Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Axyven tabletki o 75 mg

Znajdź informacje na temat leku

Axyven tabletki o 75 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Ataki paniki › Depresja › Fobie społeczne › Zaburzenia lękowe

0.0
Axyven tabletki o 75 mg
Postać leku: tabletki o    
Substancja czynna: Venlafaxinum    
Lek dostępny na receptę

Lek Axyven ma postać tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Lek ten stosuje się w leczeniu depresji. Lek ten zwiększa w mózgu poziom serotoniny, której braki uważa się za możliwą przyczynę depresji. Lek Axyven stosuje się w leczeniu osób dorosłych. Lek ten stosuje się również w leczeniu zaburzeń lękowych różnego rodzaju. Lek Axyven leczy depresję oraz zaburzeia lękowe, takie jak miedzy innymi uogólnione zaburzenia lękowe, fobie społeczne (lęk lub unikanie sytuacji społecznych) oraz napady lęku (ataki paniki).

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku Axyven:
- Jeśli pacjent ma uczulenie na wenlafaksynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
- Jeśli pacjent jednocześnie przyjmuje lub przyjmował w ciągu ostatnich 14 dni niektóre leki należące do grupy nieodwracalnych inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO), stosowane w leczeniu depresji lub choroby Parkinsona. Przyjmowanie nieodwracalnych IMAO równocześnie z le...

Kiedy nie stosować leku Axyven:
- Jeśli pacjent ma uczulenie na wenlafaksynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
- Jeśli pacjent jednocześnie przyjmuje lub przyjmował w ciągu ostatnich 14 dni niektóre leki należące do grupy nieodwracalnych inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO), stosowane w leczeniu depresji lub choroby Parkinsona. Przyjmowanie nieodwracalnych IMAO równocześnie z lekiem Axyven, może spowodować ciężkie lub nawet zagrażające życiu działania niepożądane. Również przed rozpoczęciem przyjmowania jakiegokolwiek leku z grupy IMAO pacjent powinien odczekać, co najmniej 7 dni od przerwania stosowania leku Axyven.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania Axyven należy zwrócić się do lekarza:
- Jeżeli pacjent stosuje inne leki, które przyjmowane jednocześnie z lekiem Axyven mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego.
- Jeżeli u pacjenta występują problemy z połykaniem, zaburzenia żołądka lub jelit, które powodują zmniejszenie zdolności połykania lub przesuwania się pokarmu podczas normalnych ruchów jelita.
- Jeżeli u pacjenta występują choroby oczu, takie jak niektóre rodzaje jaskry (podwyższone ciśnienie w gałce ocznej).
- Jeżeli u pacjenta występuje w wywiadzie wysokie ciśnienie tętnicze krwi.
- Jeżeli u pacjenta wystąpiły w przeszłości choroby serca.
- Jeżeli u pacjenta wystąpiły w przeszłości napady drgawek (padaczka).
- Jeżeli u pacjenta wystąpiło w przeszłości zmniejszone stężenie sodu we krwi (hiponatremia).
- Jeżeli pacjent ma skłonność do powstawania siniaków lub do krwawień (zaburzenia krwawienia w wywiadzie) lub jeżeli przyjmuje inne leki, które mogą zwiększyć ryzyko krwawień, np. warfaryna (stosowana w zapobieganiu zakrzepom krwi).
- Jeśli u pacjenta występuje zwiększenie stężenia cholesterolu.
- Jeżeli u pacjenta lub kogokolwiek z jego rodziny wystąpiła w przeszłości mania lub zaburzenia dwubiegunowe (uczucie nadmiernego pobudzenia lub euforii).
- Jeżeli u pacjenta wystąpiły w przeszłości zachowania agresywne.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądaneNie należy się niepokoić, jeśli pacjent zauważy tabletkę w kale po przyjęciu leku Axyven. Podczas przemieszczania się tabletki przez całą długość przewodu pokarmowego, powoli uwalnia się z nich wenlafaksyna. Forma tabletki pozostaje nierozpuszczona i jest wydalana razem z kałem. Dlatego, jeżeli nawet pacjent zauważy tabletkę w kale, to dawka wenlafaksyny została wchłonięta.

W przypadku wystąpie...Nie należy się niepokoić, jeśli pacjent zauważy tabletkę w kale po przyjęciu leku Axyven. Podczas przemieszczania się tabletki przez całą długość przewodu pokarmowego, powoli uwalnia się z nich wenlafaksyna. Forma tabletki pozostaje nierozpuszczona i jest wydalana razem z kałem. Dlatego, jeżeli nawet pacjent zauważy tabletkę w kale, to dawka wenlafaksyny została wchłonięta.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych działań niepożądanych, należy odstawić Axyven. Należy skontaktować się bezzwłocznie z lekarzem lub zgłosić się do oddziału ratunkowego najbliższego szpitala:
- Ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech, trudności w przełykaniu lub oddychaniu.
- Obrzęk twarzy, gardła, rąk lub stóp.
- Uczucie zdenerwowania lub niepokoju, zawroty głowy, uczucie pulsowania, nagłe zaczerwienienie skóry i
- Dezorientacja i splątanie często z towarzyszącymi omamami (majaczenie); agresja
- Wysoka temperatura ze sztywnością mięśni, dezorientacja lub pobudzenie i pocenie się lub jeśli występują nagłe ruchy mięśni, których nie można kontrolować, to mogą to być objawy poważnego schorzenia zwanego złośliwym zespołem neuroleptycznym; uczucie euforii, ospałość, utrzymujące się szybkie ruchy gałek ocznych, niezdarność, niepokój, zwłaszcza ruchowy, uczucie bycia pijanym, pocenie się lub sztywność mięśni, które są objawem zespołu serotoninowego; sztywność, skurcze i mimowolne ruchy mięśni
- Silny ból oczu i osłabione lub niewyraźne widzenie
- Zawroty głowy pochodzenia błędnikowego
- Zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi; nieprawidłowe, szybkie lub nieregularne bicie serca, które może prowadzić do omdlenia; nieoczekiwane krwawienie, np. krwawienie dziąseł, krew w moczu lub w wymiocinach lub pojawienie się nieoczekiwanych siniaków lub pękniętych naczyń krwionośnych (uszkodzenie naczyń)
- Kaszel, świszczący oddech, duszność i wysoka temperatura, które są objawami zapalenia płuc związanego ze zwiększeniem liczby białych krwinek we krwi (eozynofilia płucna)
- Silne bóle brzucha lub bóle pleców (które mogą wskazywać na poważne problemy w jelitach, wątrobie lub trzustce)
- Swędzenie, zażółcenie skóry lub oczu, ciemne zabarwienie moczu lub objawy grypopodobne, które są objawami zapalenie wątroby; niewielkie zmiany dotyczące aktywności enzymów wątrobowych we krwi
- Wysypka skórna, które może prowadzić do występowania ciężkich pęcherzy skórnych i łuszczenia się skóry; swędzenie; łagodna wysypka
- Niewyjaśnione bóle mięśni, tkliwość lub osłabienie (rabdomioliza)
- Nieprawidłowe wydzielanie mleka w piersiach.

Axyven może czasami powodować działania niepożądane, z których pacjent nie będzie zdawał sobie sprawy, takie jak wzrost ciśnienia tętniczego krwi lub nieprawidłowe bicie serca; niewielkie zmiany stężenia enzymów wątrobowych we krwi, stężenia sodu lub cholesterolu. Jeszcze rzadziej Axyven może zaburzać czynność płytek krwi we krwi, co prowadzi do zwiększonego ryzyka powstawania wybroczyn lub krwawień. Dlatego też lekarz może zalecić, co pewien czas badanie krwi, zwłaszcza w przypadku długotrwałego przyjmowania leku Axyven.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość