Strona głównaZdrowieWenerolog. Wizyta wstydliwa, ale konieczna

Wenerolog. Wizyta wstydliwa, ale konieczna

Choroby przenoszone drogą płciową, nazywane dawniej wenerycznymi, od zawsze były problemem powszechnym, ale wstydliwym. Istotne jest, iż zlekceważenie pierwszych objawów, próby leczenia na własną rękę lub bez odpowiedniej diagnostyki mogą mieć przykre, ale i bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia.
Wenerolog. Wizyta wstydliwa, ale konieczna [Fot. Robert Kneschke - Fotolia.com] O badaniach szczególnie powinny pamiętać kobiety. W ich przypadku najczęściej nie widać oznak zakażenia. Pacjentki mogą długotrwale zmagać się z tzw. upławami, a wielokrotne leczenie nie przynosi efektu. U mężczyzn natomiast objawy są bardziej dokuczliwe, między innymi w postaci pieczenia przy oddawaniu moczu oraz widocznej wydzieliny z cewki moczowej. Konsekwencje zbagatelizowania objawów mogą być groźne –zapalenie gruczołu krokowego, zapalenie stawów, zapalenie jąder i najądrzy oraz problemy z płodnością.

– Niestety wenerologia to dość wstydliwa dziedzina medycyny. Ludzie nie mają w zwyczaju badania się pod tym kątem, a jeżeli już, to tak naprawdę nie wiedzą, gdzie szukać pomocy – wyjaśnia Marta Koper, specjalista wenerologii.

Istotne jest, aby pamiętać, że przypadkowe stosunki lub częsta zmiana partnerów może w przyszłości oznaczać przykre konsekwencje – zarówno u kobiet (z trudnościami z zajściem w ciążę włącznie), jak i wśród mężczyzn. Obecnie, przestaje to być już tematem tabu, dlatego należy głośno mówić o tych problemach.

Kiedy zatem powinno zgłosić się do wenerologa? Oczywiście przy wystąpieniu jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony układu moczowo-płciowego. Jednak ze względu na tzw. ciche infekcje (bezobjawowe lub skąpoobjawowe), sprawdzać się powinny również osoby bez dolegliwości. Badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową warto wykonać za każdym razem, gdy rozpoczynamy nowy związek. I traktować to jako coś zupełnie naturalnego, a nie wstydliwego, wszak chodzi o nasze zdrowie.

Kolejnym powodem, dla którego warto się zbadać jest planowana ciąża, gdyż niektóre infekcje bakteryjne takimi patogenami jak Chlamydia trachomatis, Mycoplasma genitalium, Neisseria gonorrhoeae mogą być przyczyną poronienia i porodu przedwczesnego oraz ciąży pozamacicznej.

– Zakażenia przenoszone drogą płciową rozpoznaje się na podstawie objawów oraz badań laboratoryjnych, które pozwalają zidentyfikować patogen oraz dobrać odpowiednie leki – mówi specjalistka.

U pacjentów z podejrzeniem i zakażenia wykonuje się badania serologiczne krwi. Inne choroby przenoszone drogą płciową (m. in. zakażenie chlamydiami, mykoplazmami, bakteriami tlenowymi, rzęsistkowicę, rzeżączkę, infekcje drożdżakowe - Candida) diagnozuje się badając wymazy z cewki moczowej, szyjki macicy, pochwy i mocz.

Renew Clinic

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X