Strona głównaZdrowieŻurawina chroni przed demencją

Żurawina chroni przed demencją

Dołączenie żurawiny do diety może poprawić pamięć i funkcje mózgu oraz obniżyć „zły" cholesterol - mówią uczeni z Uniwersytetu Wschodniej Anglii.
Żurawina chroni przed demencją [fot. Eduardo Salgado from Pixabay] Jak się okazuje, żurawina ma działanie neuroprotekcyjne. Uwzględnienie tego owocu w diecie może pomóc osłabić ryzyko demencji.
Zbadano korzyści płynące z przyjmowania ekwiwalentu filiżanki dziennie wśród osób w wieku 50 - 80 lat.

- Szacuje się, że do 2050 roku demencja będzie dotyczyła około 152 milionów ludzi. Nie ma na to lekarstwa, dlatego ważne jest, abyśmy szukali modyfikowalnych czynników stylu życia, takich jak dieta, które mogłyby pomóc zmniejszyć ryzyko i obciążenie chorobą - mówi dr David Vauzour.

- Wcześniejsze dowiedziono, że większa ilość flawonoidów w diecie wiąże się z wolniejszym tempem osłabiania funkcji poznawczych i . Ustalono, że żywność bogata w antocyjany i proantocyjanidyny, które odpowiadają za czerwony, niebieski lub fioletowy kolor owoców, poprawiają zdolności poznawcze - zauważa dr Vauzour.

- Żurawina jest bogata w te mikroelementy i ceni się ją za właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Chcieliśmy dowiedzieć się więcej o tym, na ile owoc ten może pomóc w powstrzymaniu neurodegeneracji związanej z wiekiem - wyjaśnia dr Vauzour.

Przez 12 tygodni sprawdzono wpływ jedzenia żurawiny na funkcjonowanie mózgu i poziom cholesterolu. Połowa kilkudziesięciu uczestników codziennie jadła liofilizowaną żurawinę w proszku w ilości odpowiadającej 100 g świeżej żurawiny. Druga połowa otrzymywała placebo.

Jak się okazało, jedzenie żurawiny istotnie poprawiło pamięć uczestników o codziennych wydarzeniach (wzrokową pamięć epizodyczną), funkcjonowanie neuronów i transport krwi do mózgu.

- Odkryliśmy, że uczestnicy, którzy jedli żurawinę w proszku, wykazywali się znacznie lepszą wydajnością epizodycznej i lepszym zaopatrywaniem w niezbędne składniki odżywcze, takie jak tlen i glukoza, ważnych części mózgu, które odpowiadają za funkcje poznawcze - w szczególności za konsolidację i odzyskiwanie pamięci - mówi dr Vauzour.

Co więcej, w grupie „żurawinowej" odnotowano również znaczny spadek poziomu , tj. „złego" cholesterolu, który przyczynia się do miażdżycy. Ponieważ więc żurawina może poprawić zdrowie naczyń, częściowo i to przyczynia się do poprawy ukrwienia mózgu i funkcji poznawczych, oceniają badacze.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy