Strona głównaZdrowieWszechstronny eliksir czyli olejek lawendowy

Wszechstronny eliksir czyli olejek lawendowy

Dla wielu z nas jest synonimem Prowansji - krainy w południowo-wschodniej części Francji nad Morzem Śródziemnym. Lawendowe, fioletowe pola rozciągające się pośród wzgórz i miasteczek to nie tylko wrażenie estetyczne, ale przede wszystkim aromatyczne. Lawendę kochamy przede wszystkim za jej zapach. Znali ją już Rzymianie, którzy używali lawendy do prania i kąpieli. Zapewne z tego powodu słowo "lawenda" ma swoją etymologię w łacińskim "lavare", co oznacza "myć" lub "prać". Poznajmy jej wszechstronne właściwości.
Wszechstronny eliksir czyli olejek lawendowy [fot. Lawenda. Dr Beta] kochamy za jej wspaniały zapach, a także lecznicze właściwości. Lawendowy motyw wzorniczy pojawia się na wielu przedmiotach ozdabianych techniką decoupage. Znajdują się wśród nich deseczki kuchenne, półki na klucze, wieszaki, kubki, talerze a nawet drewniana biżuteria. Olejek lawendowy dodawany jest do mydeł, wód toaletowych, żelów do kąpieli i oliwek pielęgnacyjnych do ciała. Z niektórych krajów basenu Morza Śródziemnego możemy przywieźć na pamiątkę uroczy lawendowy woreczek do zawieszenia w szafie na ubrania. Będą wtedy pięknie pachnieć i nie dostaną się do nich mole, bo lawenda odstrasza owady.

Olejek lawendowy ma właściwości uspokajające, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jest jednym z najcenniejszych w . A jego piękny kwiatowy zapach wykorzystuje przemysł perfumeryjny.

Łagodzi zmęczenie, napięcia nerwowe, bezsenność spowodowaną zdenerwowaniem, bóle reumatyczne, , bóle menstruacyjne i mięśniowe. Pomaga między innymi w nadciśnieniu, otyłości, cellulite, żylakach, stanach zapalnych zatok i gardła, problemach menopauzy, stanach zapalnych skóry, a także zaburzeniach gastrycznych.

Olejek lawendowy o pięknej kwiatowej woni uspokoi nasze nerwy, odpręży ciało, pokona szereg dolegliwości sprawiając, że dzięki prostym domowym kuracjom poczujemy się jak w pachnącej lawendą Prowansji.

Receptury z wykorzystaniem olejku lawendowego linii Dr Beta:

Bezsenność
  • Olejek lawendowy 4 krople
  • Olejek majerankowy 3 krople
  • Olejek mandarynkowy 3 krople
Stosować do kominka aromaterapeutycznego wieczorem przed snem lub do wieczornej kąpieli. Kąpiel powinna trwać piętnaście do trzydziestu minut, następnie ciało należy wytrzeć ręcznikiem, ale nie spłukiwać. Pamiętajmy jednak, żeby nie łączyć kąpieli aromaterapeutycznej z myciem.
Napięcie nerwowe, irytacja
  • Olejek lawendowy 5 kropli
  • Olejek bergamotowy 3 krople
  • Olejek pomarańczowy 3 krople
Stosować w kominku raz dziennie lub do wieczornej kąpieli.
Oparzenia skóry
  • Olejek lawendowy 8 kropli
  • Olejek geraniowy 2 krople
Przygotować oliwkę i nacierać delikatnie zmienione oparzeniami miejsca dwa-trzy razy dziennie. Olejki dodajemy do pięćdziesięciu mililitrów oleju bazowego z nasion winogron lub ze słodkich migdałów.
Wzmacnianie organizmu
  • Olejek lawendowy 3 krople
  • Olejek drzewa herbacianego 2 krople
Stosować do inhalacji raz dziennie przez pięć dni w tygodniu (dwa dni przerwy) przez miesiąc. Klasyczną formą inhalacji jest dodanie olejków do głębokiego talerza z wrzątkiem, nachylenie się nad nim i wdychanie oparów. Dodatkowo należy nakryć głowę ręcznikiem. Można też rozpylić olejki w kominku aromaterapeutycznym.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy