Strona głównaZdrowieWieczorne jedzenie zwiększa uczucie głodu i zmniejsza spalanie kalorii

Wieczorne jedzenie zwiększa uczucie głodu i zmniejsza spalanie kalorii

Otyłość przyczynia się do rozwoju chorób przewlekłych, w tym cukrzycy, raka i innych schorzeń. Sprawdzono, jak jedzenie o późnej porze wpływa na trzy główne aspekty regulujące wagę ciała, a tym samym ryzyko otyłości: regulację ilości przyjmowanych kalorii, liczbę spalanych kalorii i zmiany w tkance tłuszczowej. Okazało się, że wieczorne posiłki istotnie wpływają na wydatek energetyczny, apetyt i szlaki molekularne w tkance tłuszczowej.
Wieczorne jedzenie zwiększa uczucie głodu i zmniejsza spalanie kalorii [fot. PublicDomainPictures from Pixabay]
- Chcieliśmy przeanalizować mechanizmy, które mogą wyjaśniać, dlaczego jedzenie w nocy zwiększa ryzyko otyłości. Wcześniej już ustaliliśmy, że posiłki o późnych godzinach wiążą się z nasilonym ryzykiem , wzrostem tkanki tłuszczowej i problemami ze . Teraz chcieliśmy dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje - mówi dr Frank A. J. L. Scheer z Brigham and Women's Hospital.

- Oceniliśmy, czy czas, w którym jemy, ma szczególne znaczenie. Odkryliśmy, że jedzenie cztery godziny później niż zwykle ma istotny wpływ na poziom odczuwanego , sposób, w jaki spalamy kalorie po jedzeniu i sposób, w jaki gromadzimy tłuszcz - mówi dr Nina Vujovic, współautorka badań.

Kilkunastu uczestników testów podzielono na dwie grupy, jedna jadła zgodnie ze ściśle ustalonym harmonogramem wczesnych posiłków, a druga otrzymywała dokładnie takie same posiłki, z których każdy został zaplanowany na około cztery godziny później w ciągu dnia.

Okazało się, że późne ogromny wpływ na głód i hormony regulujące apetyt: leptynę i . W szczególności poziom leptyny, hormonu, który sygnalizuje uczucie sytości, był niższy w okresie 24 godzin przy późnym jedzeniu w porównaniu do wczesnych posiłków. Kiedy ludzie jedli później, spalali też kalorie w wolniejszym tempie. Co więcej, odnotowano u nich ekspresję genów tkanki tłuszczowej w takich kierunkach, które sprzyjają jej przyrostowi, a nie utracie.

Takie niekorzystne efekty z późnego jedzenia utrzymywały się także po uwzględnieniu poziomu aktywności fizycznej, jakości i długości , czy ekspozycji na światło.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy