Strona głównaZdrowieWitamina D chroni przed rakiem?

Witamina D chroni przed rakiem?

Wyższy poziom witaminy D w organizmie oznacza niższe ryzyko rozwoju raka. Witamina D jest syntetyzowana w organizmie pod wpływem działania promieni ultrafioletowych. Częściowo dostarcza się ją także z diety.
Witamina D chroni przed rakiem? Najwyższe odnotowane u uczestników poziomy w organizmie wiązały się się z 20 proc. niższym ryzykiem ryzyka zachorowania na raka w porównaniu do osób z niskimi dawkami tej witaminy, informują japońscy uczeni.

Witamina D jest syntetyzowana w organizmie pod wpływem działania promieni ultrafioletowych. Częściowo, dostarcza się ją także z diety. Niewłaściwe odżywianie się i zbyt krótkie przebywanie na świeżym powietrzu mogą prowadzić do niedoborów wspomnianego zwiazku.

W testach wykazano, że 1,25-dihydroksywitamina D, jedna z form tej witaminy, może mieć działanie powstrzymujące namnażanie się komórek nowotworowych, ponieważ hamuje cykl komórkowy nowotworu, tworzenie dodatkowych naczyń krwionośnych i stan zapalny. Z badań wynika zaś, że takie efekty mają szczególne znaczenie w przypadku nowotworów okrężnicy, piersi i .

W japońskich badaniach, które trwały 16 lat, wzięło udział ponad 30 tysiecy kobiet i mężczyzn po czterdziestce. Okazało się, że osoby o najwyższej ilości witaminy D w organizmie były istotnie mniej narażone na rozwój nowotworów. Taki związek pozostał w mocy po uwzględnieniu innych czynników raka, takich jak wiek, płeć, waga, poziom spożycia alkoholu, palenie papierosów, etc.

Ograniczenie prawdopodobieństwa zachorowania objęło większość nowotworów, poza rakiem płuc i rakiem prostaty.
Zgodnie z wyjaśnieniami Światowej Organizacji Zdrowia, określenie „rak" jest stosowane w odniesieniu do dużej grupy chorób cechujących się wzrostem nieprawidłowych komórek, które mogą następnie atakować sąsiednie części ciała i rozprzestrzenić się na inne narządy. Rak może rozwinąć się w niemal każdej części organizmu.

Nowotwory to druga główna przyczyna zgonów na całym świecie, odpowiedzialna za około 9 milionów śmierci rocznie (pierwszą stanowią choroby i zdarzenia sercowo-naczyniowe). Najczęstsze są nowotwory: , prostaty, , , okrężnicy, , szyjki macicy.

O badaniach można przeczytać w British Medical Journal.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy