Strona głównaZdrowieSześć do dziewięciu tysięcy kroków dziennie znacznie zmniejsza ryzyko sercowe u seniorów

Sześć do dziewięciu tysięcy kroków dziennie znacznie zmniejsza ryzyko sercowe u seniorów

Nie zwlekaj, idź na spacer. Korzyści zdrowotne wynikające z chodzenia kumulują się.
Sześć do dziewięciu tysięcy kroków dziennie znacznie zmniejsza ryzyko sercowe u seniorów [fot. yellowcat from Pixabay]
Osoby starsze, które wykonywały od 6 do 9 tysięcy kroków dziennie, miały o 40-50 proc. niższe ryzyko incydentu sercowo-naczyniowego, takiego jak lub , w porównaniu z ludźmi robiącymi 2 tysiące kroków dziennie.

- Odkryliśmy, że u osób w wieku powyżej 60 lat zagrożenie incydentem sercowo-naczyniowym lub chorobą było uderzająco niższe w ciągu średnio sześciu lat obserwacji - mówi prof. Amanda Paluch, autorka badań z School of Public Health and Health Sciences. - Przy kumulacji większej liczby kroków dziennie ryzyko było stopniowo niższe - dodaje prof. Paluch.

Więcej ruchu, nawet poniżej promowanych 10 tysięcy kroków dziennie, wiązało się z korzyściami dla . Analiza 15 badań z udziałem prawie 50 tysięcy ludzi z czterech kontynentów pokazała, że chodzenie od 6 do 8 tysięcy kroków dziennie wiązało się z niższym ryzykiem śmierci ze wszystkich przyczyn wśród osób starszych w danym okresie.

Jakkolwiek wydaje się, że ci, którzy robią ponad 6 tysięcy kroków, zyskują ciągłą dodatkową korzyść, zachęcanie najmniej aktywnych seniorów do częstszych również ma wartość.

- Ludzie, którzy są najmniej aktywni, mają najwięcej do zyskania. W przypadku tych, którzy wykonują 2 lub 3 tys. kroków dziennie, dłuższa przechadzka może wiele znaczyć dla zdrowia serca. Jeśli robisz 6 tys. kroków, wysiłek na poziomie 7, a następnie 8 tys. kroków także jest korzystne, tylko poprawa jest mniejsza - wyjaśnia prof. Paluch.

W przypadku młodszych ludzi nie wykryto związku między dzienną liczbą kroków i . - Dzieje się tak, ponieważ choroba układu krążenia jest charakterystyczna dla seniorskich lat i często nie rozwija się wcześniej - wskazuje prof. Paluch.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy