Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Insustim tabletki powlekane 1000 mg

Znajdź informacje na temat leku

Insustim tabletki powlekane 1000 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Cukrzyca typu 2

0.0
Insustim tabletki powlekane 1000 mg
Postać leku: tabletki powlekane    
Substancja czynna: Metformini hydrochloridum    
Lek dostępny na receptę

Lek w postaci tabletek powlekanych, zawiera substancję czynną metforminę z grupy leków zwanych biguanidami. Stosowany w obniżaniu stężenia glukozy we krwi do wartości możliwie jak najbardziej zbliżonych do właściwych. U pacjentów z nadwagą, długoterminowe stosowanie leku pomaga także zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań związanych z cukrzycą.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku
- Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną (metforminę) lub którykolwiek z pozostałych składników leku.

- Jeśli pacjent ma problemy z nerkami lub wątrobą.

- Jeśli pacjent ma niekontrolowaną cukrzycę, tj. ciężka hiperglikemia (wysokie stężenie glukozy we krwi), nudności, wymioty, odwodnienie, gwałtowną utratę wagi lub kwasicę ketonową. Kwasica keton...

Kiedy nie stosować leku
- Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną (metforminę) lub którykolwiek z pozostałych składników leku.

- Jeśli pacjent ma problemy z nerkami lub wątrobą.

- Jeśli pacjent ma niekontrolowaną cukrzycę, tj. ciężka hiperglikemia (wysokie stężenie glukozy we krwi), nudności, wymioty, odwodnienie, gwałtowną utratę wagi lub kwasicę ketonową. Kwasica ketonowa to stan, w którym substancje zwane,,ciałami ketonowymi'' kumulują się we krwi i może to prowadzić do śpiączki cukrzycowej. Objawy obejmują ból brzucha, szybki i głęboki oddech, senność, niezwykły owocowy zapach w wydychanym powietrzu.

- Jeśli pacjent traci zbyt dużo wody z organizmu (odwodnienie), jako wynik długotrwałej lub ciężkiej biegunki, lub jeżeli wymiotował kilka razy pod rząd. Odwodnienie może prowadzić do problemów z nerkami, które mogą umieścić pacjenta w grupie ryzyka wystąpienia kwasicy mleczanowej.

- Jeśli u pacjenta występowały ostatnio ciężkie zakażenie, takie jak zakażenie płuc lub dróg oddechowych, lub nerek. Ciężkie zakażenia mogą prowadzić do problemów z nerkami, które mogą umieścić pacjenta w grupie ryzyka wystąpienia kwasicy mleczanowej.

- Jeśli pacjent jest leczony z powodu niewydolności serca lub ostatnio miał atak serca, poważne problemy z krążeniem lub trudności w oddychaniu. Może to prowadzić do niedoboru tlenu dostarczanego do tkanki, co może umieścić pacjenta w grupie ryzyka wystąpienia kwasicy mleczanowej.

- Jeśli pacjent spożywa duże ilości alkoholu.

Jeśli którykolwiek stan dotyczy pacjenta, należy porozmawiać z lekarzem zanim rozpocznie się stosowanie tego leku.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek
- Lek może powodować bardzo rzadkie, ale poważne powikłania nazywane kwasicą mleczanową, zwłaszcza jeżeli nerki pacjenta pracują nieprawidłowo. Ryzyko kwasicy mleczanowej wzrasta również w przypadku niekontrolowanej cukrzycy, przedłużonej głodówki lub spożywania alkoholu. Objawy kwasicy mleczanowej to wymioty, ból brzucha ze skurczem mięśni, ogólne złe samopoczucie z ciężkim zmęczeniem i trudnościami w oddychaniu.
Jeśli u pacjenta wystąpią takie objawy, pacjent może wymagać natychmiastowego leczenia szpitalnego, ponieważ kwasica mleczanowa może prowadzić do śpiączki. Należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem.

Należy upewnić się, że pacjent poradził się lekarza jeśli:
- Pacjent wymaga badania, takiego jak badanie radiologiczne z zastosowaniem środka kontrastującego zawierającego jod, podawanego dożylnie.
- Pacjent wymaga przeprowadzenia zabiegu operacyjnego.
Pacjent musi przerwać stosowanie leku przez pewien okres czasu przed i po badaniu lub zabiegu operacyjnym. Lekarz zdecyduje czy pacjent wymaga w tym czasie innego leku. Jest ważne, aby pacjent ściśle przestrzegał zaleceń lekarza.

Sam lek nie powoduje hipoglikemii (za niskie stężenie glukozy we krwi). Jednakże, jeśli pacjent jednocześnie z lekiem będzie przyjmował inne leki stosowane w leczeniu cukrzycy, które mogą powodować hipoglikemię (takie jak sulfonylomocznik, insulina, glinidy), istnieje ryzyko wystąpienia hipoglikemii.
Jeśli u pacjenta wystąpią takie objawy hipoglikemii jak: osłabienie, zawroty głowy, zwiększone pocenie się, przyśpieszone bicie serca, zaburzenia widzenia lub trudności w koncentracji, zwykle pomaga zjedzenie lub wypicie czegoś, co zawiera cukier.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Bardzo często występujące działania niepożądane (u więcej niż 1 na 10 pacjentów):
- objawy ze strony przewodu pokarmowego takie, jak: mdłości (nudności), wymioty, biegunka, bóle brzucha i utrata apetytu. Działania niepożądane pojawiają się częściej na początku stosowania leku. W takiej sytuacji pomaga rozłożenie dawki na dobę i jeżeli tabletki przyjmuje się z posiłkiem lub bezpośrednio po posiłku....

Bardzo często występujące działania niepożądane (u więcej niż 1 na 10 pacjentów):
- objawy ze strony przewodu pokarmowego takie, jak: mdłości (nudności), wymioty, biegunka, bóle brzucha i utrata apetytu. Działania niepożądane pojawiają się częściej na początku stosowania leku. W takiej sytuacji pomaga rozłożenie dawki na dobę i jeżeli tabletki przyjmuje się z posiłkiem lub bezpośrednio po posiłku. Jeśli objawy nie ustąpią, należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.

Często występujące działania niepożądane ( u mniej niż 1 na 10 pacjentów):
- zaburzenia smaku.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (u mniej niż 1 na 10000 pacjentów):
- kwasica mleczanowa. To działanie niepożądane występuje bardzo rzadko, ale jest bardzo poważne, szczególnie w przypadku nieprawidłowej czynności nerek. Objawy kwasicy mleczanowej to wymioty, ból brzucha ze skurczem mięśni, ogólne złe samopoczucie z ciężkim zmęczeniem i trudnościami w oddychaniu.
Jeśli u pacjenta wystąpią takie objawy, pacjent może wymagać natychmiastowego leczenia szpitalnego, ponieważ kwasica mleczanowa może prowadzić do śpiączki. Należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem.
- reakcje skórne, takie jak: zaczerwienienie skóry (rumień), świąd lub swędząca wysypka (pokrzywka).
- zmniejszenie stężenia witaminy B12 we krwi.
- nieprawidłowości w badaniach czynności wątroby lub zapalenie wątroby (zapalenie wątroby może powodować zmęczenie, utratę apetytu, utratę masy ciała i występować z zażółceniem lub bez zażółcenia skóry lub białkówek oczu). Jeśli takie objawy wystąpią należy przerwać stosowanie tego leku.

Dzieci i młodzież
Ograniczone dostępne dane dotyczące dzieci i młodzieży wskazują na działania niepożądane podobnej natury i ciężkości, co u pacjentów dorosłych.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość

Opinie o Insustim tabletki powlekane 1000 mg

Dodaj opinię

Sortuj według daty dodania | oceny

Nikt jeszcze nie dodał opinii dla tego leku