Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Mirzaten 30 mg tabletki powlekane 30 mg

Znajdź informacje na temat leku

Mirzaten 30 mg tabletki powlekane 30 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Depresja

0.0
Mirzaten 30 mg tabletki powlekane 30 mg
Postać leku: tabletki powlekane    
Substancja czynna: Mirtazapinum    
Lek dostępny na receptę

Lek w postaci tabletek powlekanych, pochodzący z grupy substancji zwanych lekami przeciwdepresyjnymi. Stosowany w leczeniu depresji.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku Mirzaten
- Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na mirtazapinę lub którykolwiek z pozostałych składników leku Mirzaten. W takim przypadku zanim zastosuje się lek Mirzaten należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
- Jeśli obecnie lub w niedalekiej przeszłości (w ciągu ostatnich 2 tygodni) stosowane były leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (ang. MAOIs...

Kiedy nie stosować leku Mirzaten
- Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na mirtazapinę lub którykolwiek z pozostałych składników leku Mirzaten. W takim przypadku zanim zastosuje się lek Mirzaten należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
- Jeśli obecnie lub w niedalekiej przeszłości (w ciągu ostatnich 2 tygodni) stosowane były leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (ang. MAOIs).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie leku Mirzaten u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia
Zazwyczaj lek Mirzaten nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia ponieważ nie udowodniono jego skuteczności. Należy również zdawać sobie sprawę, że u pacjentów poniżej 18. roku życia jest wyższe ryzyko działań niepożądanych, takich jak próby samobójcze, myśli samobójcze oraz wrogość (przede wszystkim agresja, zachowania buntownicze oraz gniew), kiedy przyjmują oni leki tej klasy. Mimo to, lekarz może przepisać lek Mirzaten pacjentom w tym wieku, jeżeli uzna, że leży to w ich najlepszym interesie. Jeśli lekarz przepisał lek Mirzaten pacjentowi poniżej 18. roku życia, w związku z czym pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, należy skonsultować się z danym lekarzem. W przypadku pacjentów poniżej 18. roku życia przyjmujących lek Mirzaten należy poinformować lekarza, jeżeli którykolwiek z objawów wymienionych powyżej rozwinie się lub nasili. Długoterminowy wpływ leku Mirzaten na bezpieczeństwo dotyczące wzrostu, dojrzewania oraz rozwój poznawczy w tej grupie wiekowej nie został również dotychczas wykazany. Dodatkowo, podczas stosowania miratzapiny w tej grupie wiekowej częściej, niż u dorosłych, obserwowano znaczne zwiększenie masy ciała.

Myśli samobójcze i nasilenie depresji
Pacjenci z depresją mogą czasami mieć myśli o samookaleczeniu lub o popełnieniu samobójstwa. Takie objawy czy zachowanie mogą nasilać się na początku stosowania leków przeciwdepresyjnych, ponieważ leki te zaczynają działać zazwyczaj dopiero po upływie około 2 tygodni, czasem później.
Powyższe objawy są bardziej prawdopodobne u:
- pacjentów, u których już wcześniej występowały myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie;
- młodych dorosłych pacjentów. Dane z badań klinicznych wykazują zwiększone ryzyko zachowań samobójczych u osób w wieku poniżej 25 lat z zaburzeniami psychicznymi, którzy byli leczeni lekami przeciwdepresyjnymi.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala, jeśli wystąpią myśli o samookaleczeniu lub myśli samobójcze.
Pomocne może okazać się poinformowanie krewnych lub przyjaciół o depresji oraz poproszenie ich o przeczytanie tej ulotki. Pacjent może poprosić o informowanie go, gdy zauważą, że depresja lub lęk nasiliły się lub wystąpiły niepokojące zmiany w zachowaniu.

Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek Mirzaten:
- Jeśli występują lub kiedykolwiek występowały:
(Należy poinformować lekarza o występowaniu poniższych chorób przed rozpoczęciem stosowania leku Mirzaten, jeśli pacjent wcześniej tego nie zrobił)
- napady padaczki. W razie pojawienia się napadów padaczkowych lub zwiększenia ich częstości w trakcie leczenia, lek Mirzaten należy odstawić i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem;
- choroby wątroby, włączając żółtaczkę. Jeśli wystąpi żółtaczka, lek Mirzaten należy odstawić i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem;
- choroby nerek;
- choroby serca lub niskie ciśnienie krwi;
- schizofrenia. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeżeli takie zaburzenia psychiczne, jak myśli paranoidalne, nasilą się lub zwiększy się ich częstość;
- depresja maniakalna (naprzemienne okresy podwyższonego nastroju/podniecenia i depresji). W przypadku uczucia nadmiernego podniecenia, należy odstawić lek
Mirzaten i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem;
- cukrzyca (może być konieczna zmiana dawki insuliny lub innych leków przeciwcukrzycowych);
- choroby oka, takie jak podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe (jaskra);
- trudności w oddawaniu moczu, które mogą być wywołane przez przerost gruczołu krokowego.
- Jeśli wystąpią objawy zakażenia, takie jak gorączka o niejasnej przyczynie, ból gardła, owrzodzenia jamy ustnej.
Należy odstawić lek Mirzaten i natychmiast skonsultować się z lekarzem, który zleci badanie morfologiczne krwi. W rzadkich przypadkach objawy te mogą być oznaką zaburzeń wytwarzania krwinek przez szpik kostny. Chociaż rzadko, objawy te występują najczęściej po 4-6 tygodniach leczenia.
- Pacjenci w podeszłym wieku mogą być bardziej wrażliwi na działania niepożądane leków przeciwdepresyjnych.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Niektóre działania niepożądane mogą występować częściej niż inne. Wymienione poniżej możliwe działania niepożądane podzielono według następujących kategorii występowania:
- Bardzo często: występują u więcej niż 1 na 10 osób
- Często: występują u 1 do 10 na 100 osób
- Niezbyt często: występują u 1 do 10 na 1 000 osób
- Rzadko: występują u 1 do 10 na 10 000 osób
- Bardzo rzadko: występują u mni...

Niektóre działania niepożądane mogą występować częściej niż inne. Wymienione poniżej możliwe działania niepożądane podzielono według następujących kategorii występowania:
- Bardzo często: występują u więcej niż 1 na 10 osób
- Często: występują u 1 do 10 na 100 osób
- Niezbyt często: występują u 1 do 10 na 1 000 osób
- Rzadko: występują u 1 do 10 na 10 000 osób
- Bardzo rzadko: występują u mniej niż 1 na 10 000 osób
- Nieznana: częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych

Bardzo często:
- zwiększony apetyt i zwiększenie masy ciała
- uspokojenie lub senność
- ból głowy
- suchość w jamie ustnej

Często:
- letarg
- zawroty głowy
- drgawki lub drżenie
- nudności
- biegunka
- wymioty
- wysypka lub wykwity skórne
- bóle stawów lub bóle mięśni
- bóle pleców
- zawroty głowy lub omdlenia podczas nagłej zmiany pozycji ciała (niedociśnienie ortostatyczne)
- obrzęk (zazwyczaj kostek lub stóp) wynikający z zatrzymania płynów w organizmie
- zmęczenie
- intensywne marzenia senne
- dezorientacja
- uczucie lęku
- zaburzenia snu

W badaniach klinicznych u dzieci poniżej 18. roku życia częściej obserwowano następujące działania niepożądane: znaczne zwiększenie masy ciała, pokrzywkę i zwiększenie stężenia triglicerydów we krwi.

Niezbyt często:
- uczucie pobudzenia lub podniecenia (mania)
Należy odstawić lek Mirzaten i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
- nietypowe odczucia skórne, np. palenie, pieczenie czy mrowienie (parestezje)
- zespół niespokojnych nóg
- omdlenia
- uczucie drętwienia w jamie ustnej (niedoczulica jamy ustnej)
- niskie ciśnienie krwi
- koszmary senne
- pobudzenie
- halucynacje
- nagląca potrzeba ruchu

Rzadko:
- żółte zabarwienie gałek ocznych lub skóry; może to sugerować zaburzenia czynności wątroby (żółtaczka)
Należy odstawić lek Mirzaten i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
- drganie mięśni lub skurcze (drgawki kloniczne mięśni)
- agresywne zachowanie

Nieznana:
- objawy zakażenia, jak gorączka o niejasnej przyczynie, ból gardła, owrzodzenia jamy ustnej (agranulocytoza)
Należy odstawić lek Mirzaten i natychmiast skontaktować się z lekarzem, aby wykonać badanie krwi. Rzadko Mirzaten może spowodować zaburzenia wytwarzania krwinek (zahamowanie czynności szpiku kostnego). Niektórzy pacjenci mogą stać się mniej odporni na zakażenia, ponieważ lek Mirzaten może powodować przemijające zmniejszenie liczby leukocytów (granulocytopenia). Rzadko lek Mirzaten może również powodować zmniejszenie liczby erytrocytów i leukocytów oraz płytek krwi (anemia aplastyczna), niedobór płytek krwi
(trombocytopenia) czy zwiększenie liczby leukocytów (eozynofilia).
- napady padaczkowe (drgawki) Należy odstawić lek Mirzaten i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
- połączenie objawów, takich jak gorączka o niejasnej przyczynie, pocenie się, zwiększona częstość akcji serca, biegunka, (niekontrolowane) skurcze mięśni, dreszcze, wzmożenie odruchów, niepokój, zmiany nastroju i utrata przytomności. W bardzo rzadkich przypadkach mogą one być oznaką zespołu serotoninowego.
Należy odstawić lek Mirzaten i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
- myśli o samookaleczeniu czy samobójstwie
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub natychmiast udać się do szpitala. - nienaturalne odczucia w jamie ustnej (parestezje jamy ustnej) - zaburzenia mowy
- obrzęki jamy ustnej
- zwiększone wydzielanie śliny
- niedobór sodu we krwi (hiponatremia)
- niewłaściwe wydzielanie hormonu antydiuretycznego
- somnambulizm
- ciężkie reakcje skórne (zespół Stevensa-Johnsona, pęcherzowe zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy, martwica toksyczno-rozpływna naskórka).

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość

Opinie o Mirzaten 30 mg tabletki powlekane 30 mg

Dodaj opinię

Sortuj według daty dodania | oceny

Nikt jeszcze nie dodał opinii dla tego leku