Strona głównaZdrowieWitamina D niezbędna do utrzymania zdrowych mięśni u seniorów

Witamina D niezbędna do utrzymania zdrowych mięśni u seniorów

Wraz z wiekiem tkanka mięśniowa zmniejsza się i trzeba szczególnie zadbać o to, by mięśnie ciągle stanowiły dobre rusztowanie dla całego ciała. Jak się okazuje, niezbędna do tego jest odpowiednia dawka witaminy D.
Witamina D niezbędna do utrzymania zdrowych mięśni u seniorów [© Es75 - Fotolia.com]
Utrzymanie silnych mięśni to dla osób starszych kluczowe zadanie, by mogły cieszyć się niezależnością i pełną . Zdrowie tej tkanki pozwala uchronić się przed , które są dość częste u ludzi w podeszłym wieku i prowadzą do poważnych urazów. okazuje się niezbywalna, by utrzymać siłę .

Uczeni z Trinity College Dublin przejrzeli dane ponad 4 tysięcy osób w wieku powyżej 60 lat. Jak ustalili, w przypadku ludzi z deficytami witaminy D słabość mięśni występowała dwukrotnie częściej niż niż u tych, u których dawka tej witaminy była odpowiednia. Co więcej, u tych pierwszych wydajność pracy mięśni była trzykrotnie słabsza w porównaniu z tymi drugimi.

Ponadto potwierdzono, że dla zdrowia tkanki mięśniowej potrzebna jest regularna . Ćwiczący uczestnicy odznaczali się większą siłą i wydajnością mięśniową niż pozostali.

„Nasze wyniki pokazują, że niedobór witaminy D zwiększa prawdopodobieństwo niewłaściwego funkcjonowania mięśni u osób starszych i potwierdza ochronny efekt aktywności fizycznej. Utrzymanie funkcji mięśni jest niezwykle ważne i często pomijane w promowaniu zdrowego starzenia się. Rozwiązanie tego problemu poprzez podejście, które obejmuje aktywność fizyczną, dbałość o odpowiedni poziom witaminy D oraz inne modyfikowalne elementy diety i stylu życia, wymaga dalszych badań", wyjaśnia prof. Maria O'Sullivan, wspólautorka badań.

O badaniach napisano w magazynie Clinical Interventions in Ageing.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy