Strona głównaZdrowieUderzenia gorąca zaburzają pamięć

Uderzenia gorąca zaburzają pamięć

Jeśli masz trudności ze znalezieniem właściwego słowa, aby jasno coś wyrazić, czy trudno ci zapamiętać jakąś opowieść, winna temu może być menopauza. Nowe badanie sugeruje, że uderzenia gorąca, powszechny objaw klimakterium, są związane z osłabieniem pamięci werbalnej i zmianami w funkcjonowaniu mózgu w zakresie tworzenia i odzyskiwania wspomnień.
Uderzenia gorąca zaburzają pamięć [© brankatekic - Fotolia.com]
Już wcześniejsze badania pokazały, że kobiety doświadczają pogorszenia określonych rodzajów w okresie . W nowych testach wykonano obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI), żeby precyzyjnie ocenić oddziaływanie uderzeń na funkcję hipokampu i kory przedczołowej podczas tworzenia i odczytywania zadań pamięciowych.

Jak się okazało, uderzenia gorąca wiązały się z niekorzystnymi zmianami funkcjonalnymi w mózgu, które z kolei osłabiają pamięć. Potrzebne są dalsze badania, aby określić, jakie jeszcze modyfikacje są wywoływane przez wspomniane objawy i czy leczenie zapobiegnie zaburzeniom .

Menopauza zwykle występuje między 49 a 52 rokiem życia. Definiuje się ją jako brak cyklu menstruacyjnego przez co najmniej rok, co jest efektem zmniejszenie produkcji hormonów przez jajniki. Kobiety często doświadczają wówczas uderzeń gorąca, nadmiernych potów, problemów ze snem i zaburzeń nastroju. Klimakterium może wystąpić wcześniej u kobiet palących . Wpływ na nią może mieć też chemioterapia.

Zwykle nie jest potrzebne specjalne leczenie menopauzy. Niektóre objawy można złagodzić dzięki odpowiedniemu działaniu. Jeśli chodzi o uderzenia gorąca, często zaleca się unikanie palenia papierosów, kofeiny i alkoholu. Pomocne mogą być też leki: hormonoterapia, klonidyna, gabapentyna lub selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy