Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Atenolol Sanofi 50 tabletki 50 mg

Znajdź informacje na temat leku

Atenolol Sanofi 50 tabletki 50 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Arytmia serca › Dławica piersiowa › Nadciśnienie › Zawał serca

0.0
Atenolol Sanofi 50 tabletki 50 mg
Postać leku: tabletki    
Substancja czynna: Atenololum    
Lek dostępny na receptę

Lek Atenolol Sanofi występuje w postaci tabletek. Lek chroni serce w czasie wysiłku fizycznego lub stresu, zwalnia czynność serca, zmniejsza kurczliwość i zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen, powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Stosuje się ten lek w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi, w leczeniu dławicy piersiowej i przy świeżym zawale serca. Lek Atenolol Sanofi stosuje się w leczeniu nadciśnienia tętniczego, dławicy piersiowej, zaburzenia rytmu z szybką czynnością serca oraz we wczesnej interwencji w ostrej fazie zawału.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Nie należy stosować leku w przypadku:
- Nadwrażliwości na atenolol lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- strząsu kardiogennego
- Niewyrównanej niewydolności mięśnia sercowego
- Zespołu chorego węzła zatokowego
- Bloku przedsionkowo - komorowego II lub III stopnia
- Nieleczonego guza chromochłonego nadnerczy
- Kwasicy metabolicznej
- Wolnej akcji serca, poniżej 45 uderzeń na minutę
- Niedociśnie...

Nie należy stosować leku w przypadku:
- Nadwrażliwości na atenolol lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- strząsu kardiogennego
- Niewyrównanej niewydolności mięśnia sercowego
- Zespołu chorego węzła zatokowego
- Bloku przedsionkowo - komorowego II lub III stopnia
- Nieleczonego guza chromochłonego nadnerczy
- Kwasicy metabolicznej
- Wolnej akcji serca, poniżej 45 uderzeń na minutę
- Niedociśnienia tętniczego
- Ciężkich zaburzeń krążenia tętniczego obwodowego
- Dożylnego stosowanie antagonistów kanału wapniowego typu werapamil, diltiazem lub innych leków przeciwarytmicznych.

Zachować szczególną ostrożność stosując lek Atenolol Sanofi 25, Atenolol Sanofi 50, Atenolol Sanofi 100:
- Nie należy samodzielnie odstawiać leku. Może to wywołać nagłe podwyższenie ciśnienia tętniczego, nasilenie objawów dławicy piersiowej i (lub) zaburzenia rytmu serca.
O zwiększeniu dawki lub odstawieniu leku decyduje wyłącznie lekarz.
- W przypadku pacjentów zakwalifikowanych do zabiegu chirurgicznego, decyzję o zaprzestaniu leczenia beta-adrenolitykiem należy podjąć co najmniej 24 godziny przed zabiegiem chirurgicznym. Ocena ryzyka i korzyści powinna być podejmowana indywidualnie dla każdego pacjenta. W przypadku kontynuowania leczenia atenololem należy zastosować leki anestezjologiczne o niewielkim ujemnym działaniu inotropowym, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działania kardiodepresyjnego. Podanie dożylne atropiny zmniejsza ryzyko reakcji ze strony nerwu błędnego.
- Chociaż podanie atenololu jest przeciwwskazane w niewyrównanej niewydolności serca, lek może być stosowany z zachowaniem ostrożności u pacjentów, u których niewydolność serca jest wyrównana. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z małą rezerwą sercową.
- Atenolol może zwiększyć częstość i czas trwania napadów w dławicy piersiowej u pacjentów z dławicą piersiową Printzmetala z powodu braku działania alfa-receptorów pośredniczących w skurczu naczyń wieńcowych. Atenolol jest beta 1 selektywnym beta - adrenolitykiem i w związku z tym musi być stosowany z zachowaniem szczególnej ostrożności.
Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z mniej zaawansowaną niewydolnością obwodowego krążenia tętniczego.
- Należy zachować dużą ostrożność w przypadku pacjentów z blokiem serca I stopnia.
- Cukrzyca: atenolol może nasilać działanie leków zmniejszających stężenie glukozy we krwi, a także maskować objawy hipoglikemii (zmniejszonego stężenia glukozy we krwi) np. przyspieszoną czynność serca. Wskazana regularna kontrola stężenia glukozy, szczególnie w cukrzycy chwiejnej.
- Atenolol może maskować objawy nadczynności tarczycy.
- Atenolol może nasilać objawy łuszczycy.
- W rzadkich przypadkach na skutek działania farmakologicznego dochodzi do zwolnienia akcji serca (tętno spoczynkowe do 50-55 uderzeń na minutę), w takim przypadku należy zmniejszyć dawkę.
- Atenolol może zwiększyć wrażliwość na alergeny i nasilać reakcję anafilaktyczną u pacjentów, u których występowały takie reakcje w przeszłości. Tacy pacjenci mogą nie reagować na zwykle stosowaną dawkę adrenaliny.
- Ostrożnie należy stosować lek u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, zaleca się dostosowanie dawkowania u tych pacjentów w zależności od wartości klirensu kreatyniny.
- Ostrożnie stosować u pacjentów w podeszłym wieku. Leczenie należy rozpocząć od najmniejszej dawki.
- Nie należy stosować u pacjentów z odwracalną obturacją dróg oddechowych chyba, że jest to bezwzględnie konieczne. W takiej sytuacji należy zachować ostrożność.
- U pacjentów z astmą oskrzelową może wystąpić zwiększenie oporów oddechowych, objawy ustępują po zastosowaniu leków rozszerzających oskrzela takich jak salbutamol lub izoprenalina.
- U pacjentów z guzem chromochłonnym przed zastosowaniem atenololu należy zastosować lek alfa-adrenolityczny.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane



Lek jest na ogół dobrze tolerowany.

U niektórych pacjentów mogą wystąpić następujące objawy niepożądane:

Często: zwolnienie akcji serca, oziębienie kończyn, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, uczucie zmęczenia.

Niezbyt często: zaburzenia snu, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Rzadko: plamica, trombocytopenia, zmiany nastroju, koszmary senne, psychoza, omamy, zawroty i bóle głowy, sucho...



Lek jest na ogół dobrze tolerowany.

U niektórych pacjentów mogą wystąpić następujące objawy niepożądane:

Często: zwolnienie akcji serca, oziębienie kończyn, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, uczucie zmęczenia.

Niezbyt często: zaburzenia snu, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Rzadko: plamica, trombocytopenia, zmiany nastroju, koszmary senne, psychoza, omamy, zawroty i bóle głowy, suchość oczu, zaburzenie widzenia, obniżenie ciśnienia krwi związane ze zmianą pozycji ciała na stojącą, któremu może towarzyszyć omdlenie, u wrażliwych pacjentów może wystąpić chromanie przestankowe, objaw Raynauda, skurcz oskrzeli u pacjentów z astmą oskrzelową lub u pacjentów z astmą oskrzelową w przeszłości, suchość w jamie ustnej, przypadki działania toksycznego na wątrobę w tym cholestazy wątrobowej, wypadanie włosów, łuszczycowe reakcje skórne, nasilenie łuszczycy, wysypka, impotencja.

Bardzo rzadko: obserwowane było zwiększone miano przeciwciał przeciwjądrowych ale znaczenie kliniczne nie jest jasne.

Nie znana: reakcje nadwrażliwości: obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość