Strona głównaZdrowieSposób na starość - intensywny wysiłek odmładza tkanki

Sposób na starość - intensywny wysiłek odmładza tkanki

Intensywny wysiłek daje starszym komórkom energię do prawidłowego działania, a nawet odwrócenia określonych efektów starzenia się.
Sposób na starość - intensywny wysiłek odmładza tkanki [© michaeljung - Fotolia.com.com] Aktywność fizyczna o wysokiej intensywności pomaga starszym ludziom odwrócić pewne aspekty komórkowego .

Już od dawna wiadomo, że regularne ćwiczenia pomagają zachować dobrą kondycję i młodszy wygląd oraz łagodzą skutki upływu czasu utrzymując organizm w dobrej formie.

Najefektywniejszy rodzaj treningu w tym zakresie to taki, który łączy krótkie serie energicznych z okresami umiarkowanej aktywności. Przykładowo, można szybko stacjonarnym przez kilka minut, by przez kilka następnych znacznie zwolnić tempo, a potem ponownie przyspieszyć.

Jak mówią eksperci, chodzi o to, by zdobyć się na to, żeby zmusić organizm do aktywności niemal na granicy jego wytrzymałości. Osoby, które ćwiczą w ten sposób, mają największe pozytywne zmiany na poziomie komórkowym w porównaniu do tych, które podejmowały treningi o umiarkowanej intensywności.

Jaki dokładnie wpływ mają intensywne ćwiczenia? Treningi interwałowe w największym stopniu poprawiły funkcje mitochondriów w mięśniach. Mitochondria to „centra energetyczne" komórek, które odpowiadają m. in. za rozkład składników odżywczych, które mają być wykorzystywane do produkcji . Co więcej, takie ćwiczenia zwiększyły również aktywność w genach związanych z funkcją mitochondriów i wzrostem mięśni.

Oznacza to, że trening interwałowy może powstrzymać starzenie się w sposób, w który nie może uczynić tego aerobik czy trening siłowy. W badaniach wzięły udział 72 starsze i młodsze osoby. Uczestników podzielono na trzy grupy. Jedna z nich ćwiczyła interwałowo na rowerze trzy dni w tygodniu, poza tym zaś angażowała się w umiarkowane treningi na bieżni dwa razy w tygodniu. Druga grupa wykonywała umiarkowane pięć dni w tygodniu przez pół godziny. Trzecia z kolei dwa razy w tygodniu podejmowała .

Po dwunastu tygodniach ćwiczeń u wszystkich grup odnotowano dobre zmiany. Najsilniejsze były jednak u osób z pierwszej grpy.

Badania opublikowano w magazynie Cell Metabolism.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć