Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Insulinum Solutio Neutralis WO-S alto depuratum TZF roztwór do wstrzykiwań 80 j.m./ml

Znajdź informacje na temat leku

Insulinum Solutio Neutralis WO-S alto depuratum TZF roztwór do wstrzykiwań 80 j.m./ml pokaż opinie (0)

Wskazania: › Cukrzyca insulinozależna

0.0
Insulinum Solutio Neutralis WO-S alto depuratum TZF roztwór do wstrzykiwań 80 j.m./ml
Postać leku: roztwór do wstrzykiwań    
Substancja czynna: Insulini injectio neutralis    
Lek dostępny na receptę

Lek w postaci roztworu do wstrzykiwań, zawiera obojętną, jałową zawiesinę wysokooczyszczonej insuliny wieprzowej o pośrednim czasie działania. Stosowany w cukrzycy insulinozależnej.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Przeciwwskazania
- Hipoglikemia.
- Nadwrażliwość na insulinę wieprzową lub którykolwiek składnik preparatu.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
- W trakcie leczenia konieczna jest systematyczna kontrola stężenia glukozy we krwi.
- Pacjenci powinni nauczyć się samodzielnie sprawdzać stężenie glukozy we krwi i moczu za pomocą prostych testów (np. paskowych).
- Pacjenci po...

Przeciwwskazania
- Hipoglikemia.
- Nadwrażliwość na insulinę wieprzową lub którykolwiek składnik preparatu.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
- W trakcie leczenia konieczna jest systematyczna kontrola stężenia glukozy we krwi.
- Pacjenci powinni nauczyć się samodzielnie sprawdzać stężenie glukozy we krwi i moczu za pomocą prostych testów (np. paskowych).
- Pacjenci powinni być poinformowani, że przestrzeganie regularnych wizyt kontrolnych, diety, spożywania posiłków o stałych porach jest bardzo ważnym czynnikiem w leczeniu cukrzycy.
- U pacjentów, u których wystąpiły uogólnione reakcje uczuleniowe na insulinę należy przeprowadzić testy skórne przed rozpoczęciem leczenia nowym preparatem.
- U pacjentów z niewydolnością nerek i (lub) wątroby należy odpowiednio zmniejszyć dawkę insuliny.
- Współistniejąca niedoczynność przysadki i nadnerczy zwiększa ryzyko wystąpienia hipoglikemii. U pacjentów tych często zmniejsza się zapotrzebowanie na insulinę.
- Pacjenci z cukrzycą powinni mieć kilkakrotnie w roku oznaczane stężenie hemoglobiny glikozylowej (HbAic) - jako wskaźnika skuteczności leczenia.
- Należy pamiętać, że u pacjentów leczonych insuliną, w wielu stanach chorobowych i sytuacjach stresowych, może dojść do znacznych wahań stężenia glukozy w surowicy krwi, które mogą prowadzić do wystąpienia hipoglikemii (małe stężenie glukozy w surowicy krwi) lub hiperglikemii (zwiększone stężenie glukozy w surowicy krwi). Pacjenci powinni nauczyć się rozpoznawać charakterystyczne dla siebie objawy hipoglikemii lub hiperglikemii.
- Hipoglikemia. Pojawia się, gdy stężenie cukru we krwi jest za małe. Przyczyną może być np. pominięcie posiłku, duży, nieplanowany wysiłek fizyczny. Objawy hipoglikemii zwykle pojawiają się stopniowo, ale mogą pojawić się też nagle. Do objawów hipoglikemii o lekkim i umiarkowanym nasileniu należy: nadmierne pocenie się, przyspieszona czynność serca, uczucie niepokoju, drżenie rąk, zaburzenia ostrości widzenia, bóle głowy. W ciężkiej hipoglikemii występują: zaburzenia orientacji, majaczenie, pobudzenie psychoruchowe (agresja), a następnie utrata przytomności, często z drgawkami.
- Wczesne objawy hipoglikemii mogą się zmieniać lub być znacznie słabiej odczuwane u pacjentów po przejściu z insuliny zwierzęcej na insulinę ludzką rekombinowaną, u pacjentów z wyrównanym poziomem glukozy, w wyniku intensywnego leczenia oraz w neuropatii cukrzycowej. Pacjenci z cukrzycą powinni być poinformowani o takich przypadkach.
- Hiperglikemia. Pojawiające się w trakcie leczenia insuliną nieprawidłowe, podwyższone stężenie glukozy we krwi najczęściej jest wynikiem: nieprzestrzegania diety cukrzycowej, niewłaściwej insulinoterapii (mała dawka insuliny, pomyłki podczas nabierania insuliny z fiolki), zwiększonego zapotrzebowania organizmu na insulinę (choroby zakaźne, operacje, urazy), zmiany trybu życia (zmniejszenie aktywności fizycznej), jak również przyjmowania innych leków, np. doustne środki antykoncepcyjne, glikokortykosteroidy czy tiazydowe leki moczopędne.
- Zwykle pierwsze objawy hiperglikemii pojawiają się stopniowo w ciągu kilku godzin lub dni. Są to: nadmierne pragnienie, utrata apetytu, częste oddawanie moczu, uczucie zmęczenia, senność, zaczerwienienie twarzy, suchość skóry i śluzówek.
- W przedłużającej się hiperglikemii pojawia się zapach acetonu w wydychanym powietrzu, przyspieszony oddech i tętno, obecność ciał ketonowych w moczu. U pacjentów, zwłaszcza z cukrzycą typu I, przedłużająca się hiperglikemia może doprowadzić do kwasicy ketonowej i śpiączki hiperglikemicznej, która stanowi zagrożenie dla życia. Stwierdzenie wyżej wymienionych objawów wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.
- Każda zmiana insuliny: np. z insuliny mieszanej (wieprzowo-wołowej) lub wołowej na insulinę ludzką, zmiany postaci, również zmiany wytwórcy leku powinna odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. Może być konieczna zmiana dawkowania.
- Szczególną ostrożność muszą zachować pacjenci, którzy planują wyjazd za granicę. Zmiana strefy czasowej, a często i diety może spowodować inne zapotrzebowanie na insulinę. Może być konieczna zmiana godzin wstrzyknięć insuliny.
- Pacjenci z cukrzycą powinni być poinformowani, by nie nadużywać alkoholu. W przypadku spożycia alkoholu należy zwrócić szczególną uwagę na objawy zapowiadające hipoglikemię. Nigdy nie należy pić alkoholu na pusty żołądek.
Niektóre leki mogą zmieniać zapotrzebowanie dobowe na insulinę.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Najczęściej występującym działaniem niepożądanym związanym ze stosowaniem insuliny jest hipoglikemia
Ponadto u niektórych pacjentów mogą pojawić się następujące działania niepożądane: Zaburzenia układu nerwowego: neuropatía cukrzycowa - pojawia się rzadko. Zaburzenia oka: zaburzenia refrakcji obserwuje się rzadko - mogą pojawić się po rozpoczęciu leczenia insuliną. Objawy te są zwykle przemijając...

Najczęściej występującym działaniem niepożądanym związanym ze stosowaniem insuliny jest hipoglikemia
Ponadto u niektórych pacjentów mogą pojawić się następujące działania niepożądane: Zaburzenia układu nerwowego: neuropatía cukrzycowa - pojawia się rzadko. Zaburzenia oka: zaburzenia refrakcji obserwuje się rzadko - mogą pojawić się po rozpoczęciu leczenia insuliną. Objawy te są zwykle przemijające.
Retinopatia cukrzycowa jest rzadkim powikłaniem. Utrzymywanie odpowiedniego stężenia glukozy znacznie zmniejsza ryzyko postępu retinopatii cukrzycowej.
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: w miejscu podania insuliny może pojawić się zaczerwienienie, obrzęk, świąd, ból, krwiak. W sporadycznych przypadkach może wystąpić lipodystrofia, zwłaszcza, jeśli nie zmienia się miejsc wstrzyknięć. Większość tych objawów jest przemijająca i ustępuje w czasie leczenia.
Zaburzenia układu immunologicznego: pokrzywka, wysypka pojawiają się rzadko, natomiast reakcje anafilaktyczne obserwowano bardzo rzadko. Uogólniona reakcja uczuleniowa może objawiać się wysypką skórną, swędzeniem, potami, zaburzeniami żolądkowo-jelitowymi, obrzękiem naczynioruchowym, trudnościami w oddychaniu, kołataniem serca, spadkiem ciśnienia krwi, omdleniem lub utratą przytomności. Uogólnione reakcje uczuleniowe mogą stanowić zagrożenie dla życia, dlatego w przypadku ich pojawienia się należy natychmiast podjąć właściwą interwencję medyczną.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość

Opinie o Insulinum Solutio Neutralis WO-S alto depuratum TZF roztwór do wstrzykiwań 80 j.m./ml

Dodaj opinię

Sortuj według daty dodania | oceny

Nikt jeszcze nie dodał opinii dla tego leku