Strona głównaZdrowieTen związek chroni płuca. Sięgnij po niego już dziś

Ten związek chroni płuca. Sięgnij po niego już dziś

Jeśli chcesz spowolnić starzenie się płuc, dostarczaj sobie resweratrolu - związek ten osłabia ryzyko ryzyko zachorowania na przewlekłą chorobę płuc, bo może spowolnić ich fizjologiczne starzenie się.
Ten związek chroni płuca. Sięgnij po niego już dziś [© makaule - Fotolia.com] Badacze ze Szpitala Dziecięcego w Los Angeles sprawdzili, jaki wpływ ma resweratrol na . Okazało się, że daje silne efekty ochronne przed procesem osłabienia pracy tych organów.

Resweratrol to substancja, która znajduje się m. in. w czerwonym winie, malinach, gorzkiej czekoladzie, czy winogronach i jest silnym oraz wykazuje działanie antybakteryjne.

W ramach badań autorzy przez trzy miesiące wziewnie podawali grupie myszy resweratrol. Ustalono, że takie działanie spowolniło spadek funkcji płuc związany ze . To nie wszystko, odkryto, że u gryzoni otrzymujących tę substancję, DNA pneumocytów typu 2 (komórek w pęcherzykch plucnych) nie uległo uszkodzeniu związanemu z upływem czasu. Komórki te tworzą pęcherzyki płucne i produkują związki powierzchniowo czynne niezbędne do dobrego oddychania.

Dlaczego odkrycie ma istotne znaczenie? Ponieważ - jak wyjaśniają autorzu - starzenie się płuc jest stałe i nieodwracalne, i oznacza spadek funkcji płuc, co może ołabić jakość życia. Jakkolwiek dostępne są terapie, które osłabiają objawy problemów z płucami, niewydolność oddechowa z powodu starzenia jest zazwyczaj nieodwracalnea i zwiększa się ryzyko rozwoju przewlekłych chorób płuc, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (), rozedma płuc i przewlekłe .

Częstą przyczyną zapadalności na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc jest . Dym tytoniowy oraz inne czynniki znajdujące się we wdychanym powietrzu działają szkodliwie na błonę śluzową wyścielającą oskrzela, objawiając się niebezpiecznymi dusznościami. Doprowadzenie do ostrego stanu niedotlenienia może spowodować poważne następstwa dla naszego organizmu i wywołanie nieodwracalnych zmian w układzie oddechowym i płucach.

O badaniach naspiano w magazynie Thorax.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy