Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu: rozmaryn na problemy jelitowe, stres i poprawę krążenia

Zioła w służbie zdrowiu: rozmaryn na problemy jelitowe, stres i poprawę krążenia

Rozmaryn (Rosmarinus officinalis) jest powszechną zimozieloną rośliną uprawiana w wielu różnych częściach świata. Od wieków wykorzystuje się go do celów medycznych. Tradycyjnie stosuje się go kolkę, stres, czy problemy z oddychaniem. Sprawdź, kiedy sięgać po to popularne zioło.
Zioła w służbie zdrowiu: rozmaryn na problemy jelitowe, stres i poprawę krążenia [Rozmaryn, © nolonely - Fotolia.com] Świeże i suszone liście rozmarynu są używane jako konserwant żywności i w tradycyjnej kuchni śródziemnomorskiej do nadania potrawom aromatu. stosuje się w leczeniu: kolki, zaburzeń oddychania i krążenia lub dla pobudzania wzrostu włosów. W ramach aromaterapii jest też pomocne w walce z lękiem i poprawie .

Zastosowanie

Problemy jelitowe

Badania wykazały, że aromaterapia z olejkami eterycznymi z , cytryny i w połączeniu z masażem brzucha, mogą pomóc złagodzić zaparcia u osób starszych.

Lęk i stres

Ekstrakt z rozmarynu jest używany w aromaterapii dla , osłabienia doświadczania bólu, zmniejszania lęku i zwiększania uwagi, a także dla poprawy .

Łysienie plackowate

Rozmaryn może poprawić krążenie w skórze głowy i sprzyjać porostowi włosów. Olejki z rozmarynu, tymianku, lawendy, cedru bywają skuteczne w leczeniu plackowatego.

Choroby skóry

Testy wykazały, że ekstrakt z nagietka i rozmarynu chroni przed kontaktowym zapaleniem skóry.

Zdolności poznawcze

Sesje aromaterapeutyczne z olejkami z rozmarynu mogą zwiększyć wydajność poznawczą.

Choroby reumatyczne

Badania naukowe dowiodły, że olejek rozmarynowy może zmniejszyć ból u pacjentów cierpiących na choroby reumatyczne.

Dawkowanie

Nie ustalono, jaka dawka jest rozmarynu jest skuteczna i bezpieczna, jednakże zgodnie z dotychczasowym sposobem postępowania za nieszkodliwe uważa się codzienne doustne przyjmowanie 4-6 gramów rozmarynu. Olejek rozmarynowy z kolei powinien być stosowany jedynie zewnętrznie.

Bezpieczeństwo

Rozmaryn może wpływać na metabolizmu hormonów, np. estrogenów, zmnieszając ich poziom w organizmie. Poza tym może zwiększyć lub zmniejszyć poziom cukru we krwi, stąd zalecana jest szczególna ostrożność w jego stosowaniu u osób z cukrzycą lub hipoglikemią. Co więcej, zioło miewa efekt zwiększający ryzyko krwawienia, więc konieczna jest też ostrożność w przypadku pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia. Roślina może również hamować działanie enzymu, który ma wpływ na regulację poziomu ciśnienia krwi.

Zioło może zaburzać sposób, w jaki organizm przetwarza niektóre leki skutkując ich wyższym lub niższym poziomem w ciele. Zaleca się też ostrożne stosowanie rozmarynu w przypadku niedoborów żelaza (może dodatkowo obniżać poziom tego pierwiastka).

Olejek rozmarynowy może mieć działanie toksyczne, jeśli jest przyjmowany doustnie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć