Strona głównaZdrowieWysokoprzetworzone jedzenie sprzyja rozwojowi raka

Wysokoprzetworzone jedzenie sprzyja rozwojowi raka

Wyższa ilość wysokoprzetworzonej żywności w diecie wiązać się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka i śmierci z jego powodu.
Wysokoprzetworzone jedzenie sprzyja rozwojowi raka [fot. PixxlTeufel from Pixabay]
Żywność ultra przetworzona to produkty spożywcze, które zostały bardzo istotnie przetworzone podczas ich produkcji, takie jak napoje gazowane, pakowane pieczywo produkowane masowo, wiele dań gotowych i większość płatków śniadaniowych.

Ultra przetworzona żywność jest zwykle relatywnie tania, wygodna i powszechnie sprzedawana, nierzadko jako zdrowa opcja. Produkty te jednak są bogate w sól, tłuszcz, i zawierają sztuczne dodatki. Powiązano z szeregiem złych skutków zdrowotnych, w tym otyłością, cukrzycą typu 2 i chorobami układu krążenia.

Przez dziesięć lat monitorowano zdrowie tysięcy ludzi, analizując ogólne ryzyko zachorowania na jakikolwiek nowotwór. Przyjrzano się także ryzyku śmierci ludzi na raka. Badanie wykazało, że większa ilość ultra przetworzonej żywności w diecie wiązała się z wyższym prawdopodobieństwem zachorowania na , a szczególnie na i mózgu. Oznaczała też zwiększone ryzykiem zgonu z powodu raka, szczególnie z powodu raka jajnika i piersi.

Na każde 10 procent wzrostu udziału w diecie danej osoby zachorowalność na raka ogółem zwiększała się o 2 procent, a konkretnie na raka jajnika - o 19 procent.

Każde 10-procentowe zwiększenie spożycia ultra przetworzonej żywności oznaczało wzrost śmiertelności z powodu raka ogółem o 6 procent, w przypadku raka piersi zwiększenie wynosiło 16 proc., a w przypadku raka jajnika - 30 proc.

Ten związek pozostał w mocy po uwzględnieniu szeregu czynników społeczno-ekonomicznych, behawioralnych i dietetycznych, takich jak palenie papierosów, aktywność fizyczna i wskaźnik masy ciała ().

To badanie przydaje kolejnych dowodów na to, że żywność ultra przetworzona może negatywnie wpływać na nasze zdrowie, w tym na ryzyko zachorowania na nowotwór. Biorąc pod uwagę jej popularność wśród dorosłych i dzieci w Wielkiej Brytanii, ma istotny wpływ na przyszłe wyniki zdrowotne - mówi dr Eszter Vamos z Imperial College London.

- Przeciętna osoba w Wielkiej Brytanii przydaje sobie ponad połowę dziennego spożycia energii z wysoko przetworzonej żywności. To bardzo dużo i stanowi powód do niepokoju, ponieważ żywność ultra przetworzona jest produkowana ze składników pochodzenia przemysłowego i często stosowane są w niej dodatki wpływające na kolor, smak, konsystencję, teksturę lub przedłużenie okresu przydatności do spożycia - wyjaśnia dr Kiara Chang, współautorka badań.

- Potrzeba wyraźnych etykiet ostrzegawczych z przodu opakowania ultra przetworzonych produktów, aby pomóc konsumentom w dokonywaniu wyborów, a podatek od cukru powinien zostać rozszerzony na wysoko przetworzone napoje gazowane, napoje na bazie owoców i , a także inne produkty tego rodzaju - uważa dr Chnag.

- W gospodarstwach domowych o niższych dochodach szczególnie często je się tę tanią i niezdrową wysoko przetworzoną żywność. Minimalnie przetworzone i świeżo przygotowane posiłki powinny być dotowane, aby każdy miał dostęp do zdrowych, pożywnych i niedrogich opcji - dodaje dr Chang.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy