Strona głównaZdrowieŻywność zdrowa dla zębów

Żywność zdrowa dla zębów

Cukier z brzozy, lukrecja, olej kokosowy… Sprawdź, co jeszcze może być zdrowe dla zębów. Poznaj stomatologiczne super-foody i nadzieje naukowców. Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi codziennego szczotkowania zębów.
Żywność zdrowa dla zębów [© Heike Rau - Fotolia.com] Zdrowie z brzozy

, czyli niskokaloryczny cukier z kory brzozowej, został rozpowszechniony przez Skandynawów, a amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) uznał, że substancja ta w przeciwieństwie do tradycyjnej sacharozy nie wywołuje próchnicy. Ksylitol działa prozdrowotnie na cały organizm, sprzyja także zdrowiu jamy ustnej.

– Zapobiega rozwojowi bakterii prochnicotwórczych, a nawet posiada delikatne działanie bakteriobójcze – mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak z kliniki Unident Union Denal Spa z Wrocławia. – Jest zasadotwórczy i nie ulega procesowi fermentacji, czyli nie osadza się na zębach w postaci płytki, która jest pożywką dla bakterii, produkujących kwasy i niszczących szkliwo. Ograniczenie powstawania płytki ma dobroczynny wpływ na przyzębie, ponieważ w zasadowym środowisku nie ma skłonności do tworzenia się kamienia poddziąsłowego, wywołującego stany zapalne. Ksylitolu można używać zamiast cukru. Okazuje się, że jest dodawany nawet do past. Czy można go po prostu wcierać w szkliwo? – Odradzałabym taki peeling, zawsze możemy mechanicznie podrażnić dziąsła. Warto rozpuścić ksylitol w wodzie i płukać nim jamę ustną. Polecam także gumy z ksylitolem. Wystarczy kilka minut żucia, by odkwasić jamę ustną oraz zwiększyć ochronne właściwości śliny – radzi ekspert.

Czarne cukierki z lukrecją

Sprzymierzeńcem zdrowego uśmiechu okazać się może . Bylina ta należy do jednych z najstarszych roślin stosowanych w medycynie naturalnej, m.in. przez Chińczyków. Jej działanie jest bardzo szerokie (np. wykrztuśne, moczopędne), a wśród wielu właściwości wymienia się zdolność do zabijania „złych” bakterii występujących w jamie ustnej. Naukowcom udało się niedawno zidentyfikować dwie substancje, zawarte w korzeniu lukrecji, które mają działanie bakteriobójcze. Wyniki badań opublikowano w Journal of Natural Products, podając, że związki występujące w suszonych korzeniach lukrecji mogą pomagać w zapobieganiu i leczeniu próchnicy oraz chorób dziąseł.

– Należy jednak pamiętać, że popularne zwłaszcza w krajach skandynawskich ciemne cukierki o smaku lukrecji, mogą być w rzeczywistości wykonane z anyżu, który trudno odróżnić od lukrecji – zaznacza stomatolog. Słynne „kopalniaki” także mają z reguły w składzie olejek anyżowy. Takie cukierki – zwłaszcza gdy są słodzone – na pewno nie wpływają korzystnie na stan jamy ustnej.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy