Strona głównaZdrowieTempo chodzenia zależy od... tego, czy spacerujesz z partnerem

Tempo chodzenia zależy od... tego, czy spacerujesz z partnerem

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Purdue University pokazuje, że pary często wolniej chodzą podczas wspólnych spacerów. Szybkość chodzenia jest mniejsza, jeśli ludzie trzymają się za ręce.
Tempo chodzenia zależy od... tego, czy spacerujesz z partnerem [fot. Candid_Shots from Pixabay]
W badaniu przeanalizowano czas i szybkość 72 par. Uczestnicy byli w wieku 25 - 79 lat i spacerowali w różnych miejscach, w tym po pełnych przeszkód ścieżkach, trzymając się za ręce lub chodząc w pojedynkę.

- W naszym badaniu skupiliśmy się na parach, ponieważ partnerzy często zapewniają niezbędne wsparcie w prowadzeniu zdrowego stylu życia, w tym w - mówi prof. Melissa Franks, współautorka badań.

- Sądziliśmy, że szybkość chodu się nie zmienia, gdy partnerzy spacerują razem. Mieliśmy nadzieję, że wolniejsi partnerzy przyspieszą, aby dopasować się do szybszego współmałżonka, ale tak się nie stało. Przy czym warto pamiętać, że jakakolwiek aktywność fizyczna lub - niezależnie od prędkości - jest lepsza niż żadna - dodaje prof. Libby Richards.

Ludzie często spacerują lub ćwiczą ze współmałżonkiem, partnerem, czy przyjacielem, bo to zwiększa prawdopodobieństwo podjęcie aktywności. Zgodnie z oficjalnymi zaleceniami, ludzie dorośli powinni poświęcać 150 minut na umiarkowaną aktywność tygodniowo.
Jeśli ktoś znacznie zwalnia, gdy idzie z kimś innym, może to zniweczyć niektóre korzyści zdrowotne z aktywności - mówi prof. Richards. Szybkość chodu jest ważna, ponieważ ma związek z ogólnym stanem zdrowia. Prędkość chodzenia pozwala przewidzieć ryzyko upadku, sprawność funkcjonalną, szybkość odzyskiwania zdrowia po chorobie i ryzyko przedwczesnej śmierci - mówią uczeni.
- Powszechne aktywności, w tym trening siłowy, koordynacyjny i multimodalny, skutecznie zwiększają szybkość chodu. Mogą również opóźnić spowalnianie chodzenia - dodają badacze.

Podczas gdy apcerowanie jest jedną z najłatwiejszych czynności, ludzie mają tendencję do wolniejszego chodzenia wraz z wiekiem i być może warto poszukać innego wysiłku, aby zachować sprawność.

- Starsze osoby, które są bardziej aktywne, częściej utrzymują szybki krok. Wolniejsza prędkość chodu nie jest nieuniknionym aspektem . Natomiast seniorzy, którzy chodzą wolniej, mają zwykle gorszy stan zdrowia i słabsze możliwości funkcjonalne - wyjaśniają eksperci.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy