Strona głównaZdrowieWitamina E pomaga zmniejszyć ryzyko raka?

Witamina E pomaga zmniejszyć ryzyko raka?

Dwie formy witaminy E - gamma i delta-tokoferole - znajdujące się m. in. w oleju sojowym, rzepakowym i kukurydzianym, a także w orzechach, mogą zapobiec rakowi okrężnicy, płuc, piersi i prostaty.
Witamina E pomaga zmniejszyć ryzyko raka? [fot. Pezibear from Pixabay]
Istnieją badania sugerujące, że w istocie zwiększa ryzyko raka i zmniejsza gęstość kości. Badacze twierdzą, że witamina E w postaci gamma-tokoferoli, najobficiej występującej formy witaminy E w diecie Amerykanów, oraz delta-tokoferole, również występujące w olejach roślinnych, są korzystne w zapobieganiu nowotworom, zaś postać witaminy E: alfa - tokoferol, najczęściej stosowany w suplementach witaminy E, nie daje takich korzyści.

Naukowcy z Rutgers prowadzący badania na zwierzętach pod kątem raka okrężnicy, , i odkryli, że formy witaminy E w olejach roślinnych, gamma i delta-tokoferolach, zapobiegają tworzeniu się wspomnianych nowotworów.
Kiedy zwierzęta poddano działaniu substancji rakotwórczych, grupa karmiona tymi tokoferolami, miała mniej guzów. Gdy myszom wstrzyknięto komórki rakowe, tokoferole również spowolniły rozwój guzów - wyjaśnia Chung S. Yang, z Center for Cancer Prevention Research..
Forma delta-tokoferolu witaminy E była skuteczniejsza niż inne formy witaminy E w hamowaniu rozwoju u szczurów. Jednocześnie odkryto, że najczęściej stosowana postać suplementów witaminy E, czyli alfa-tokoferol, nie zapobiegała rakowi prostaty, ale jej zażywanie znacznie zwiększało ryzyko tej choroby u zdrowych mężczyzn.

Według autorów ważne jest, aby rozróżniać odmienne formy witaminy E i prowadzić więcej badań nad jej działaniami zapobiegawczymi i biologicznymi.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Cancer Prevention Research.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy