Strona głównaZdrowieWięcej przeciwutleniaczy we krwi to niższe ryzyko demencji

Więcej przeciwutleniaczy we krwi to niższe ryzyko demencji

Osoby z wyższym poziomem przeciwutleniaczy we krwi mogą być mniej narażone na rozwój demencji.
Więcej przeciwutleniaczy we krwi to niższe ryzyko demencji [fot. marijana1 from Pixabay]
U ludzi w dojrzałym wieku o najwyższym poziomie przeciwutleniaczy takich, jak i zeaksantyna oraz beta-kryptoksantyna we krwi, rzadziej rozwijała demencja niż u osób z niższym poziomem tych antyoksydantów. Luteina i zeaksantyna znajdują się w zielonych warzywach liściastych, takich jak jarmuż, szpinak, brokuły i groszek. Beta-kryptoksantynę zaś można znaleźć np. w owocach takich jak , papaja, mandarynki i persymony.

- Wydłużenie dobrego działania funkcji poznawczych ludzi jest ważnym wyzwaniem dla zdrowia publicznego. mogą pomóc chronić mózg przed , który z kolei może sprzyjać uszkodzeniom komórek. Konieczne są dalsze badania, aby sprawdzić, czy zwiększenie ilości przeciwutleniaczy zwiększy ochronę mózgu przed demencją - mówi May A. Beydoun z National Institute on Aging in Baltimore.

W badaniu uczestniczyło ponad 7 tysięcy osób, które na początku badania liczyły sobie co najmniej 45 lat. Wszyscy przeszli badanie fizykalne i badania krwi pod kątem poziomu przeciwutleniaczy, a także przeprowadzono z nimi wywiady. Następnie monitorowano ich zdrowie przez średnio 16 lat, sprawdzić, u kogo rozwinęła się .

Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy ze względu na poziom przeciwutleniaczy we krwi. Okazało się, że osoby z najwyższymi ilościami luteiny i zeaksantyny miały niższe ryzyko demencji niż pozostali. Każde zwiększenie powyżej standardowego poziomu luteiny i zeaksantyny o około 15,4 mikromoli/litr wiązało się z 7-procentowym spadkiem ryzyka demencji. W przypadku beta-kryptoksantyny każdy wzrost standardowej dawki o około 8,6 mikromoli/litr, oznaczał 14-procentowe zmniejszenie prawdopodobieństwa otępienia.
Trzeba jednak pamiętać, że wpływ tych przeciwutleniaczy na ryzyko demencji został nieco osłabiony, gdy uwzględniono inne czynniki, takie jak wykształcenie, poziom dochodów i aktywności fizycznej, zatem także one mogą pomóc wyjaśnić relację między poziomem przeciwutleniaczy i demencją - wskazuje Beydoun.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy