Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Fanipos aerozol do nosa, zawiesina 50 mcg/dawkę donosową

Znajdź informacje na temat leku

Fanipos aerozol do nosa, zawiesina 50 mcg/dawkę donosową pokaż opinie (0)

Wskazania: › Alergia › Katar sienny › Nieżyt nosa

0.0
Fanipos aerozol do nosa, zawiesina 50 mcg/dawkę donosową
Postać leku: aerozol do nosa, zawiesina    
Substancja czynna: Fluticasoni propionas    
Lek dostępny na receptę

Fanipos ma postać aerozolua do nosa. Zawiera n 50 mikrogramów substancji czynnej, flutykazonu propionianu w każdej dawce. Substancja aktywna ma właściwości przeciwzapalne. Zmniejsza obrzęk i podrażnienie w stanach zapalnych błony śluzowej nosa.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku Fanipos
- jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na flutykazonu propionian lub na którykolwiek z pozostałych składników leku Fanipos.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Działania niepożądane

Jeśli pacjent stosuje duże dawki leku Fanipos, może być konieczne podanie dodatkowych steroidów w okresach dużego stresu, w czasie pobytu w szpitalu po poważnym wypadku lub urazie, lub przed zabiegiem chirurgicznym.
Leczenie donosowymi kortykosteroidami może wpływać na wytwarzanie steroidów w organizmie. Prawdopodobieństwo takiego wpływu jest większe w przypadku stosowania dużych dawek przez dług...

Jeśli pacjent stosuje duże dawki leku Fanipos, może być konieczne podanie dodatkowych steroidów w okresach dużego stresu, w czasie pobytu w szpitalu po poważnym wypadku lub urazie, lub przed zabiegiem chirurgicznym.
Leczenie donosowymi kortykosteroidami może wpływać na wytwarzanie steroidów w organizmie. Prawdopodobieństwo takiego wpływu jest większe w przypadku stosowania dużych dawek przez długi okres. Taki wpływ może przejawiać się spowolnieniem wzrostu u dzieci i z tego względu lekarz będzie regularnie kontrolował wzrost u dzieci leczonych kortykosteroidami donosowymi przez długi okres. Lekarz pomoże zapobiec opóźnieniu wzrostu przepisując najmniejszą dawkę steroidu, która zapewnia odpowiednią kontrolę objawów choroby.

Niektóre działania niepożądane są bardziej poważne niż inne i w przypadku wystąpienia któregokolwiek z objawów wymienionych poniżej należy przerwać stosowanie leku Fanipos i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem:

Działania niepożądane występujące bardzo często (prawdopodobnie występujące częściej niż u 1 na 10 pacjentów przyjmujących Fanipos):
- krwawienie z nosa.

Działania niepożądane występujące często (prawdopodobnie występujące nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów przyjmujących Fanipos):
- ból głowy.
- nieprzyjemny smak w jamie ustnej, nieprzyjemny zapach w nosie.
- suchość i podrażnienie błony śluzowej gardła i nosa oraz kichanie.

Działania niepożądane występujące rzadko (prawdopodobnie występujące rzadziej niż u 1 na 1 000 pacjentów przyjmujących Fanipos):
- ciężkie reakcje alergiczne objawiające się nagłym wystąpieniem wysypki, obrzęku (zazwyczaj języka, twarzy lub warg) lub trudności w oddychaniu.
- skurcz oskrzeli (zwężenie dróg oddechowych w płucach).

Działania niepożądane występujące bardzo rzadko (prawdopodobnie występujące rzadziej niż u 1 na
10 000 pacjentów przyjmujących Fanipos)
- jaskra (zwiększone ciśnienie śródgałkowe) i zaćma (zmętnienie soczewki oka), zgłaszane podczas długotrwałego stosowania.
- perforacja przegrody nosowej (przegrody dzielącej jamę nosa) i owrzodzenie błony śluzowej nosa. Dotyczy to zazwyczaj pacjentów, którzy przebyli zabieg chirurgiczny nosa.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość