Strona głównaZdrowieWiek początku menopauzy jest zapisany w DNA

Wiek początku menopauzy jest zapisany w DNA

Menopauza zaczyna się w różnym wieku u różnych kobiet. Dużo zależy zaś zależy od tego, co zapisane w DNA.
Wiek początku menopauzy jest zapisany w DNA [© vege - Fotolia.com] Uczeni zidentyfikowali geny, które decydują o wieku rozpoczęcia się .

Wiek menopauzy jest regulowany działaniem niektórych genów odpowiedzialnych za naprawę komórkowego DNA. Według uczonych z Wielkiej Brytanii i innych części świata uzyskana wiedza pomaga poprawić zrozumienie długości okresu reprodukcyjnego kobiet, a także sprzyjać rozwojowi metod leczenia zbyt .

W ramach badań przeanalizowano DNA około 70 tysięcy kobiet. Zidentyfikowano 44 regiony genomu związane z menopauzą. Co ciekawe, zaobserwowno, że geny biorące udział w tym procesie są odpowiedzialne za co najmniej dwa mechanizmy naprawcze. Pierwszy naprawia uszkodzenia DNA pojawiające się wraz z upływem czasu. Drugi zmniejsza szkody spowodowane przez czynniki zewnętrzne, takie jak picie i .

Aktywności genów naprawiających uszkodzenia DNA komórek, które produkują komórki jajowe, mają główny wpływ na wiek początku menopauzy. Klimaketrium pojawia się później, jeśli wspomniane geny nie mają zbyt dużo „pracy". Jeżeli natomiast muszą naprawiać kolejne uszkodzenia, menopauza szybciej się rozpoczyna. W dużej mierze zatem wiek menopauzalny jest zależny od samych kobiet. Przykładowo, ustalono, że panie palące papierosy, doświadczają przekwitania o dwa lata wcześniej niż kobiety niepalące.

Z drugiej strony, wcześniejsza menopauza może mieć ochronny charakter. Ustalono, że jej wcześniejsze nastąpienie chroni przed , a późne klimakterium zwiększa ryzyko nowotworu.

Wyniki badań są dostępne w czasopiśmie Nature Genetics.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy