Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Ifapidin tabletki powlekane 250 mg

Znajdź informacje na temat leku

Ifapidin tabletki powlekane 250 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Lek przecizakrzepowy, hamuje zlepianie płytek krwi

0.0
Ifapidin tabletki powlekane 250 mg
Postać leku: tabletki powlekane    
Substancja czynna: Ticlopidinum    
Lek dostępny na receptę

Lek w postaci tabletek powlekanych, zawiera substancję czynną chlorowodorek tyklopidyny, działającą hamująco na agregację płytek krwi. Lek zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu u chorych po przebytym epizodzie niedokrwienia naczyń mózgowych. Zapobiega także reokluzji i wtórnym zawałom po zawałach mięśnia sercowego, wtórnej angiopatii miażdżycowej i cukrzycowej a także poprawia efekty dializy, działa ochronnie na płytki, zmniejsza ilość podawanej heparyny.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

- Nadwrażliwość na lek.
- Zaburzenia czynności układu krwiotwórczego z wydłużonym czasem krwawienia, neutropenia, trombocytopenia.
- Skazy krwotoczne.
- Schorzenia ze skłonnością do krwawień, np. wrzody żołądka i dwunastnicy, krwawienia wewnątrzczaszkowe.
- Ciężka niewydolność wątroby.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Działania niepożądane

Zaburzenia krwi i układu chłonnego
W badaniach klinicznych u 2,4% pacjentów wystąpiła neutropenia, a u 0,8% ciężka neutropenia (poniżej 450 neutrofilów w 1 mm). Neutropenia zazwyczaj występuje w okresie od 3 tygodni do 3 miesięcy od rozpoczęcia leczenia. Rzadko może wystąpić małopłytkowość, agranulocytoza, pancytopenia lub niedokrwistość. Obserwowano również zakrzepową plamicę małopłytkową, zaham...

Zaburzenia krwi i układu chłonnego
W badaniach klinicznych u 2,4% pacjentów wystąpiła neutropenia, a u 0,8% ciężka neutropenia (poniżej 450 neutrofilów w 1 mm). Neutropenia zazwyczaj występuje w okresie od 3 tygodni do 3 miesięcy od rozpoczęcia leczenia. Rzadko może wystąpić małopłytkowość, agranulocytoza, pancytopenia lub niedokrwistość. Obserwowano również zakrzepową plamicę małopłytkową, zahamowanie czynności szpiku, wzmożone krwawienia pourazowe i pooperacyjne. Po odstawieniu leku, u większości pacjentów czynność płytek i czas krwawienia powracają do wartości prawidłowych w ciągu dwóch tygodni.

Zaburzenia żołądka i jelit
Najczęściej obserwowano występowanie zaburzeń żołądkowo-jelitowych takich jak biegunka, nudności i bóle brzucha. Dolegliwości te na ogół występują we wczesnym okresie leczenia, mają charakter łagodny i ustępują po upływie 1-2 tygodni bez przerywania leczenia. Bardzo rzadko występuje ostra lub krwawa biegunka i zapalenie jelit.
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
W początkowym okresie leczenia może pojawić się wysypka, pokrzywka, często ze świądem. Po przerwaniu leczenia objawy ustępują w ciągu kilku dni.

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych
Opisano nieliczne przypadki zapalenia wątroby, żółtaczki zastoinowej, podwyższenia aktywności fosfatazy zasadowej, aminotransferaz, bilirubiny.

Inne
Podczas leczenia tyklopidyną, w okresie pierwszego miesiąca leczenia stężenie cholesterolu i triglicerydów w surowicy wzrasta o 8 do 10% i utrzymuje się na zwiększonym poziomie w czasie leczenia. Stosunek poszczególnych frakcji lipoprotein pozostaje nie zmieniony.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość

Opinie o Ifapidin tabletki powlekane 250 mg

Dodaj opinię

Sortuj według daty dodania | oceny

Nikt jeszcze nie dodał opinii dla tego leku