Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Gentamicin B.Braun roztwór do infuzji 1 mg/ml

Znajdź informacje na temat leku

Gentamicin B.Braun roztwór do infuzji 1 mg/ml pokaż opinie (0)

Wskazania: › Posocznica, bakterie we krwi › Zakażenia nerek, dróg moczowych i pęcherza › Zakażenia płuc i dróg oddechowych › Zakażenia po operacjach › Zakażenia skóry i tkanek miękkich › Zakażenia w obrębie brzucha › Zapalenie otrzewnej › Zapalenie wsierdzia

0.0
Gentamicin B.Braun roztwĂłr do infuzji 1 mg/ml
Postać leku: roztwór do infuzji    
Substancja czynna: Gentamicinum    
Lek dostępny na receptę

Lek Gentamicin B.Braun ma postać roztworu do infuzji. Lek ten jest antybiotykiem o działaniu przeciwbakteryjnym. Służy do zwalczania zakażeń wywoływanych przez szczepy bakterii wrażliwe na ten antybiotyk. Lek ten nie leczy wszystkich zakażeń wywoływanych przez bakterie.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku Gentamicin B. Braun
- Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na gentamycynę, inne podobne substancje lub którykolwiek z pozostałych składników leku Gentamicin B. Braun.
- U pacjentów z miastenią.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Działania niepożądane

W określonych warunkach gentamycyna wykazuje szkodliwe działanie na słuch i nerki. Zaburzenie czynności nerek często obserwuje się u pacjentów leczonych gentamycyną i zazwyczaj ustępuje po odstawieniu leku. W większości przypadków jest związane z podawaniem zbyt dużej dawki lub przedłużonym leczeniem, występującymi wcześniej nieprawidłowościami funkcjonowania nerek lub w związku z równoczesnym sto...

W określonych warunkach gentamycyna wykazuje szkodliwe działanie na słuch i nerki. Zaburzenie czynności nerek często obserwuje się u pacjentów leczonych gentamycyną i zazwyczaj ustępuje po odstawieniu leku. W większości przypadków jest związane z podawaniem zbyt dużej dawki lub przedłużonym leczeniem, występującymi wcześniej nieprawidłowościami funkcjonowania nerek lub w związku z równoczesnym stosowaniem innych substancji działających szkodliwie na nerki. Dodatkowymi czynnikami ryzyka dotyczącymi szkodliwego działania na nerki są: podeszły wiek, niskie ciśnienie krwi, zmniejszona objętość krwi, wstrząs lub choroba wątroby. Czynnikami ryzyka dotyczącymi szkodliwego działania na nerw słuchowy, są: choroba wątroby, zaburzenia słuchu, bakterie we krwi, gorączka.

Wymienione poniżej działania niepożądane, które mogą wystąpić bardzo rzadko, tj. rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów, mogą być ciężkie i wymagać natychmiastowego leczenia: - ciężkie ostre reakcje nadwrażliwości (alergia);
- ostra niewydolność nerek.

Objawami ostrej nadwrażliwości mogą być: wysypka skórna, swędzenie i nudności w oddychaniu.
Objawami ostrej niewydolności nerek są: zmniejszone wydalanie lub zatrzymanie wydalania moczu
(oliguria, anuria), nadmierne wydalanie moczu w nocy i uogólnione obrzęki (zatrzymanie płynu w organizmie).

Działania niepożądane, które mogą być związane z leczeniem, są wymienione poniżej według klasyfikacji układów i narządów i bezwzględnej częstości występowania. Częstość występowania jest określona jako: bardzo często: działania niepożądane mogące występować częściej niż u 1 na 10 pacjentów często: działania niepożądane mogące występować rzadziej niż u 1 na 10, ale częściej niż u 1 na
100 pacjentów
niezbyt często: działania niepożądane mogące występować rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów, ale częściej niż u 1 na 1000 pacjentów
rzadko: działania niepożądane mogące występować rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów, ale częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów bardzo rzadko: działania niepożądane mogące występować rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów.

Zakażenia i zarażenia pasożytnicze
Bardzo rzadko
Zakażenia wywołane przez inne bakterie, oporne na działanie gentamycyny, rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy (może być też wynikiem stosowania innych antybiotyków)
Zaburzenia krwi i układu chłonnego
Niezbyt często
Nieprawidłowy skład krwi
Bardzo rzadko
Za mała liczba różnych rodzajów krwinek, zwiększona liczba granulocytów eozynochłonnych (szczególny rodzaj białych krwinek)
Zaburzenia układu immunologicznego
Bardzo rzadko
Gorączka po podaniu leku, ciężkie, ostre reakcje nadwrażliwości
Zaburzenia metabolizmu i odżywiania
Rzadko
Małe stężenie potasu, wapnia i magnezu we krwi (związane ze stosowaniem dużych dawek przez długi czas), utrata apetytu
Bardzo rzadko
Małe stężenie fosforanów we krwi (związane ze stosowaniem dużych dawek przez długi czas)
Zaburzenia psychiczne
Bardzo rzadko
Stan splątania, omamy, depresja
Zaburzenia układu nerwowego
Rzadko
Uszkodzenie nerwów obwodowych, zaburzenia lub brak czucia
Bardzo rzadko
Organiczne choroby mózgu, drgawki, blokada nerwowo-mięśniowa, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, ból głowy
Zaburzenia oka
Bardzo rzadko
Zaburzenia widzenia
Zaburzenia ucha i błędnika
Bardzo rzadko
Uszkodzenie nerwu słuchowego, utrata słuchu, choroba Meniére'a, dzwonienie lub szum w uszach
Zaburzenia serca
Bardzo rzadko
Zmniejszone ciśnienie krwi, nadciśnienie tętnicze
Zaburzenia żołądkowo-jelitowe
Rzadko
Wymioty, nudności, nasilone ślinienie się, zapalenie jamy ustnej
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
Niezbyt często
Alergiczna wysypka na skórze, swędzenie
Rzadko
Zaczerwienienie skóry
Bardzo rzadko
Łysienie, ciężka reakcja alergiczna skóry i błon śluzowych z powstawaniem pęcherzy i zaczerwienieniem skóry (rumień wielopostaciowy), mogąca w bardzo ciężkich przypadkach obejmować inne narządy i zagrażać życiu (zespół Stevensa-Johnsona, martwica toksyczno-rozpływna naskórka)
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej
Rzadko
Ból mięśni
Bardzo rzadko
Drżenie mięśni (utrudniające utrzymanie pozycji stojącej)
Zaburzenia nerek i dróg moczowych
Często
Zaburzenie czynności nerek (zwykle ustępuje po zakończeniu leczenia)
Bardzo rzadko
Ostra niewydolność nerek, duże stężenie fosforanów i aminokwasów w moczu (związane ze stosowaniem dużych dawek przez długi czas)
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
Rzadko
Podwyższona temperatura ciała
Bardzo rzadko
Ból w miejscu wstrzyknięcia
Badania diagnostyczne
Rzadko
Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych i stężenia mocznika we krwi (przemijające), zmniejszenie masy ciała


Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość