Strona głównaZdrowieSposób na długowieczność dla kobiet - urodzić dziecko po trzydziestce...

Sposób na długowieczność dla kobiet - urodzić dziecko po trzydziestce...

Kiedyś kobiety zostawały matkami znacznie wcześniej niż obecnie, dzisiaj wiele pań rodzi pierwsze dzieci po trzydziestce i w ogóle wydłuża się wiek na rodzicielstwo - coraz częściej zdarzają się sytuacje, że mamami stają się panie w wieku seniorskim. Uczeni sprawdzili, czy wiek sprowadzenia potomstwa naśswiat ma znaczenie dla długowieczności. Znaleźli pewne korelacje.
Sposób na długowieczność dla kobiet - urodzić dziecko po trzydziestce... [© oksun70 - Fotolia.com] Uczeni współtworzący North American Menopause Society (NAMS) odkryli, że panie mające ostatnie dziecko po 33 roku życia mogą liczyć na dłuższe życie niż kobiety zostające matkami w młodszym wieku.

Kobiety, które rodzą dzieci po 33 roku życia, mogą w większej mierze liczyć na niż panie, które ostatnie dziecko powiły przed ukończeniem 29 lat.
W ramach badań przeanalizowano dane medyczne dotyczące, w tym długość życia 387 kobiet. Wzięto w nich pod uwagę także długość telomerów w komórkach uczestniczek. Telomery to struktury znajdujące się na końcu chromosomów, które chronią przed uszkodzeniem DNA przy podziale komórek. Ich długość jest zatem dobrym wskaźnikiem długości życia danej osoby - im są dłuższe tym młodszy biologicznie jest organizm określonego człowieka.

Odkryto, że długość pań, które rodziły dzieci po 33 roku życia, była większa niż kobiet, które urodziły ostatnie dziecko przed 29 rokiem życia.

Skoro długowieczność i zdolność do rodzenia dzieci w późniejszym okresie życia są związane z większą długością telomerów, wydanie dziecka na świat dziecka w późniejszym wieku może być wskaźnikiem zdrowego , wskazuje Joann Pinkerton z NAMS.

O badaniach napisano w magazynie Menopause.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy