Strona głównaZdrowieUzależnienie od seksu - WHO uznało je za zaburzenie psychiczne

Uzależnienie od seksu - WHO uznało je za zaburzenie psychiczne

Światowa Organizacja Zdrowia (World health Organization, WHO) po raz pierwszy uznała, że uzależnienie od seksu powinno znaleźć się na oficjalnej liście chorób.
Uzależnienie od seksu - WHO uznało je za zaburzenie psychiczne [Fot. Kaspars Grinvalds - Fotolia.com]
Kilka tygodni temu WHO umieściła w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ang. International Classification of Diseases, ICD) uzależnienie od gier video, teraz dopisała do niej uzależnienie od .

, określane jako niezdolność do kontrolowania popędów seksualnych, która prowadzi do zaniedbywania zdrowia, pomimo braku przyjemności z seksu, jest chorobą psychiczną, podaje w nowym raporcie WHO.

Dla większości ludzi częsta czy różnorodna aktywność seksualna nie powoduje żadnych poważnych problemów, ale w przypadku niektórych wiąże się to z brakiem kontroli nad pożądaniem i z podejmowaniem zachowań seksualnych pomimo trudności, jakie mogą powodować w relacjach osobistych, finansach i życiu zawodowym.

Pacjenci od seksu nierzadko wykorzystują tę sferę, aby osłabić odczuwanie negatywnych emocji i trudnych doświadczeń, ale ich działania przybierają taką formę, że cierpi na tym zarówno jakość ich życia, jak i osób z ich otoczenia.

Objawy zaburzeń obejmują:
  • angażowanie się w powtarzające się czynności seksualne, które stają się głównym punktem życia danej osoby i prowadzą aż do lekceważenia zdrowia, troski o siebie oraz innych zainteresowań, działań i obowiązków;
  • podejmowanie licznych nieudanych prób kontrolowania lub znacznego ograniczenia powtarzających się zachowań seksualnych;
  • ciągłe, powtarzające się zachowania seksualne, pomimo nastania negatywnych konsekwencji (np. zakończenia związków, konsekwencji zawodowych, negatywnego wpływu na zdrowie);
  • anagażowanie się w powtarzające się zachowania seksualne, nawet jeśli czerpie z nich niewielką satysfakcję lub nie czerpie żadnej.
Według statystyk na uzależnienie od seksu cierpi od 2 do 4 procent ogólnej populacji.

Na podstawie: ;

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy