Strona głównaZdrowieSześć najczęstszych przyczyn przybierania na wadze (bez zmian w diecie)

Sześć najczęstszych przyczyn przybierania na wadze (bez zmian w diecie)

Możesz odżywiać się jak dotychczas i nie dostarczać sobie nadmiaru kalorii, a jednak dostrzegać przyrost wagi. Skąd to wynika? U podstaw takiego procesu mogą leżeć różne przyczyny. Oto siedem najczęstszych powodów tycia nie spowodowanego zmianami w sposobie odżywiania się.
Sześć najczęstszych przyczyn przybierania na wadze (bez zmian w diecie) [Fot. Vadym - Fotolia.com]

Przewlekły stres

Jeśli wysoki poziom stresu utrzymuje się przez dłuższy czas, przez taki okres podwyższony jest również poziom kortyzolu, hormonu związanego z odczuwaniem stresu i mającego wpływ na różne procesy w organizmie, w tym metabolizm i siłę odczuwania głodu. Nadmiar kortyzolu zaburza gospodarkę hormonalną i sprzyja odkładaniu się tłuszczu wokół brzucha.

Niedoczynność tarczycy

Tarczyca wytwarza hormon, który kontroluje, w jaki sposób komórki zużywają energię. Jeśli permanentnie gruczoł ten nie produkuje go w dostatecznych ilościach, diagnozowana jest . W efekcie choroby występują: zaburzenia przemiany materii, osłabienie organizmu, senność, wysuszanie skóry, łamliwość paznokci, nadmierne wypadanie włosów, ciągłe uczucie zimna, przewlekła chrypka, obniżone libido.

Leki

Wiele leków daje skutki uboczne, a przyrost masy ciała jest jednym z nich. Niektóre medykamenty stosowane w leczeniu , , alergii, , nadciśnienia, etc., sprzyjają niekontrolowanemu zwiększaniu wagi.

Problemy ze snem

Niedostatecznie długi i głęboki sen skutkuje zmianami w poziomie takich hormonów, jak grelina i leptyna, które regulują nasz apetyt. Poza tym niedosypianie negatywnie wpływa na metabolizm.

Menopauza

Okres przed pojawieniem się objawów powoduje nierówne wzrosty i spadki hormonów takich, jak estrogeny, co może powodować zwiększenie masy ciała u niektórych kobiet. Czas przed menopauzą i w jej trakcie oznacza nieuniknione zmiany, takie jak: utrata masy mięśniowej i wzrost tkanki tłuszczowej.

Problemy z trawieniem

Przybieranie na wadze może mieć związek z problemami z pracą jelit. Ten zaś pojawia się nierzadko w przypadku niewłaściwej diety, picia niewystarczającej ilości wody, nadmiernego spożywania alkoholu lub zaburzenia flory bakteryjenj (wywoływanej różnymi przyczynami).

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy