07-06-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Wystarczyły cztery tygodnie diety składającej się z wysokoprzetworzonej żywności, by wystąpiła silna reakcja zapalna w mózgach starzejących się szczurów, której towarzyszyły oznaki utraty pamięci.
Odkryto też, że dodanie do przetworzonej diety kwasu tłuszczowego omega-3 DHA zapobiegało problemom z pamięcią i niemal całkowicie zmniejszało skutki zapalne u starszych gryzoni.
U młodych dorosłych szczurów, które jadły przetworzoną dietę, nie wykryto zapalenia układu nerwowego ani problemów poznawczych. Mózgi starszych zwierząt jednak istotnie ucierpiały na takim jedzeniu.
Podawana gryzoniom dieta naśladowała gotową do spożycia żywność dla ludzi, często pakowaną z myślą o długim okresie przydatności do spożycia, taką jak chipsy ziemniaczane i inne przekąski, a także mrożone przystawki, takie jak dania z makaronu i , jak również wędliny zawierające konserwanty.
Diety wysokoprzetworzone są powiązane z otyłością i cukrzycą typu 2, co sugeruje, że dobrze byłoby, aby osoby starsze ograniczyły takie jedzenie i dodawały do swojego jadłospisu produkty bogate w DHA, takie jak łosoś, uważają badacze.
- Fakt, że tak szybko widzimy niekorzystne efekty, jest nieco niepokojący - mówi Ruth Barrientos z Uniwersytetu Stanowego Ohio. - Odkrycia wskazują, że stosowanie przetworzonej diety może powodować znaczne i nagłe deficyty pamięci, a w przypadku starzejącego się społeczeństwa szybki spadek pamięci wiąże się z większym prawdopodobieństwem rozwinięcia się w choroby neurodegeneracyjnej, takiej jak choroba Alzheimera. Mając tego świadomość, możemy ograniczyć przetworzoną żywność w naszej diecie i zwiększyć ilość artykułów bogatych w kwas tłuszczowy omega-3 DHA, aby zapobiec rozwojowi chorób lub spowolnić ich postęp - dodaje.
DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy, to występujący wraz z kwasem eikozapentaenowym (EPA) w rybach i innych owocach morza. Jedną z wielu funkcji DHA w mózgu jest odpieranie reakcji zapalnej.
Testy pokazały, że aktywacja genów powiązanych z silnym białkiem prozapalnym i innymi markerami stanu zapalnego była znacząco podwyższona w hipokampie i ciele migdałowatym starszych szczurów, które otrzymywały samą przetworzoną dietę w porównaniu z młodymi gryzoniami na jakiejkolwiek diecie i starszymi szczurami, które otrzymywały suplement DHA przy przetworzonej żywności.
Starsze szczury na diecie przetworzonej wykazywały też behawioralne oznaki utraty pamięci, które nie były widoczne u młodych szczurów. W ciągu kilku dni zapomniały, że spędziły czas w nieznanym miejscu, co jest oznaką problemów z kontekstową w hipokampie, i nie wykazywały zachowań obronnych w postaci strachu przed sygnałem zagrożenia, co sugerowałoby występowanie nieprawidłowości w ciele migdałowatym.
- U ludzi ciało migdałowate bierze udział w wspomnieniach związanych ze zdarzeniami emocjonalnymi - wywołującymi strach i niepokój. Jeśli ten obszar mózgu jest dysfunkcyjny, sygnały przewidujące niebezpieczeństwo mogą zostać przeoczone, co może prowadzić do złych decyzji - wyjaśnia prof. Barrientos.
Wyniki pokazały również, że suplementacja DHA przy diecie opartej na spożywanej przez starsze szczury skutecznie zapobiegała nasilonej odpowiedzi zapalnej w mózgu, a także behawioralnym oznakom utraty pamięci.
Obie grupy wiekowe gryzoni znacznie przybrały na wadze na diecie przetworzonej, przy czym zwierzęta starsze przytyły znacznie więcej niż te młode. Suplementacja DHA nie miała wpływu zapobiegawczego na przyrost masy.
Na podstawie: