Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Irbesartan HCT Fair-Med tabletki powlekane 300 mg + 25 mg

Znajdź informacje na temat leku

Irbesartan HCT Fair-Med tabletki powlekane 300 mg + 25 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Nadciśnienie

0.0
Irbesartan HCT Fair-Med tabletki powlekane 300 mg + 25 mg
Postać leku: tabletki powlekane    
Substancja czynna: Irbesartanum + Hydrochlorothiazidum    
Lek dostępny na receptę

Lek w postaci tabletek powlekanych, zawiera dwie substancje czynne, irbesartan i hydrochlorotiazyd, które są stosowane w leczeniu nadciśnienia. Irbesartan należy do grupy leków zwanych antagonistami receptora angiotensyny II. Leki te rozluźniają naczynia krwionośne, co prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi. Hydrochlorotiazyd należy do grupy leków nazywanych tiazydowymi lekami moczopędnymi (diuretyki). Obniża ciśnienie tętnicze usuwając organizmu nadmiaru płynów poprzez zwiększenie ilości wydalanego moczu. Lek jest stosowany w leczeniu nadciśnienia.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku Irbesartan HCT Fair-Med:
- jeśli pacjent ma uczulenie na irbesartan lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
- jeśli pacjent ma uczulenie na hydrochlorotiazyd lub jakiekolwiek inne pochodne sulfonamidów
- jeśli pacjentka jest w ciąży trwającej dłużej niż 3 miesiące. (Lepiej unikać stosowania leku
Irbesartan HCT Fair-Med również we wczesnym okresie ciąży)
- j...

Kiedy nie stosować leku Irbesartan HCT Fair-Med:
- jeśli pacjent ma uczulenie na irbesartan lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
- jeśli pacjent ma uczulenie na hydrochlorotiazyd lub jakiekolwiek inne pochodne sulfonamidów
- jeśli pacjentka jest w ciąży trwającej dłużej niż 3 miesiące. (Lepiej unikać stosowania leku
Irbesartan HCT Fair-Med również we wczesnym okresie ciąży)
- jeśli u pacjenta występują poważne schorzenia wątroby lub nerek
- jeśli u pacjenta występują trudności w oddawaniu moczu
- jeśli lekarz stwierdzi, że u pacjenta występuje stałe zwiększenie stężenia wapnia lub zmniejszenie stężenia potasu we krwi

Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem przyjmowania Irbesartan HCT Fair-Med należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Należy poinformować lekarza prowadzącego, jeśli u pacjenta występuje którykolwiek z wymienionych poniżej stanów:
- jeśli u pacjenta występują intensywne wymioty lub biegunka
- jeśli u pacjenta występują schorzenia nerek lub przeprowadzono u niego przeszczep nerki
- jeśli u pacjenta występują choroby serca
- jeśli u pacjenta występują schorzenia wątroby
- jeśli pacjent ma cukrzycę
- jeśli u pacjenta występuje toczeń rumieniowaty (znany także jako toczeń lub SLE)
- jeśli u pacjenta występuje pierwotny hiperaldosteronizm (stan związany z nadmiernym wytwarzaniem aldosteronu w organizmie, co powoduje zatrzymanie sodu i w następstwie wzrost ciśnienia tętniczego krwi).

Należy poinformować lekarza jeżeli pacjentka uważa iż jest (lub może być) w ciąży. Lek Irbesartan HCT Fair-Med nie jest zalecany we wczesnej ciąży i nie może być stosowany jeśli pacjentka jest w ciąży powyżej trzeciego miesiąca, ponieważ lek stosowany w tym okresie może spowodować poważne szkody u dziecka (patrz punkt Ciąża i karmienie piersią).

Należy również poinformować lekarza prowadzącego:
- jeśli pacjent stosuje dietę niskosodową
- jeśli u pacjenta występują objawy takie jak: nieprawidłowe pragnienie, suchość w ustach, ogólne osłabienie, senność, bóle mięśniowe lub skurcze, nudności, wymioty lub nieprawidłowo przyspieszona czynność serca, które mogą wskazywać na nadmierne działanie hydrochlorotiazydu (zawartego w leku Irbesartan HCT Fair-Med)
- jeśli pacjent zaobserwuje zwiększenie wrażliwości skóry na słońce z objawami poparzenia słonecznego (takimi jak zaczerwienienie, swędzenie, obrzmienie, złuszczanie) pojawiającymi się szybciej niż zwykle
- jeśli pacjent ma być poddany jakiemukolwiek zabiegowi operacyjnemu lub mają być zastosowane u niego leki znieczulające

Hydrochlorotiazyd zawarty w tym leku, może powodować dodatnie wyniki testów antydopingowych.

Dzieci i młodzież
Leku Irbesartan HCT Fair-Med nie należy podawać dzieciom i młodzieży (w wieku poniżej 18 lat).

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

U pacjentów przyjmujących irbesartan zgłaszano rzadkie przypadki skórnych reakcji nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka), a także obrzęki twarzy, w okolicy warg i (lub) języka.
W przypadku pojawienia się jakiegokolwiek z powyższych objawów lub wystąpienia trudności w oddychaniu należy przerwać przyjmowanie leku Irbesartan HCT Fair-Med i natychmiast skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Do dzia...

U pacjentów przyjmujących irbesartan zgłaszano rzadkie przypadki skórnych reakcji nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka), a także obrzęki twarzy, w okolicy warg i (lub) języka.
W przypadku pojawienia się jakiegokolwiek z powyższych objawów lub wystąpienia trudności w oddychaniu należy przerwać przyjmowanie leku Irbesartan HCT Fair-Med i natychmiast skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Do działań niepożądanych zgłaszanych w badaniach klinicznych u pacjentów leczonych połączeniem irbesartanu i hydrochlorotiazydu należały:

Częste działania niepożądane (występują u od 1 do 10 pacjentów na 100)
- nudności/wymioty
- zaburzenia oddawania moczu
- zmęczenie
- zawroty głowy (w tym podczas podnoszenia się z pozycji leżącej do pozycji siedzącej)
- badania krwi mogą wykazać zwiększenie aktywności enzymów, które określają czynność mięśni i serca (kinaza kreatynowa) oraz zwiększone stężenia substancji, które określają czynność nerek (azot mocznikowy, kreatynina).
Jeśli którekolwiek z tych działań niepożądanych stwarza pacjentowi kłopoty, należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym.

Niezbyt częste działania niepożądane (występują u 1 do 10 pacjentów na 1000)
- biegunka
- niskie ciśnienie tętnicze krwi
- omdlenia
- zwiększenie częstości skurczów serca
- napadowe zaczerwienienie twarzy
- obrzęki i zaburzenia czynności seksualnych (problemy ze sprawnością seksualną)
- badania krwi mogą wykazać zmniejszenie stężenia potasu i sodu we krwi. Jeśli którekolwiek z tych działań niepożądanych stwarza pacjentowi kłopoty, należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym.

Działania niepożądane, o których donoszono po wprowadzeniu połączenia irbesartanu i hydrochlorotiazydu do obrotu
Pewne działania niepożądane były zgłaszane po wprowadzeniu połączenia irbesartanu i hydrochlorotiazydu do obrotu, ale ich częstość występowania nie jest znana. Do działań niepożądanych, których częstość występowania jest nieznana, należą: ból głowy, dzwonienie w uszach, kaszel, zaburzenia smaku, niestrawność, bóle mięśniowe i stawowe, nieprawidłowa czynność wątroby i zaburzenia czynności nerek, zwiększenie stężenia potasu we krwi i reakcje nadwrażliwości, takie jak wysypka, pokrzywka, obrzęki twarzy, w okolicy warg, ust, języka lub gardła. Odnotowano również niezbyt częste przypadki żółtaczki (zażółcenie skóry i (lub) białkówek oczu).

Podobnie jak w przypadku jakichkolwiek leków złożonych, w których skład wchodzą dwie substancje czynne, nie można wykluczyć wystąpienia działań niepożądanych związanych z każdym składnikiem leku z osobna.

Działania niepożądane związane ze stosowaniem samego irbesartanu
Oprócz wymienionych powyżej skutków ubocznych odnotowano również: bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy lub uczucie wirowania, ortostatyczny spadek ciśnienia krwi powodujący zawroty głowy, uczucie pustki w głowie lub omdlenia, bóle mięśni i kości, skurcze mieśni oraz wysokie stężenia potasu we krwi.

Dodatkowe działania niepożądane związane ze stosowaniem samego hydrochlorotiazydu Utrata apetytu; podrażnienie żołądka; skurcze żołądka; zaparcie; żółtaczka (zażółcenie skóry i (lub) białkówek oczu); zapalenie trzustki charakteryzujące się bardzo silnym bólem w górnej części brzucha, często z nudnościami i wymiotami; zaburzenia snu; depresja; zamglone widzenie; niedobór białych krwinek, który może powodować częste występowanie zakażeń, gorączkę; zmniejszenie liczby płytek krwi (komórek krwi odpowiedzialnych za proces krzepnięcia krwi), zmniejszenie liczby czerwonych krwinek (niedokrwistość), charakteryzujące się uczuciem zmęczenia, bólami głowy, brakiem oddechu w czasie wykonywania wysiłków, zawrotami głowy i bladością; choroby nerek; zaburzenia płuc, w tym zapalenie płuc lub tworzenie się płynu w płucach; zwiększenie wrażliwości skóry na słońce; zapalenie naczyń; choroba skóry w wyniku której następuje złuszczenie skóry na całym ciele; skórna postać tocznia rumieniowatego, który rozpoznaje się na podstawie wysypki mogącej pojawić się na twarzy, szyi i skórze głowy; reakcje alergiczne; słabość i skurcz mięśni; zaburzenia pracy serca; spadek ciśnienia krwi po zmianie pozycji ciała; obrzęk ślinianek; duże stężenie cukru we krwi; obecność cukru w moczu; zwiększenie stężenia pewnych rodzajów tłuszczów we krwi; duże stężenie kwasu moczowego we krwi, które może powodować dnę moczanową.

Wiadomo, że działania niepożądane związane z hydrochlorotiazydem mogą nasilać się wraz ze wzrostem jego dawki.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość

Opinie o Irbesartan HCT Fair-Med tabletki powlekane 300 mg + 25 mg

Dodaj opinię

Sortuj według daty dodania | oceny

Nikt jeszcze nie dodał opinii dla tego leku