Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Acesan tabletki 50 mg

Znajdź informacje na temat leku

Acesan tabletki 50 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Dławica piersiowa › Profilaktyka przeciwudarowa › Profilaktyka przeciwzawałowa › Przeciwzakrzepowy

0.0
Acesan tabletki 50 mg
Postać leku: tabletki    
Substancja czynna: Acidum acetylsalicylicum    
Lek dostępny bez recepty

Lek w postaci tabletek, zawiera substancję czynną kwas acetylosalicylowy, należący do należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych NLPZ, który działa między innymi hamując zdolność płytek krwi do agregacji i tworzenia zakrzepów. Stosowany w profilaktyce przeciwzawałowej, przeciwudarowej, w dławicy piersiowej, oraz w zapobieganiu powikłaniom zatorowo-zakrzepowym po świeżym zawale mięśnia sercowego.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Lek ten jest dostępny bez recepty, aby pacjent mógł leczyć niektóre schorzenia bez pomocy lekarza. Jednakże, żeby uzyskać dobre wyniki leczenia, należy stosować lek ostrożnie i zgodnie z informacją w ulotce. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Jeśli objawy się nasilą lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku ACESAN :

- w przypadku nadwrażliwości (uczulenia) na substancję czynną - kwas acetylosalicylowy, inne salicylany lub jakikolwiek składnik leku,
- u pacjentów ze skazą krwotoczną,
- u pacjentów z czynną chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy,
- u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby,
- u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek,
- u pacjentów z ciężką niewy...

Kiedy nie stosować leku ACESAN :

- w przypadku nadwrażliwości (uczulenia) na substancję czynną - kwas acetylosalicylowy, inne salicylany lub jakikolwiek składnik leku,
- u pacjentów ze skazą krwotoczną,
- u pacjentów z czynną chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy,
- u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby,
- u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek,
- u pacjentów z ciężką niewydolnością serca,
- u pacjentów z napadami astmy oskrzelowej w wywiadzie, wywołanymi podaniem salicylanów lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
- jednocześnie z metotreksatem w dawkach 15 mg na tydzień lub większych,
- w ostatnim trymestrze ciąży,
- u dzieci w wieku do 12 lat w przebiegu infekcji wirusowych ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a - rzadkiej, ale ciężkiej choroby powodującej uszkodzenie wątroby i mózgu.


Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek ACESAN

Kwas acetylosalicylowy należy stosować ostrożnie:
- w pierwszym i drugim trymestrze ciąży,
- w okresie karmienia piersią,
- w przypadku nadwrażliwości na niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne lub inne substancje alergizujące,
- podczas jednoczesnego stosowania leków przeciwzakrzepowych,
- u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek,
- u pacjentów z zaburzoną czynnością wątroby,
- u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy lub krwawieniami z przewodu pokarmowego w wywiadzie,
- u pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej,
- przed planowanym zabiegiem chirurgicznym ze względu na możliwość spowodowania krwawienia.

Kwasu acetylosalicylowego w dawce dobowej 30 mg, 50 mg i 75 mg nie należy stosować jako środka przeciwbólowego i przeciwgorączkowego.

Kwas acetylosalicylowy może powodować skurcz oskrzeli i wywoływać napady astmy lub inne reakcje nadwrażliwości. Na reakcje takie szczególnie narażeni są pacjenci z astmą oskrzelową, przewlekłymi chorobami układu oddechowego, katarem siennym z polipami błony śluzowej nosa oraz wykazujący reakcje alergiczne (np. reakcje skórne, świąd, pokrzywka) na inne substancje.

Pacjenci przed zabiegami chirurgicznymi (włącznie z niewielkimi zabiegami, np. ekstrakcja zęba) powinni poinformować lekarza o przyjmowaniu leku ACESAN.

Kwas acetylosalicylowy, nawet w małych dawkach, zmniejsza wydalanie kwasu moczowego z organizmu. U pacjentów ze skłonnością do zmniejszonego wydalania kwasy moczowego lek może powodować napady dny moczanowej.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Bardzo częste: Występują u więcej niż 1 na 10 pacjentów
Częste: Występują u 1 do 10 na każdych 100 pacjentów
Niezbyt częste: Występują u 1 do 10 na każdych 1 000 pacjentów
Rzadkie: Występują u 1 do 10 na każdych 10 000 pacjentów
Bardzo rzadkie: Występują u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów




Dolegliwości dotyczące przewodu pokarmowego, takie jak: bóle brzucha, zgaga, nudności, wymioty, kr...

Bardzo częste: Występują u więcej niż 1 na 10 pacjentów
Częste: Występują u 1 do 10 na każdych 100 pacjentów
Niezbyt częste: Występują u 1 do 10 na każdych 1 000 pacjentów
Rzadkie: Występują u 1 do 10 na każdych 10 000 pacjentów
Bardzo rzadkie: Występują u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów




Dolegliwości dotyczące przewodu pokarmowego, takie jak: bóle brzucha, zgaga, nudności, wymioty, krwawienia jawne (fusowate wymioty, smoliste stolce) lub utajnione krwawienia z przewodu pokarmowego, które mogą prowadzić do niedokrwistości z niedoboru żelaza. Choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy z krwawieniem i perforacją. Ryzyko wystąpienia krwawień z przewodu pokarmowego zależy od wielkości dawki i czasu trwania leczenia. W rzadkich przypadkach opisano zaburzenia czynności wątroby (zwiększenie aktywności aminotransferaz).
Reakcje nadwrażliwości, np. w postaci pokrzywki, odczynów skórnych, reakcji anafilaktycznych, napadów astmy, obrzęku naczynioruchowego.
Zawroty głowy i szumy uszne, zwłaszcza u dzieci i osób w podeszłym wieku, są zazwyczaj objawami przedawkowania.
Ze względu na wpływ kwasu acetylosalicylowego na agregacje płytek krwi w czasie stosowania leku ACESAN zwiększa się ryzyko wystąpienia krwawień i wydłużenia czasu krwawienia oraz czasu protrombinowego; może także wystąpić zmniejszenie liczby płytek krwi.
Rzadko po długotrwałym stosowaniu dużych dawek kwasu acetylosalicylowego notowano martwicę brodawek nerkowych i śródmiąższowe zapalenie nerek.

- Jeżeli wystąpią fusowate wymioty lub czarne, smoliste stolce, należy odstawić lek i zgłosić się do lekarza.

- Objawem ciężkiej reakcji nadwrażliwości może być obrzęk twarzy i powiek, obrzęk języka i krtani ze zwężeniem dróg oddechowych, trudności z oddychaniem, duszność aż do napadów astmy, przyspieszenie czynności serca, nagłe zmniejszenie ciśnienia tętniczego aż do zagrażającego życiu wstrząsu. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów należy natychmiast zapewnić fachową opiekę medyczną. Powyższe reakcje mogą wystąpić nawet po pierwszym podaniu leku.

- Długotrwałe przyjmowanie leków zawierających kwas acetylosalicylowy może być przyczyną bólu głowy, który zwiększa się podczas przyjmowania kolejnych dawek.

- Długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych, szczególnie zawierających kilka substancji czynnych może prowadzić do ciężkiego zaburzenia czynności nerek i niewydolności nerek.

- Ze względu na przynależność substancji czynnej do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych zgłaszano występowanie obrzęków, nadciśnienia i niewydolności serca jako działań niepożądanych.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość