Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Citalostad tabletki powlekane 40 mg

Znajdź informacje na temat leku

Citalostad tabletki powlekane 40 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Depresja › Zaburzenia lękowe

0.0
Citalostad tabletki powlekane 40 mg
Postać leku: tabletki powlekane    
Substancja czynna: Citalopramum    
Lek dostępny na receptę

Lek Citalostad ma postać tabletek powlekanych. Lek Citalostad jest lekiem przeciwdepresyjnym. Lek ten zwiększa w mózgu poziom serotoniny, neuroprzekaźnika mającego związek z powstawaniem depresji. Osoby chorujące na depresję mają w mózgu niższe stężenie serotoniny. Lek Citalostad pomaga w zwiększeniu stężenia serotoniny w mózgu. Lek Citalostad jest stosowany w leczeniu depresji. Lek ten leczy również zaburzenia lękowe z agorafobią lub bez.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie zażywać leku CITALOSTAD
- Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na cytalopram lub którykolwiek z pozostałych składników leku CITALOSTAD.
- Jeśli pacjent jednocześnie zażywa leki zwane inhibitorami monoaminooksydazy (MAOI), w tym antybiotyk o nazwie linezolid (leki z grupy MAOI są zazwyczaj stosowane w leczeniu depresji lub choroby Parkinsona). Inhibitor MAO, selegilina...

Kiedy nie zażywać leku CITALOSTAD
- Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na cytalopram lub którykolwiek z pozostałych składników leku CITALOSTAD.
- Jeśli pacjent jednocześnie zażywa leki zwane inhibitorami monoaminooksydazy (MAOI), w tym antybiotyk o nazwie linezolid (leki z grupy MAOI są zazwyczaj stosowane w leczeniu depresji lub choroby Parkinsona). Inhibitor MAO, selegilina, może być stosowany w tym samym czasie co cytalopram, jeśli dawka dobowa selegiliny nie jest większa niż 10 mg na dobę.
- Jeśli pacjent zażywał ostatnio inhibitory MAO. W zależności od rodzaju inhibitora MAO, przed rozpoczęciem leczenia lekiem CITALOSTAD może być konieczne odczekanie 14 dni od zakończenia leczenia inhibitorem MAO. Jeśli pacjent przestaje stosować lek CITALOSTAD i chce rozpocząć leczenie inhibitorem MAO, należy odczekać co najmniej 7 dni.
- Jeśli pacjent zażywa pimozyd (lek stosowany w leczeniu schizofrenii i przewlekłych psychoz).
- Jeśli pacjent ma wrodzony, nieprawidłowy rytm pracy serca lub miał w przeszłości epizod nieprawidłowego rytmu pracy serca (stwierdzony w EKG, badaniu oceniającym czynność serca).
- Jeśli pacjent przyjmuje leki stosowane w leczeniu zaburzeń rytmu pracy serca lub mogące wpływać na czynność serca.
1

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek CITALOSTAD

Myśli samobójcze i pogłębienie depresji lub zaburzeń lękowych
Osoby, u których występuje depresja i (lub) zaburzenia lękowe, mogą czasami mieć myśli o samookaleczeniu lub o popełnieniu samobójstwa. Takie objawy czy zachowanie mogą nasilać się na początku stosowania leków przeciwdepresyjnych, ponieważ leki te zaczynają działać zazwyczaj po upływie 2 tygodni, czasami później.

Wystąpienie myśli samobójczych, myśli o samookaleczeniu lub popełnieniu samobójstwa jest bardziej prawdopodobne, jeżeli:
- u pacjenta w przeszłości występowały myśli samobójcze lub chęć samookaleczenia;
- pacjent jest młodym dorosłym. Dane z badań klinicznych wskazują na zwiększone ryzyko wystąpienia zachowań samobójczych u osób w wieku poniżej 25 lat z zaburzeniami psychicznymi, którzy byli leczeni lekami przeciwdepresyjnymi.

Jeśli u pacjenta występują myśli samobójcze lub myśli o samookaleczeniu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala.

Pomocne może okazać się poinformowanie krewnych lub przyjaciół o depresji lub zaburzeniach lękowych oraz poproszenie ich o przeczytanie tej ulotki. Pacjent może zwrócić się do krewnych lub przyjaciół z prośbą o informowanie go, jeśli zauważą, że depresja lub lęk nasiliły się lub wystąpiły niepokojące zmiany w zachowaniu.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Zgłoszono następujące działania niepożądane występujące z częstością podaną poniżej.

Bardzo często: występują częściej niż u 1 na 10 osób
Często: występują u 1 do 10 osób na 100
Niezbyt często: występują u 1 do 10 osób na 1000
Rzadko: występują u 1 do 10 osób na 10 000
Bardzo rzadko: występują rzadziej niż u 1 na 10 000 osób
Nieznane: nie można ocenić częstości występowania na podstawie d...

Zgłoszono następujące działania niepożądane występujące z częstością podaną poniżej.

Bardzo często: występują częściej niż u 1 na 10 osób
Często: występują u 1 do 10 osób na 100
Niezbyt często: występują u 1 do 10 osób na 1000
Rzadko: występują u 1 do 10 osób na 10 000
Bardzo rzadko: występują rzadziej niż u 1 na 10 000 osób
Nieznane: nie można ocenić częstości występowania na podstawie dostępnych danych

Bardzo często
- senność, trudności z zasypianiem, bezsenność, pobudzenie, nerwowość
- ból głowy, drżenie, zawroty głowy
- trudności w skupieniu wzroku
- zauważalne bicie serca
- myśli i zachowania samobójcze.
Podczas leczenia cytalopramem lub po jego zakończeniu zgłaszano przypadki myśli samobójczych i zachowań samobójczych.

Jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów należy przerwać stosowanie leku CITALOSTAD i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
- Szybkie, nieregularne bicie serca, omdlenie, które mogą być objawami zagrażającego życiu stanu chorobowego, zwanego torsade de pointes.

Inne możliwe działania niepożądane
U pacjentów stosujących leki z tej grupy zaobserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia złamań kości.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość