Strona głównaZdrowieŻurawina wspomaga układ sercowo-naczyniowy

Żurawina wspomaga układ sercowo-naczyniowy

Codzienne spożywanie żurawiny przez miesiąc poprawiło funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego u mężczyzn.
Żurawina wspomaga układ sercowo-naczyniowy [fot. Alexey Hulsov from Pixabay]
Mężczyźni codziennie przez miesiąc serwowali sobie sproszkowaną żurawinę (odpowiednik 100 g świeżej żurawiny) lub placebo. Panowie jedzący cechowali się znaczną poprawą rozszerzania naczyń zależnego od przepływu (flow-mediated dilation, FMD), co wskazuje na usprawnienie funkcji serca i naczyń krwionośnych. FMD jest uważane za biomarker ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i wskazuje, na ile naczynia krwionośne rozszerzają się, gdy zwiększa się przepływ krwi.

- Wzrost polifenoli i metabolitów we krwi i związana z tym poprawa w rozszerzeniu naczyń zależnego od przepływu po zjedzeniu żurawiny wskazuje na ważną rolę, jaką owoc ten może odgrywać w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym. Skoro taką poprawę zdrowia układu sercowo-naczyniowego zaobserwowano przy ilości żurawiny, którą można rozsądnie dostarczać sobie codziennie, staje się ona ważnym elementem zapobiegania - mówi Dr. Ana Rodriguez-Mateos King's College London.

Niska ilość owoców i warzyw w diecie jest jednym z głównych modyfikowalnych czynników ryzyka związanych z nasilonym rozwojem chorób układu krążenia na całym świecie. Coraz więcej badań pokazuje, że z owoców jagodowych mają korzystny wpływ na serce. Żurawina jest bogata w unikalne proantocyjanidyny, które mają inne właściwości niż polifenole występujące w pozostałych owocach.

Testy pokazały znaczną poprawę przepływu krwi już dwie godziny po zjedzeniu żurawiny i po miesiącu codziennego serwowania sobie wspomnianego preparatu - daje więc korzyści zarówno natychmiast, jak i w dłuższej perspektywie. Jak oceniają eksperci, owoc może odgrywać istotną rolę w dbałości o zdrowie układu krążenia i dobrego funkcji naczyń krwionośnych.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy