- napady drgawkowe
- czerwone lub fioletowe plamy wyglądające jak sińce lub wybroczyny pod skórą
- wysypki skórne pokrywające większość ciała, prowadzące do powstawania pęcherzy i łuszczenia się skóry. Wysypka może obejmować także wnętrze jamy ustnej i spojówki oczu.
- ciężkie reakcje alergiczne
- opuchnięcie ust, jamy ustnej i gardła, co może powodować trudności w oddychaniu

Jeśli wcześniej zdiagnozowano u pacjenta zespół nerczycowy, może istnieć zwiększone ryzyko, że ten stan wystąpi ponownie w ciągu kilku miesięcy po szczepieniu. Zespół nerczycowy to choroba nerek, która może spowodować obrzęki, szczególnie twarzy lub wokół oczu, obecność białka w moczu, co powoduje, że staje się on pienisty, oraz przyrost masy ciała. Jeśli po szczepieniu zaobserwuje się podobne objawy, należy powiedzieć o tym lekarzowi.

Jeśli którykolwiek z tych objawów niepożądanych nasili się, bądź jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiadomić o tym lekarza lub farmaceutę.

U niemowląt przedwcześnie urodzonych (w 28. tygodniu ciąży lub wcześniej), w ciągu 2-3 dni po szczepieniu mogą pojawić się dłuższe przerwy pomiędzy oddechami.

Ta szczepionka nie może spowodować choroby wywołanej przez meningokoki grupy C. Jeśli wystąpią jakiekolwiek z poniższych objawów zakażenia meningokokami, tj. - ból karku,
- sztywność karku,
- światłowstręt (fotofobia),
- senność,
- zaburzenia orientacji,
- czerwone lub purpurowe plamki wyglądające jak siniaki, które nie bledną pod wpływem ucisku,
należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższą placówką pogotowia ratunkowego.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość

Opinie o NeisVac-C Baxter zawiesina do wstrzykiwań

Dodaj opinię

Sortuj według daty dodania | oceny

Nikt jeszcze nie dodał opinii dla tego leku