Strona głównaChorobyPOChP: dyskretny zabójca

POChP: dyskretny zabójca

14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) – ciężkiej, zapalnej choroby układu oddechowego, która prowadzi do nieodwracalnych zmian w płucach. POChP często współistnieje z innymi chorobami takimi jak choroby serca, osteoporoza czy depresja, co może mieć istotny wpływ na rokowanie.
POChP: dyskretny zabójca Światowy Dzień POChP organizowany jest od 2002 r. przez Światową Inicjatywę Zwalczania POChP (ang. Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease – GOLD) we współpracy ze środowiskami medycznymi i organizacjami zrzeszającymi chorych. Co roku, w ponad 50 krajach świata, odbywają się konferencje i spotkania, kierowane zarówno do specjalistów jak i do ogółu społeczeństwa, których celem jest popularyzacja wiedzy o POChP, obniżenie liczby zachorowań i zgonów z powodu tej choroby oraz poprawa jakości życia chorych.

W tym roku obchodzony jest pod hasłem: „Nie jest jeszcze za późno”. Przesłanie to podkreśla znaczący wpływ profilaktyki i wczesnego rozpoznania choroby na dalszy stan zdrowia pacjenta. Dla tych, którzy mają objawy POChP (przewlekły kaszel, odkrztuszanie, duszność nasilającą się podczas wysiłku i infekcji, krótki oddech), ale nie zdiagnozowano u nich jeszcze choroby, oznacza to tyle, że nie jest za późno, aby zapytać lekarza o spirometrię – proste, bezbolesne badanie czynności płuc. Dla osób z potwierdzoną przewlekłą obturacyjną chorobą płuc przesłanie tegorocznego Światowego Dnia POChP oznacza, że nie jest jeszcze za późno, aby żyć aktywnie. Natomiast dla lekarzy – że nie jest jeszcze za późno na pomoc chorym, aby pełniej oddychali.

POChP jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych układu oddechowego. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że już w 2004 roku chorowało na nią ponad 64 mln osób. Światowa Inicjatywa Zwalczania (GOLD) podaje, że na POChP choruje co dziesiąta osoba powyżej 40. roku życia, a prawie 3 mln osób rocznie umiera z jej powodu. Według prognoz WHO w 2030 roku POChP będzie już trzecią przyczyną zgonów. W Polsce liczbę chorych szacuje się na ponad 2 mln, z czego połowa to osoby, które nie mają świadomości, że są chore.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy