Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Mirtazapine Bluefish tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 30 mg

Znajdź informacje na temat leku

Mirtazapine Bluefish tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 30 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Depresja

0.0
Mirtazapine Bluefish tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 30 mg
Postać leku: tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej    
Substancja czynna: Mirtazapinum    
Lek dostępny na receptę

Lek w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej pochodzący z grupy substancji zwanych lekami przeciwdepresyjnymi. Stosowany w leczeniu depresji.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku Mirtazapine Bluefish
- Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na mirtazapinę lub którykolwiek z pozostałych składników leku Mirtazapine Bluefish. W takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem zanim zastosuje się lek Mirtazapine Bluefish.
- Jeśli obecnie lub w niedalekiej przeszłości (w ciągu ostatnich 2 tygodni) stosowane były leki z...

Kiedy nie stosować leku Mirtazapine Bluefish
- Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na mirtazapinę lub którykolwiek z pozostałych składników leku Mirtazapine Bluefish. W takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem zanim zastosuje się lek Mirtazapine Bluefish.
- Jeśli obecnie lub w niedalekiej przeszłości (w ciągu ostatnich 2 tygodni) stosowane były leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO).
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Mirtazapine Bluefish
Stosowanie leku Mirtazapine Bluefish u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia
Lek Mirtazapine Bluefish nie powinien być normalnie stosowany u dzieci i młodzieży poniżej
18. roku życia. Należy również podkreślić, że przy przyjmowaniu leków tej klasy pacjenci poniżej 18. roku życia narażeni są na zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich, jak próby samobójcze, myśli samobójcze i wrogość (szczególnie agresja, zachowania buntownicze i przejawy gniewu). Mimo tego, lekarz może przepisać lek Mirtazapine Bluefish pacjentom poniżej 18. roku życia, stwierdzając, że leży to w ich najlepiej pojętym interesie. Jeśli lekarz przepisał lek Mirtazapine Bluefish pacjentowi poniżej 18. roku życia w związku, z czym pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, należy skonsultować się z danym lekarzem. W przypadku rozwoju lub nasilenia wyżej wymienionych objawów u pacjentów poniżej 18. roku życia przyjmujących lek Mirtazapine Bluefish, należy poinformować o tym swojego lekarza. Ponadto, jak do tej pory nie ma danych dotyczących długoterminowego bezpieczeństwa stosowania leku Mirtazapine Bluefish w tej grupie wiekowej w zakresie wzrostu, dojrzewania oraz rozwoju poznawczego i behawioralnego.
Myśli samobójcze i nasilenie depresji
Pacjenci z depresją czasami mogą mieć myśli o samookaleczeniu lub myśli samobójcze. U pacjentów z depresją występuje zwiększone ryzyko samookaleczenia lub samobójstwa zwłaszcza na początku leczenia, zanim lek zacznie działać, co zwykle trwa około dwóch tygodni lub czasami dłużej.
Może to mieć miejsce:
- jeżeli u pacjenta wcześniej pojawiały się myśli o samobójstwie lub samookaleczeniu.
- jeżeli pacjent jest młodym dorosłym. Informacje z badań klinicznych pokazują zwiększone ryzyko zachowań samobójczych u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi w wieku poniżej 25 lat stosujących leki przeciwdepresyjne.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się natychmiast do szpitala w przypadku wystąpienia myśli o samookaleczeniu lub myśli samobójczych.
Bardzo pomocna może być rozmowa z kimś bliskim z rodziny lub przyjacielem. Można poinformować te osoby o depresji i zwrócić się z prośbą o zapoznanie się z tą ulotką, aby mogły powiedzieć pacjentowi, jeżeli zauważą pogorszenie stanu zdrowia czy nietypowe zmiany w zachowaniu.
Również należy zachować szczególną ostrożność stosując lek Mirtazapine Bluefish - jeżeli występują lub kiedykolwiek występowały:
Należy poinformować lekarza o występowaniu poniższych chorób przed rozpoczęciem stosowania leku Mirtazapine Bluefish, jeśli pacjent wcześniej tego nie zrobił
- napady padaczki. W razie pojawienia się napadów padaczkowych lub zwiększenia ich częstości w trakcie leczenia, lek należy odstawić i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem;
- choroby wątroby, włączając żółtaczkę. Jeśli wystąpi żółtaczka, lek należy odstawić i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem;
- choroby nerek;
- choroby serca, czy niskie ciśnienie krwi;
- schizofrenia. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeżeli takie zaburzenia psychotyczne, jak objawy paranoidalne, nasilą się lub zwiększy się ich częstość
- zaburzenia afektywne dwubiegunowe (naprzemienne okresy podwyższonego nastroju/podniecenia i depresji). W przypadku uczucia nadmiernego podniecenia lek należy odstawić i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem;
- cukrzyca (może być konieczna zmiana dawki insuliny lub innych leków hipoglikemizujących);
- choroby oka, takie jak podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe (jaskra);
- trudności w oddawaniu moczu, które mogą wynikać z przerostu prostaty;
- Jeśli wystąpią objawy infekcji, takie jak gorączka o nieznanej przyczynie, ból gardła, owrzodzenia jamy ustnej.
Należy lek odstawić i natychmiast skonsultować się z lekarzem i wykonać badanie morfologiczne krwi. W rzadkich przypadkach objawy te mogą być oznaką zaburzeń produkcji krwinek przez szpik kostny. Objawy te występują rzadko, najczęściej po 4-6 tygodniach leczenia.
- Pacjenci w podeszłym wieku są często bardziej wrażliwi, szczególnie na działania niepożądane leków przeciwdepresyjnych.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Niektóre działania niepożądane mogą występować częściej niż inne. Opisane poniżej możliwe działania niepożądane są podzielone na występujące:
- Bardzo często: u więcej niż 1 na 10 osób
- Często: u 1 do 10 na 100 osób
- Niezbyt często: u 1 do 10 na 1000 osób
- Rzadko: u 1 do 10 na 10000 osób
- Częstość nieznana
Bardzo często:
- zwiększony apetyt i zwiększenie masy ciała
- uspokojenie lub sen...

Niektóre działania niepożądane mogą występować częściej niż inne. Opisane poniżej możliwe działania niepożądane są podzielone na występujące:
- Bardzo często: u więcej niż 1 na 10 osób
- Często: u 1 do 10 na 100 osób
- Niezbyt często: u 1 do 10 na 1000 osób
- Rzadko: u 1 do 10 na 10000 osób
- Częstość nieznana
Bardzo często:
- zwiększony apetyt i zwiększenie masy ciała
- uspokojenie lub senność
- ból głowy
- suchość w jamie ustnej
Często:
- letarg
- zawroty głowy
- drgawki lub drżenie
- nudności
- biegunka
- wymioty
- wysypka lub wykwity skórne
- bóle stawów, bóle mięśni
- bóle pleców
- zawroty głowy lub omdlenia podczas nagłej zmiany pozycji ciała (niedociśnienie ortostatyczne)
- opuchlizna (kostek lub stóp) wynikająca z gromadzenia się płynów (obrzęki)
- zmęczenie
- intensywne marzenia senne
- dezorientacja
- uczucie lęku - zaburzenia snu
Niezbyt często:
- uczucie pobudzenia lub podniecenia (mania)
Należy lek odstawić i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
- nietypowe odczucia skórne, np. palenie, pieczenie czy mrowienie (parestezje)
- zespół niespokojnych nóg
- omdlenia
- nienaturalne odczucia w jamie ustnej (niedoczulica jamy ustnej)
- niskie ciśnienie krwi
- koszmary senne
- pobudzenie
- halucynacje - nagląca potrzeba ruchu
Rzadko:
- żółte zabarwienie gałek ocznych lub skóry; może to sugerować zaburzenia czynności wątroby
(żółtaczka)
Należy lek odstawić i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
- drganie mięśni lub skurcze (drgawki kloniczne mięśni)
- agresja
Częstość nieznana:
- objawy zakażenia, jak gorączka o nieznanej przyczynie, ból gardła, owrzodzenia jamy ustnej (agranulocytoza) Należy lek odstawić i natychmiast skontaktować się z lekarzem, aby wykonać badanie krwi. Rzadko Mirtazapine Bluefish może spowodować zaburzenia produkcji krwinek (zahamowanie czynności szpiku kostnego). Niektórzy pacjenci mogą stać się mniej odporni na infekcje, ponieważ Mirtazapine Bluefish może powodować przejściowe zmniejszenie liczby leukocytów (granulocytopenia). Rzadko Mirtazapine Bluefish może
również powodować zmniejszenie liczby erytrocytów i leukocytów oraz płytek krwi (anemia aplastyczna), niedobór płytek krwi (trombocytopenia) czy zwiększenie liczby leukocytów (eozynofilia).
- napady padaczkowe (drgawki)
Należy lek odstawić i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
- połączenie objawów, takich jak gorączka o nieznanej przyczynie, pocenie się, zwiększona częstość akcji serca, biegunka, (niekontrolowane) skurcze mięśni, dreszcze, wzmożenie odruchów, niepokój, zmiany nastroju, utrata przytomności. W bardzo rzadkich przypadkach mogą one być oznaką zespołu serotoninowego.
Należy lek odstawić i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
- myśli o samookaleczeniu czy samobójstwie
- chodzenie w czasie snu (lunatykowanie)
Należy lek odstawić i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala.
- nienaturalne odczucia w jamie ustnej (parestezja jamy ustnej)
- chrypka (dyzartria)
- obrzęki jamy ustnej
- zwiększone wydzielanie śliny
- ciężkie reakcje alergiczne, które mogą obejmować uniesione nad powierzchnię skóry grudki
(bąble), obrzęk skóry i obrzęki wokół ust (Zespół Stevensa-Johnsona)
- pęcherze na skórze i łuszczenie się skóry (pęcherzowe zapalenie skóry)
- skórna reakcja alergiczna, obejmująca zaczerwienienie i świąd skóry, gorączkę z towarzyszącą wysypką i wykwity skórne (rumień wielopostaciowy)
- ciężka wysypka z powstawaniem pęcherzy na skórze i w ustach, połączona z gorączką i osłabieniem (toksyczno-rozpływna martwica naskórka)
- niedobór sodu we krwi
- niewłaściwe wydzielanie hormonu antydiuretycznego

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość

Opinie o Mirtazapine Bluefish tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 30 mg

Dodaj opinię

Sortuj według daty dodania | oceny

Nikt jeszcze nie dodał opinii dla tego leku