Strona głównaZdrowieWitamina B3 chroni przed czerniakiem?

Witamina B3 chroni przed czerniakiem?

Nikotynamid, czyli witamina B3, może pomóc zapobiec czerniakowi, najgorszej postaci raka skóry. Nikotynamid jest obecnie stosowany w obniżaniu stężenia cholesterolu.
Witamina B3 chroni przed czerniakiem? [Fot. charnsitr - Fotolia.com] Nikotynamid, zwany również niacynafem, to forma . Znajduje się w wielu produktach spożywczych, w tym w: mleku, jajkach, rybach, zielonych warzywach i chudym mięsie.

Nikotynamid jest obecnie stosowany w obniżaniu stężenia cholesterolu, a także w profilaktyce i leczeniu pelagry, która jest chorobą spowodowaną właśnie brakiem niacyny. Teraz uczeni z Uniwersytetu w Sydney odkryli, że witamina może pomóc w zapobieganiu , i to szczególnie u osób, które są nim bardzo zagrożone.

Według danych Światowej Organizacji częstość występowania zarówno czerniaka, jak i innych rodzajów raka skóry wzrasta w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Obecnie co roku na nieczerniakowe zachorowuje około 2 do 3 milionów ludzi, a na czerniaka 132 tysiące.

Ponieważ warstwa ozonowa jest mniejsza, atmosfera coraz bardziej traci funkcję filtru ochronnego i więcej promieniowania UV dociera do powierzchni Ziemi. Szacuje się, że 10-procentowe obniżenie poziomu ozonu spowoduje dodatkowe 300 tysięcy przypadków nieczerniakowego raka skóry i 4500 przypadków czerniaka. Globalna częstość występowania czerniaka nadal rośnie - główne czynniki, które predysponują do rozwoju tej choroby, związane są z narażeniem na promienie słoneczne i doświadczeniem oparzenia słonecznego. Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne uszkadza DNA w komórkach skóry, a to może spowodować, że komórki skóry rozrastają się poza kontrolą, co może prowadzić do raka.

Czerniak zaczyna rozwijać się w melanocytach, komórkach skóry, które biorą udział w tworzeniu melaniny odpowiadającej za pigmentację. Melanina w naskórku chroni głębsze warstwy skóry przed szkodliwym wpływem .

Wyniki badań są dostępne w magazynie Photodermatology, Photoimmunology & Photomedicine.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X